Ako vybrať kuchynského robota?

20. februára
Ako vybrať kuchynského robota?
Multifunkčný kuchynský robot je skvelým pomocníkom do kuchyne. Ideálny je nielen na hnetenie cesta, ale vďaka rade príslušenstva zvládne tiež šľahanie, strúhanie, krájanie alebo mixovanie. Ako vybrať teda toho najlepšieho? Zamerajte sa na jeho funkcie, výkon aj technické parametre. 

Ušetrí čas aj energiu

Moderný kuchynský robot je vhodným spotrebičom pre každého, kto si chce uľahčiť prácu v kuchyni. Medzi jeho základné funkcie patrí napríklad miešanie, hnetenie alebo šľahanie, vďaka rade nadstavcov zvládne však tiež rozmixovať zeleninu, rozdrviť ľad, namlieť mäso alebo pripraviť výbornú zmrzlinu.

Pre výber konkrétneho typu prístroja nie je dôležitý len druh práce, ale tiež to, ako často budete domáceho robota používať. Iný je vhodný pre rodinu s deťmi, iný zase pre jednotlivca. Zabúdať by ste nemali ani na jeho rozmery a veľkosť tak, aby ste pre neho mali dostatok miesta na linke. Vaša kuchyňa vďaka tomu získa nielen efektívneho pomocníka, ale tiež štýlový doplnok do domácnosti. 

Robot Kitchen Aid
Robot Smeg
Robot Kitchen Aid

Nie je robot ako robot

Zatiaľ čo ručné šľahače aj tyčové mixéry musíte používať manuálne, kuchynský robot pracuje za vás – automaticky.

Preto sa dnes zameriame práve na kuchynské roboty s výklopnou hlavou, ktoré sú vhodné najmä pre všetkých milovníkov pečenia. Ich hnetací a šľahací nadstavec sa upevňuje do výklopnej hlavy, ktorá tak planetárnymi pohybmi otáča metlu či hák robota nielen okolo svojej osi, ale aj okolo misy. Vďaka tomu sú všetky suroviny v mise perfektne spracované, aby dosiahli dokonalý výsledok. Jeho výhodou je aj to, že vďaka mnohým funkciám aj možnostiam dokúpenia širokého množstva príslušenstva si vystačíte len s ním. 

Aké parametre sledovať?

Príkon a výkon 

Jedným z najdôležitejších vlastností je príkon a výkon robota. Vždy platí, že čím vyšší príkon, tým lepší samotný výkon spotrebiča. Roboty s príkonom menším ako 650 W sú vhodné na základné miešanie, šľahanie alebo hnetenie. Spracovanie ťažšieho chlebového cesta alebo pomletie väčšieho množstva mäsa už si ale žiada silnejší motor s príkonom okolo 1 000 W. 

Telo robota 

Kvalitný kuchynský robot by mal mať celokovové telo, ktoré je vyrobené z vysoko ušľachtilých materiálov tak, aby ste ich mohli používať niekoľko rokov. Vďaka tomu, že je ťažší, je zároveň aj stabilnejší, čo znamená, že na kuchynskej linke nebude kĺzať a nehrozí tak prípadná možnosť nechceného prevrátenia prístroja. Na trhu ale existujú aj lacnejšie plastové modely. Ich cena je síce nižšie, nevýhodou je však väčšia krehkosť a výrazne kratšia životnosť. 

Typy aj veľkosť misy 

Veľkosť nádoby je závisí od toho, či žijete v domácnosti sami, vo dvojici alebo s rodinou. Jednotlivec alebo pár si vystačí s objemom 3,5 l, pokiaľ chcete napiecť pre väčší počet ľudí, bude lepšie zvoliť misu s objemom 4 až 5 litra. A pokiaľ je pečenie vaším veľkým koníčkom a chcete profesionálnu výbavu, odporúča sa vybrať model s veľkou, až 7 litrovou nádobou.

