Hovorí sa, že úspešné grilovanie závisí na grilovacích schopnostiach majstra a grilu samotného. Nie je to ale úplne tak pravdivé. Pokiaľ chcete ušetriť čas, prácu a niekedy aj nervy, je dôležitou súčasťou výbavy tiež správne grilovacie náradie. Aj napriek tomu, že pomôcok na grilovanie existuje na trhu veľké množstvo, my sme pre vás vybrali tie, ktoré sa vám doma rozhodne nestratia!
Ako na perfektný steak z grilu?
Najčastejšou obavou pri grilovaní steaku býva to, že ho buď nedopečieme, alebo naopak prepečieme o niečo viac, než by sme chceli. Či už máte v obľube rare, medium alebo well done prípravu, vďaka teplotnej sonde na mäso si budete vždy istí, že už je mäso hotové presne podľa vašich predstáv. Teplomer na mäso je skvelý na kontrolu vnútornej teploty mäsa, čo je kľúčové práve pre zaistenie bezpečného a dokonalého prepečenia plátku mäsa zo všetkých strán. Vďaka sonde môžete sledovať vnútornú teplotu steaku, bez toho, aby ste museli neustále otvarať gril alebo mäso prepichovať.
Na trhu existuje niekoľko typov týchto potrieb. Medzi tie najčastejšie patrí klasická teplotná sonda v podobe kovovej špajle, ktorá sa zasúva do mäsa tak, aby ukázala presnú teplotu vo vnútri plátku. Zaobstarať si môžete ale aj teplotnú sondu s digitálnym displejom, alebo dokonca aj smart teplotnú sondu, napríklad tú od značky Weber, ktorá informácie o vnútornejšej a vonkajšej teplote vďaka bezdrôtovému pripojeniu Bluetooth rovno odosiela priamo do vášho inteligentného telefónu.
Marinovanie mäsa zvýrazňuje chute
Správne pripravená marináda povýši akékoľvek mäso, morské plody a zeleninu na ešte lepší pôžitok. Vďaka správnemu marinovaniu môžete na základe použitých ingrediencií výslednú chuť nielen zvýrazniť, ale správne marinované mäso je tak dokonca aj krehkejšie. Nie vždy to ale platí. Pokiaľ si chcete pochutnať na vynikajúcom vyzretom hovädzom, na marinovanie tak radšej zabudnite.
Ako pripraviť skvelú marinádu? Dobrá marináda by mala obsahovať tri základné ingrediencie – olej, korenie + bylinky a kyslé zložky.
- Olej je základným nositeľom chutí, a preto by nemal chýbať v žiadnej marináde. K nakladaniu mäsa sa najčastejšie používa olivový, vystačíte si ale aj s repkovým alebo slnečnicovým.
- Korenie, bylinky a soľ – tu platí, že v jednoduchosti je krása a viac prísad neznamená automaticky lepšiu marinádu.
- Kyslé zložky, ako je ovocná šťava, jogurt, ocot alebo víno, napomáhajú krehkosti mäsa a zvýraznia jeho chuť.
Pokiaľ chcete marinované mäso doviesť k úplnej dokonalosti, odporúčame ho marinovať vo vákuovacích vrecúškach. Taký postup vám umožní napríklad vákuovacia sada Zwilling Fresh & Save, vďaka ktorej marináda rovnomerne prenikne do celého kusu mäsa a výsledná chuť sa tým tak ešte zvýrazní. Ďalšou výhodou je aj to, že vákuum zabraňuje oxidácii mäsa, čo pomáha udržať chuť a výslednú textúru mäsa a zároveň predlžuje dobu jeho skladovania.
Ako dlho marinovať mäso? Záleží na konkrétnom druhu, pretože každý reaguje trošku inak. Napríklad kuracie mäso stačí naložiť do pripravovanej marinády len na niekoľko hodín, bravčové nechajte marinovať minimálne 12 hodín a hovädzie pokojne aj celý deň.
Príloha je rovnako dôležitá ako hlavný chod
Šalát: Ku grilovanému mäsu, rybám alebo morským plodom je ideálny zeleninový šalát, ktorý najmä počas leta príjemne osvieži. Aby si udržal svoju čerstvosť a chrumkavosť, je potrebné šalátové listy po dôkladnom umytí zbaviť prebytočnej vody, aby nezvädli. S tým vám pomôže odstredivka na šalát od značky OXO, v jej nádobe môžete šalát rovno servírovať.
Chrumkavá bageta: Skvelou prílohou ku grilovanému mäsu je tiež čerstvá a chrumkavá bageta. Stačí ju nakrájať na plátky, potrieť bylinkovým maslom a dať na pár minút na gril. Pokiaľ si ju chcete sami upiecť, postačí vám k tomu forma na pečenie troch kusov bagiet od francúzskej manufaktúry Emile Henry, ktorá je ideálna aj pre pekárov začiatočníkov.
Grilovaná zelenina: Na gril môžete dať tiež plátky papriky, cukety, baklažán, paradajky, cibuľu, zemiaky, batáty alebo kukuricu. Nakrájajte ich na väčšie kúsky, aby sa lepšie grilovali, prípadne ich môžete aj namarinovať. Marináda by ale mala byť čo najjednoduchšia – úplne postačí olivový olej, citrónová šťava, bylinky a korenie.
