Ako vybrať filtračnú kanvicu

04. augusta 2022
Ako vybrať filtračnú kanvicu
Nechcete utrácať za balenú vodu a súčasne chcete ochrániť prírodu a tiež uľahčiť "život" svojim domácim spotrebičom? 
Ako vybrať filtračnú kanvicu

Život bez vody si nemožno ani predstaviť

Je najrozšírenejším nápojom na svete a napriek okrídlenému úsloviu z nej veľmi často varíme. Plníme ňou nielen rýchlovarné kanvice, ale aj kávovary alebo napríklad žehličky a celú radu ďalších spotrebičov. A čo viac – stále častejšie sa „kohútiková“ voda či čistá alebo ochutená stáva obľúbeným domácim nápojom. Nechce sa vám už nosiť so sebou ťažké balíky PET fľiaš a trochu vás ťaží svedomie, čo s nimi bude, keď ich vyhodíte? Predsa len tak úplne neveríte vode, ktorá vám tečie priamo z vodovodu alebo vám nie celkom vyhovuje jej chuť ci farba? Vedzte, že pitná voda obsahuje približne sedem stoviek rozpoznateľných netoxických aj toxických látok, z nich je zrejme najznámejší chlór so svojimi typickým arómou a nepríjemnou pachuťou. O filtračných systémoch ste trošku počuli. Ale ako vybrať ten pravý, ktorý vám skutočne zaručí nielen zdravotnú nezávadnosť, lepšiu chuť, ale napríklad aj jemnejšiu penu vášho espressa? Viac si môžete prečítať v našom článku na blogu tu.

Sklenený hrnček na čaj

Čoho sa zbaviť?

Poháre na kávu dvojitého skla

O chlóre už bola reč a je ešte nutné povedať, že poradiť si s ním dokáže väčšina na trhu dostupných filtračných systémov. Trochu zložitejšie je to však s ťažkými kovmi ako napr. meďou, olovom alebo hliníkom, ktoré spôsobujú tvrdosť vody a tým aj riziko tvorby vodného kameňa. Dobrý filter dokáže tiež znížiť pH. Vo vode z kohútika sa pH pohybuje od 6,5 do 8,5 v závislosti na vodárňach. Filtračná kanvica pH znižuje zhruba na 4,5. Presvedčte sa, či to všetko systém, ktorý vyberáte, dokáže. Voda bez nežiadúcich látok lepšie chutí sama o sebe, ale zvýrazní tiež chuť a arómu kávu, čaju a ďalších pripravovaných nápojov. Môžete sa inšpirovať našimi  3 receptami na skvelé letné osvieženie.

Minerály sú dôležité

Nie všetkých látok sa samozrejme chcete zbaviť. Napríklad prírodné minerály ako vápník či horčík sú ľudskému telu prospešné a vo vode teda žiaduce. Nie každý filter si s vodou dokáže poradiť tak, aby v nej tieto prospešné látky zachoval. Skúmajte teda, či vyberaný filtračný systém to dokáže. Vďaka vyváženej zmesi živice a aktívneho uhlia to zvládne napríklad nemecká Brita. Práve aktívne uhlie je veľmi dôležitou součásťou filtrov a lacné systémy ho veľmi často neobsahujú.

Ako to funguje?

Ako filter funguje? Nefiltrovaná voda vteká cez vstupné otvory do vnútra filtru. Jemné sito tu zachytí hrubé ččastice. Následne príde voda do styku s filtračnou zmesou, ktorá obsahuje primárne dve zložky. Živica zredukuje uhličitanovú tvrdosť vody (vodný kameň) a absorbuje ťažké kovy (olovo, meď). Aktívne uhlie zase redukuje látky negatívne ovplyvňujúce chuť – chlór a pesticídy. Dobrú chuť vody veľmi oceníte tiež pri príprave domácich limonád, kde voda predstavuje ich dôležitú zložku. Zaujíma vás recept napríklad na tú zázvorovú? Najdete ho tu, spoločne s receptami na citronádu a domácu ovocnú limonádu.

Vysoké poháre na nealko

Rozmery

Nezabudnite na objem a rozmery

Netreba pripomínať, že rozhodujúce bude množstvo, ktoré spotrebujete. Všeobecne sa však vyplatí siahnuť po kanvici s minimálnym objemom zhruba 1,5 l. Bez významu však nie je  ani tvar kanvice – premýšľajte, či ju nebudete uchovávať v chladničke, potom by sa vám mala teda zmestiť do poličky vo dverách. Pre veľkú rodinu a pre tých, ktorí filtrovanú vodu chcú používať aj na varenie sa hodia nádoby s väčším objemom, ktoré nemecká Brita rovnako dodáva. Máte na výber obsah od 1 do 3,5 l.

Ekológia

Správate sa skutočne ekologicky? Každý – aj ten sebelepší filter potrebuje čas od času vymeniť. Pri systéme Brita jeden vystačí na mesiac prevádzky alebo na úpravu až na 100 litrov vody. U vybraných typov bude za vás životnosť strážiť digitálny displej Brita Memo či LED indikátor Smart Light.

Použité filtre a patróny, ktoré vyhodíte s bežným či triedeným odpadom, môžu mať paradoxne podobný dopad ako „PETky“, ale ich objem nebude ani zďaleka taký veľký. Pokiaľ myslíte až tak ďaleko, vyberte firmu, ktorá zaručí výmenu použitých patrónov za nové a poskytne primeranú zľavu, podobne ako to dokáže spoločnosť Potten & Pannen – Staněk s filtrami Brita. Pri výmene vám poskytne zľavu na nákup nových patrónov vo výške 20 %.

Brita na cesty

Podstatná je aj preprava 


Chcete si vziať prefiltrovanú vodu so sebou na cestu alebo ju dať deťom do školy? Premýšľate čo robiť, aby ste neprišli o jej kvalitu? Riešením sú prenosné filtračné fľaše Fill & Go. Obsahujú účinný MicroDisc filter, vďaka ktorému môžete mať čistú, filtrovanú vodu kdekoľvek ste. V meste, v kancelárii, na výlete v prírode. 

Ľahká a veľmi odolná BRITA Fill & Go Active sa skvelé hodí na šport a vďaka nerozbitnému materiálu ju môžete bez starostí zveriť aj svojím deťom. Štýlovú BRITA Fill & Go Vital zase vďaka výrazným farbám ľahko zladíte so svojim outfitom. Milovníkom designových riešení poteší sada filtračná kanvica Marella a ľahké, farebné termo fľaše z nerez ocele. Pretože, kto hovorí, že vodu nemôžeme nosiť v krásnych designových fľašiach, ktoré sú navyše skvelo funkčné.

Súvisiace a odporúčané produkty