Čo sa prevedenia týka, aj tu existuje celá rada materiálov. Medzi tie najobľúbenejšie patrí: 

Keramické misy s motívom pôsobia na kuchynskej linke elegantným a tradičným dojmom. 

Sklenené misy umožňujú lepší pohľad na cesto či šľahačku zo všetkých uhlov, navyše sú perfektné aj v prípade, že chcete cesto rovnomerne nafarbiť. 

Keramické misy sú vhodné najmä na kysnutie cesta. 

Nerezové misy, ktoré majú výhodu v tom, že sú vyrobené z hygienického a pachovo neutrálneho materiálu. Môžno ich tiež umývať v umývačke riadu. 


Rýchlosť

Rýchlosť

Počet rýchlosti tiež nie je zanedbateľným parametrom. Platí, že čím viac má kuchynský robot rýchlostných stupňov, tým lepšie sa s ním pracuje. Zatiaľ čo na šľahanie bielkov alebo mixovanie polievok stačí menšia rýchlosť otáčok, silnejší motor bude potrebný v prípade hnetenia cesta, mletia mäsa alebo strúhania tvrdej zeleniny.

Doplnkové funkcie  

Medzi ďalšie doplnkové funkcie sa ra radia:

 • bezpečnostné poistky a senzory proti prípadnému spusteniu
 • ochrana proti prehriatiu
 • protišmyková podložka
 • ergonomické držadlá

Cena zodpovedá kvalite

V prípade, že zvažujete kúpu nového pomocníka do domácnosti, nevyplatí sa na ňom šetriť. Medzi najlepšie kuchynské roboty na trhu patrí napríklad značka Smeg alebo KitchenAid, ktoré majú nielen multifunkčné využitie a profesionálny výkon, ale tiež ikonický design. Dokúpiť si k nim môžete rôzne nadstavce a doplnky, napríklad mlynček na mäso, strúhadlo alebo food processor.

Značka KitchenAid

Kuchynské roboty KitchenAid sú vlajkovou loďou tejto americkej značky už od roku 1919. Ikonický nie je len ich nezameniteľný design, ale tiež kvalita spracovania, ktorá patrí k špičke na trhu. Vďaka tomu ich pravidelne používajú nielen amatérski, ale aj profesionálni kuchári, cukrári a pekári po celom svete. 

K všetkým robotom značky KitchenAid je možné dokúpiť aj ďalšie doplnky, napríklad nadstavec na prípravu raviol, mlynček na mäso, krájač zeleniny, lis na citrusy a ďalšie. 

Výhody:

 • svetová značka s tradíciou
 • nadčasový design
 • v ponuke viac modelov
 • záruka 5 rokov

K domácim robotom je možné dokúpiť ďalšie kuchynské spotrebiče, ako sú KitchenAid kávovary, KitchenAid kanvice alebo KitchenAid stolné mixéry pre dokonale zladenú kuchyňu.


Univerzálny kuchynský robot

KitchenAid Artisan 185 má stabilné celokovové telo z liateho hliníka. Jeho výhodou je tiež nerezové príslušenstvo, ktorému hrozí menšie opotrebovanie a zároveň sa jednoduchšie umýva v umývačke riadu. Je to ideálny robot na hnetenie kysnutého cesta, šľahanie bielkov alebo majonézy aj miešanie ťažkých ciest. Prekvapí tiež veľmi silný motor 175/185 s príkonom 300 W. Svojimi parametrami tak exceluje práve v nízkej spotrebe energie. 

Alternatívou je kuchynský robot na pečenie KitchenAid Artisan 5KSM175. Na rozdiel od Artisan 5KSM185 má rovnakú ponuku príslušenstva,  nie je však celokovový. Nadstavce sú potiahnuté polyesterovou vrstvou zabraňujúcou lepenie. Zároveň sú ale tiež vhodné do umývačky riadu. 

Kuchynské roboty KitchenAid sú k dostatiu v limitovaných farebných edíciách. Napríklad kuchynský robot KitchenAid Artisan 5KSM195 je dostupný vo farbe roka 2022  – beetroot, teda v purpurovej farbe cvikly.