Prekvapte majstrovskou pizzou, pečeným kuraťom alebo hamburgerom rovno z grilu
Vedeli ste, že na grile môžete urobiť tiež výbornú pizzu ako z Talianska? Stačí vám k tomu šikovná grilovacia sada, ako je napríklad BBQ pizza sada od značky Rösle, ktorej súčasťou je pizza kameň, lopatka a krájač. Práve pizza kameň razom premení váš záhradný gril, či už je plynový, elektrický, alebo na drevené uhlie, na profesionálnu pec na pizzu. Okrem pizzy na ňom ale pripravíte aj chlieb, foccaciu, bagetky či žemličky. Používať ho môžete nielen na grile, ale aj v klasickej rúre, kde bude výsledok rovnako perfektný.
Pokiaľ chcete ugrilovať celé kura, aj tu existujú skvelé grilovacie pomôcky, ktoré vám jeho prípravu veľmi uľahčia. Jedným z nich je napríklad stojan na hydinu, s jeho pomocou neprídete ani o kvapku šťavy. Navyše do nádoby môžete naliať napríklad víno, vďaka ktorému bude kura chrumkavé, ale zároveň perfektne šťavnaté a voňavé. Nádobu pod stojanom môžete následne použiť aj na prípravu nachos alebo plnky.
Na grilované kura na otočnom rošte budete potrebovať tiež záhradný grilovací špíz z nerezu, napríklad ten od značky Weber plynové grily Genesis II, s ktorým ugrilujete nielen kura, ale aj rebierka.
A čo vám pomôže k dokonalým hamburgerom? Pokiaľ chcete mať rovnako veľké plátky mäsa na hamburger, určite oceníte lis na hamburgery, ktorý mäso stlačí do požadovaného tvaru.
Gril ako domáca udiareň? Žiadny problém!
Tiež milujete vôňu údeného mäsa? V tom prípade ku grilovacím potrebám zaraďte ešte univerzálny údiaci box od nemeckého výrobcu Weber, ktorý je vhodný pre všetky grily. Kúzelná udiareň z nerezovej ocele dodá lahodnú údenú chuť akémukoľvek grilovanému jedlu. Box je vhodný pre väčšinu grilov na drevené uhlie a plynové grile série Q 200/2000 a väčšie.
Pripravte najlepšie omáčky ku grilovanému mäsu
Bylinková salsa: je skvelým doplnkom k mnohým jedlám, napríklad k tacos, grilovanému mäsu alebo rybám. Aby ste si jej prípravu uľahčili, odporúčame na jej spracovanie využiť mini food processor, ktorý zvládne nielen bylinkovou salsu, domácu majonézu, ale tiež ďalšie omáčky aj dipy. Zároveň dokáže nasekať aj surové ovocie alebo ľad, takže si s ním okrem skvelého dipu pripravíte aj chutný koktejl.
Návod na domácu bylinkovú salsu:
- Vyberte si svoje obľúbené bylinky, môžete použiť koriander, petržlen, bazalku, mätu, oregano, tymián alebo borievku.
- Nasekajte ich najemno, aby sa uvoľnila ich aróma. Pokiaľ používate borievku, môžete ju rozomlieť v mažiari.
- K bylinkám pridajte najemno nakrájanú cibuľu, paradajky, papriku, chilli alebo cesnak. Tieto ingrediencie dodajú salse pálivú chuť a textúru.
- Prilejte olej a kyslú zložku, napríklad ocot alebo citrónovú šťavu. Táto kombinácia dodá salse správnu konzistenciu.
- Na záver osoľte a okoreňte podľa chuti a zmiešajte všetky ingrediencie dokopy.
- Nechajte salsu odpočívať v chladničke najmenej 30 minút, aby sa chute spojili a uvoľnila sa aróma z byliniek.
Domáca majonéza: výroba domácej majonézy je jednoduchá, pokiaľ máte doma tyčový mixér so šľahacím nadstavcom. Jedným z takých pomocníkov je aj šľahací disk pre mixér, ktorý okrem majonézy zvládne pripraviť aj jemné pyré alebo kašu. Aby bola domáca majonéza čo najlepšia, použite kvalitné vajíčka a olej. V prípade, že je majonéza príliš riadka, stačí do zmesi pridať lyžičku horúcej vody a miešať ďalej.
Majonéza je rovnako základom pre rôzne omáčky a dipy, dá sa kombinovať s cesnakom, hľuzovkou, chilli alebo citrónom či použiť na prípravu remulády, druhu studenej omáčky pôvodom z francúzskej kuchyne.
Domáca omáčka: povznesie chuť akéhokoľvek jedla. Zatiaľ čo na kuracie, bravčové alebo hovädzie mäso sa skvelo hodia omáčky na báze kečupu, horčice alebo BBQ, k rybám odporúčame využiť omáčky z citrusov obohatené o bylinky, ako je tymián alebo rozmarín. Na zeleninu sú zase vhodné predovšetkým omáčky na báze jogurtu alebo kyslej smotany.
Ďalšie tipy ku grilovaniu
10. mája 2023
Ako vybrať gril?
24. júna 2022
Ako sa stať majstrom grilovania
07. mája 2023
Kúzlo grilovania
03. júna 2022