Čo ste nevedeli o čiernom korení

04. augusta 2022
Čo ste nevedeli o čiernom korení
V každej kuchyni, na každom jedálnom stole. Čierne korenie je jednoducho všade a nezaobídeme sa bez neho v kuchyni, ani pri stolovaní, ale čo o ňom v skutočnosti vieme? Odhaľte s nami tajomstvo čierneho korenia. 
Čo ste nevedeli o čiernom korení

Niečo málo z histórie

V minulosti celý západný svet veľmi prahol po čiernom korení a bol tak vnímaný ako vzácna surovina, a to až do chvíle, keď Vasco de Gama objavil v roku 1498 námornú cestu do Indie a otvoril tak po mori priamu cestu k tomuto zdroju. 

Čierne korenie je tropickou rastlinou pochádzajúcou z južnej Indie, zo západnej časti zvanej Malabarské pobrežie. Čierne korenie je popínavá rastlina z čeľade peprovitých, ktorá potrebuje k svojmu rastu oporu. Po odkvete vytvorí rastlinka čierneho korenia zhluky malých peprových zrniek. Zrelosť týchto zrniek počas zbierania úrody ovplyvňuje farba a chuť korenia.

Jedna rastlina, štyri druhy korenia

Štyri farby korenia teda zelená, čierna, biela a červená pochádza z rovnakej rastliny, len sa líši už zmieňovaným časom zberu.
Zelené korenie pochádza zo zrniek korenia, ktoré sú zbierané predtým, než dozrejú. Zelené korenie možno konzumovať čerstvé, nakladané, sušené alebo sublimačne sušené. 
Pri čiernom korení sa zbierajú zrnká korenia, keď sa ich farba zmení na oranžovo žltú a suší sa výhradne na slnku. Slnko zrnká vysuší, ich farba sa zmení na čiernu a tým vznikne “čierne korenie”.
V prípade bieleho korenia sa zrnká korenia zbierajú, keď majú višňovo červenú farbu a sú úplne zrelé. Potom sa na niekoľko hodín ponoria do vody, aby bolo možné olúpať dužinu a nechať len zrnko, ktoré sa potom suší, kým nedosiahne krémovo bielu farbu.  
Červené korenie to sú zrnká korenia, ktoré sú úplné zrelé, majú jasno červenú farbu. Pozbierajú sa a sušením na slnku vzniká červené korenie. 

Stretnúť sa môžeme aj s rôznymi odrodami korenia napríklad cubeb bobule alebo stopkaté korenie, dlhé korenie alebo divoké korenie, ako je Voatsiperifery korenie z Madagaskaru.
Pieprovník peruánsky sú bobule, ktoré síce vyzerajú ako čierne korenie a majú podobnú pálivú chuť a arómu, ale patria do inej botanickej čeľade. Medzi najznámejšie príklady patria sečuánske korenie, ružové korenie, jamajské korenie, tasmánske korenie, pepř mrkvový, a korenie z Guiney alebo Maniguette korenie. Predstavujú úplne inú čeľaď korení a majú často veľmi delikátnu chuť. Pokiaľ chcete správne využiť korenie v kuchyni, nezabúdajte si zaobstarať kvalitný mlynček na korenie.kvalitný mlynček na korenie

Súvisiace a odporúčané produkty