Ako vybrať správnu misku pre vášho domáceho maznáčika

10. júna 2024
Ako vybrať správnu misku pre vášho domáceho maznáčika
Značka Mason Cash, ktorým symbolom sú tradičné kameninové misy, ktoré všetci poznáme z relácie Peče celá země, má vo svojom sortimente aj misky pre domácich miláčikov. Už v 50. rokoch minulého storočia sa stala priekopníkom kvalitných a široko dostupných produktov nielen pre psov a mačky, ale tiež napríklad pre morčatá alebo trpaslíčie králiky. Škála veľkosti, v ktorých sa odolné kameninové misky na kŕmenie a vodu v najrôznejších designoch vyrábajú, je široká; vhodnú misku na kŕmenie či vodu tak nájdete skutočne pre každé domáce zvieratko, od dánskej dogy či vlkodava, cez mačky až po toho najmenšieho škrečka. 
V spolupráci s výrobcom sme pre vás pripravili stručného sprievodcu, ktorý vám ukáže koreláciu medzi veľkosťami psov a misiek. Veríme, že aj na jeho základe si vyberiete pre svojho chlpatého kamaráta takú, ktorá pre neho bude optimálna, ani veľmi malá, ani veľká, jednoducho taká, aby si svoju potravu z nej naozaj vychutnal.
Ako vybrať správnu misku pre vášho domáceho maznáčika

Tá najlepšia kvalita pre najvernejšieho priateľa človeka

Jednoduché a pritom veľmi funkčné misky sú z ťažkej kameniny a dajú sa len veľmi ťažko prevrátiť, sú vhodné do umývačky aj mikrovlnnej rúry, v mnohých prípadoch tak aj do mrazničky. Materiál, z ktorého sú misky vyrobené je rýdzo prírodný a vďaka svojim prirodzeným vlastnostiam pomáha udržiavať vodu aj potravu dlhšie chladnú (prípadne teplú), zároveň vďaka hrubým stenám odoláva hryzaniu a driapaniu. 

Pre plemená ťažšie ako 20 kg

Pre každého majiteľa veľkého psa iste nie je žiadnym prekvapením, že tieto psy sú aj veľkí jedáci. Ide často o tzv. služobné plemená, teda psi, ktoré sú veľmi inteligentné a potrebujú stálu aktivitu a výcvik. Radí sa medzi ne napríklad nemecký ovčiak alebo československý vlčiak, labrador, retriever alebo doberman.
Pre ich dennú porciu majú ideálne veľkosti misky s priemerom 20–25 cm, čo znamená objem pohybujúci sa v závislosti na výške misky v rozmedzí 1,5–3 litre. Misky pre psy od značky Mason Cash sú, rovnako ako pracovné misy, vyrobené z tej najkvalitnejšej kameniny. Preto sú dostatočne stabilné, aby ich neprevrátili búrlivé a hravé šteňa veľkej rasy. 

Misky pre maxipsov

Pre plemená 11-20 kg

Stredne veľké plemená patria medzi najobľúbenejšie psie rasy najmä v rodinách s deťmi; stredne veľkí psi sú skvelými rodinnými maznáčikmi. Spravidla to bývajú psi s veselou povahou a silnou dávkou energie. Tu môžeme zaradiť také plemená ako sú napríklad anglický anglický špringršpaniel alebo kokeršpaniel, borderske kolie alebo veľké pudle.
Aj keď tieto psy nepotrebujú toľko kŕmenia ako tie veľké, stále majú pomerne dobrú chuť do jedla, najmä, keď ich unavíte dlhšími prechádzkami. S ohľadom na to v Mason Cash vyvinuli ideálnu veľkosť práve pre nich. Misky s priemerom 18–20 cm, čo znamená objem v závislosti na výške misky (a tiež účelu, či bude na kŕmenie alebo len na vodu) v rozmedzí 1,2–2,4 litra. Kvalitná kamenina udrží obsah misky dlhšie chladný bez ohľadu na počasie.

Misky pre stredne veľkých chlpáčov

Pre malé plemená 5-11 kg

Psíkovia menších plemien, ako sú napríklad francúzsky buldočkovia, shih-tzu, gavalieršpaniel King Charles,  waleskí korgi alebo bígl, sú vďaka svojim menším priestorovým požiadavkám čím ďalej tým viac obľúbení v mestách. Ich menším papuľkám vyhovujú misky s 15–18 cm priemerom, čo predstavuje objem misky 500–750 ml, aj v závislosti na tom, či ide o misku na kŕmenie alebo na vodu. 

Bude sa hodiť pre malých psíkov

Pre štenatá a extra malé plemená ľahšie ako 5 kg

Všetci majitelia týchto skutočne malých psíkov ako sú maltézsky psík či jorkšírski teriér, čivava alebo napríklad trpasličí jazvečíci môžu spravidla potvrdiť to, že čo týmto domácim maznáčikom chýba na veľkosti, do doženú na svojej osobnosti! Misky na kŕmenie či vodu s priemerom 13 cm a objemom 200–400 ml sú tak akurát, aby sa do nich, pre tieto mnohokrát vyberavé psíky, vošli malé porcie na pohodlnú konzumáciu. Veľkosť je tiež vhodná tiež pre čerstvo odstavené šteňatá akéhokoľvek plemená a v neposlednom rade urobia radosť aj majiteľom domácich mačiek (s prihliadnutím na designové prevedenie).

Misky pre našich najmenších miláčikov