Krehké Snehulienky v ľadovom kráľovstve

04. augusta 2022
Krehké Snehulienky v ľadovom kráľovstve
Kvetina poteší vždy. Avšak zvlášť v zime je potrebné dodržať niekoľko zásad, aby vám vo váze vydržala dlhšie ako len jedno popoludnie.
Krehké Snehulienky v ľadovom kráľovstve

Na čo musíte pamätať pri kúpe rezaných kvetov v zime


  • Predovšetkým naozaj žiadnemu rezanému kvetu mráz nesvedčí. Na to dbajte už pri výbere a starostlivo plánujte, ako kvety dopravíte domov starostlivo zabalené.
  • Už v kvetinárstve alebo pri preberaní kvetinovej zásielky starostlivo skontrolujte, či už kvety nie sú poškodené mrazom alebo prievanom. Spoznáte to podľa ľahko zvesených hlavičiek a tiež hnedých škvŕn, kvety stratia sviežosť a pevnosť listov i stonky.

Ako udržať doma vo váze kvety dlho čerstvé?

Ak ste prekonali vonkajšie mrazivé nástrahy a kvetina bola v poriadku dopravená na miesto určenia, ste na správnom začiatku.

Krásné vazy pro řezané květiny najdete na e-shopu a v kamenných obchodech Potten & Pannen-Staněk..

7 + 1 praktický tip ako na to

Hospodárenie s vodou:

  • 1. Príjem vody prebieha u väčšiny kvetín reznou plochou na konci stonky. Preto hneď po príchode domov, skôr, než kvety dáte do vázy, stonky zrežte, najlepšie šikmým rezom o 1-3 cm, aby sa obnovil čiastočne zaschnutý rez z kvetinárstva a kvetina sa mohla v plnej miere napiť.
  • 2. Použiť môžete studenú vodu z vodovodu, lepšie odstátu, nikdy však ľadovú, s výnimkou tulipánov, ktoré naopak ocenia aj pár kociek ľadu.
  • 3. Vodu meňte každý deň, najmä prvé tri dni. Ak však máte vo vode rastlinnú výživu, čerstvú vodu len dolievajte.
  • 4. Každá kvetina potrebuje k svojej spokojnosti iné množstvo vody.

Vedeli ste že:

  • 1. Žiadnym kvetinám nesvedčí umiestnenie v blízkosti ovocia, pretože prírodný rastlinný hormón etylén, ktorý každé ovocie v nejakej miere vylučuje, urýchľuje dozrievanie, teda aj opadávanie listov a odumieranie kvetov.
  • 2. Skryté listy vo váze zahnívajú. Ak sa stonka neočistí, voda sa čoskoro zakalí a začne zapáchať.
  • 3. Rezaným kvetom sa nebude páčiť ani na priamom slnku, v prievane, v temnom kúte, pri radiátore a tam, kde sa fajčí.
  • 4. Životnosť rezaným kvetom predĺžite ak ich budete na noc dávať na chladnejšie miesto - do nevykurovanej izby, medzi okná atď. (Nie na mráz!)

Osobitné zaobchádzanie a pozor na agresorov!

Ruže potrebujú more vody, každý deň čerstvú, ponorené by mali byť do 3/4 svojich stoniek. Keď majú vody málo, nedokážu ju nasať až hore do kvetov a rýchlo vädnú.

Tulipány naopak nemajú veľké množstvo vody rady, ideálne ak sú stonky ponorené do max 4 cm. Ak majú vody veľa, vytiahnu sa do výšky a rýchlo opadajú.

Slnečnica patrí rovnako ako hortenzie medzi kvety vylučujúce latex. Jeho vyplavovanie zastavíte tak, že predtým ako ich dáte do vázy so studenou vodou, ich zrezané konce ponoríte na pár sekúnd do vriacej vody (hladina do 5 cm).

Gerbery sú veľmi citlivé na okvetné lístky, preto sa hlavičiek vôbec nedotýkajte. Budú spokojné vo váze s malým množstvom vody a výživou.

Pamätajte tiež, že je niekoľko agresívnych druhov kvetov, ktoré skracujú životnosť tým ostatným. Medzi také patria narcisy, ľalie, konvalinky a prekvapivo tiež žlté odrody ruží.

kvety

SÚVISIACE A ODPORÚČANÉ PRODUKTY