Kuchynský robot do menších domácností

Kuchynský robot KitchenAid Artisan Mini je vzhľadom k svojej veľkosti ideálny pre jednotlivcov či páry. Oproti ostatným modelom robotov značky KitchenAid je navyše o 25 % ľahší a o 20 % menší. Vďaka tomu sa skvelo zmestí do menších kuchýň, kde nie je dostatok miesta. Má celokovové telo z liateho zinku, ktoré váži len 6,5 kg. Aj napriek svojej malej veľkosti sa však môže pýšiť silným výkonom – zvládne až 200 otáčok za minútu.

 

Kuchynský robot pre vášnivých pekárov aj cukrárov

Nielen pre profesionálov, ale tiež pre skutočných nadšencov do pečenia pripravila značka KitchenAid profesionálneho kuchynského robota Heavy Duty 5KSM7591X. Oproti ostatným modelom má tichý a výkonnejší motor so silou 970 W. Líši sa tiež spôsobom upínania misy do robota. Vďaka nemu môže nádoba pohybovať hore či dole a tiež sa sklopiť podľa potrieb. Celokovová konštrukcia a protišmyková gumová podložka zabezpečujú stabilitu robota, a to za akýchkoľvek pracovných podmienok a na každom druhu povrchu.

Pri profesionálnych kuchynských robotoch je garantovaná záruka na 2 roky, pri gastro prevádzkach tak 1 rok.

Značka Smeg

Kuchynské roboty Smeg v sebe snúbili taliansky retro design v štýle 50. rokov a rokmi preverené špičkové technológie. Oblé tvary aj krásne pastelové farby si zamilovali ľudia po celom svete. Aj vďaka tomu patrí táto značka k najpredávanejším na trhu.

Ku všetkým robotom značky Smeg si môžete zaobstarať aj ďalšie nadstavce, napríklad strojček na cestoviny, mlynček na mäso alebo krájač zeleniny.

Výhody:

 • ikonický design 50. rokov
 • špičková technológia

V rovnakých farbách ako kuchynský robot si môžete zaobstarať ešte napríklad Smeg hriankovače, rýchlovarné kanvice, mlynček na kávu, lis na citrusy a ďalšie.


Kuchynský robot Smeg, 50´Retro Style

Milovníkom designu nesmie v domácnosti chýbať kuchynský robot Smeg, 50´Retro Style, ktorý má celokovové telo z liateho hliníka, vďaka čomu už je odolný a stabilný a nehrozí tak možnosť prípadného prevrátenia. Nechýba mu bezpečnostná poistka proti samovoľnému sklopeniu hlavy, 10 rýchlostí s pozvoľným nábehom aj veľmi tichý motor s príkonom 800 W.

Robot Smeg si môžete zaobstarať buď v kombinácii s nerezovou misou, prípadne so sklenenou misou.

KitchenAid alebo Smeg?

Aké sú rozdiely medzi kuchynskými robotmi KitchenAid a Smeg a do ktorého sa oplatí investovať? V prvom rade je potrebné povedať, že obe dve značky patria k tým najlepším na trhu. 

Robot Kitchen Aid
Robot Smeg

KitchenAid

 • na výber je viac modelov rôznych veľkostí aj limitovaných farieb
 • výrobca USA
 • záruka na 5 rokov
 • nadstavce je vhodné umývať v umývačke riadu
 • príkon: 175/185, 300 W (extrémny výkon s veľmi nízkou spotrebou energie)
 • extrémny výkon
 • vyššia cena, ktorá ale zodpovedá kvalite

Smeg

 • ikonický retro design
 • širší možnosti farebného zladenia robota s ďalšími kuchynskými spotrebičmi
 • tichý a skutočne výkonný motor
 • niektoré nadstavce nie je možné umývať v umývačke riadu

Ďalšie rady k výberu kuchynských pomocníkov

Ďalšie rady k výberu kuchynských pomocníkov