Obdobie domácich limonád je tu!

16. júna 2022
Obdobie domácich limonád je tu!
Je dôležité, aby voda chutila tak, ako má - sviežo, čerstvo, bez príchutí a zápachu. Pretože inak sa môžete snažiť akokoľvek, ale ani domáca limonáda sa vám nepodarí pripraviť chutná.
Obdobie domácich limonád je tu!

Bazová limonáda 

Sezóna kvitnúcej bazy už začala, takže neotáľajte a vyberte sa nazbierať na kvety, pretože základom bazovej limonády je samozrejme domáci bazový sirup. O svoj recept sa s vami podelila naša kolegyňa Petra.

Čo budete potrebovať na výrobu domáceho bazového sirupu:

 • 4l hrniec plný kvetov bazy
 • 4 l čistej vody
 • 7 lyžičiek kyseliny citrónovej (cca 40 g)
 • 1 bio citrón
 • 1,5 - 2,5 kg cukru (podľa preferencie sladkosti), biely alebo trstinový (podľa preferencie farby)

Postup 

1. Hrniec s bazovými kvetmi zasypte kyselinou citrónovou a zalejte 4 l studenej vody. Prikryte pokrievkou a nechajte v chlade stáť 1- 2 dni.

2. Vodu zlejte cez husté cedidlo do čistého hrnca (starostlivejší môžu cedit cez plátno), pridajte na kolieska nakrájaný citrón (vrátane kôry) a priveďte k pomalému varu.

3. Do hrnca pomaly prisypte primerané množstvo cukru (ja pridávam len 1,5 kg trstinového cukru), krátko povarte, kým sa všetok cukor nerozpustí, a ešte horúce nalievajte do vyvarených, čistých zaváracích pohárov, ktoré hneď zatvorte.

4. V uzavretých pohároch môžete šťavu uchovávať v špajze alebo na akomkoľvek tmavom chladnejšom mieste ľubovoľne dlho, akonáhle ju však otvoríte, musíte ju už navždy mať v chladničke a spotrebovať cca do 1 mesiaca.

Bazová limonáda 

Tip od Petry:

Bazové kvety zbierajte v čistom prostredí čo najďalej od cesty a len tie, ktoré farbia peľom. Kvety neumývajte, iba ich otraste, aby ste sa zbavili prípadných chrobákov či mravcov. 

Ako si pripravíte limonádu:

Ak máte dobrý bazový sirup a aj vodu, je chutná bazová limonáda hračkou.

Do vysokého pohára dajte 2-3 kocky ľadu, koliesko citrónu alebo pomaranča, do 1/3 nalejete bazový sirup a dolejete studenou vodou. Ak máte radi bublinky, dávkujte v pomere 1/3 šťavy, 1/3 obyč vody a 1/3 vody sýtenej. Na ozdobu môžete prihodiť nejakú tú sedmokrásku.

Osviežujúca citrónová klasika s kvetmi pamajoránu

recept na 1 liter vody

 • 1 bio citrón
 • 1 obyčajný citrón
 • 1 lyžica trstinového cukru (nemusí byť)
 • 1 vetvička kvitnúceho oregana (pamajorán)

Tip:

Pretože chuť jahôd a citróna sa veľmi dobre dopĺňa, nič nepokazíte, ak pridáte aj pár čerstvých nakrájaných voňavých jahôd, ktoré svojou vôňou a sladkou chuťou citrónovú vodu skvelo doplnia. 

Postup

1. Obyčajný citrón vyžmýkajte, šťavu vlejte do džbánu a ak chcete, pridajte aj cukor.

2. Zalejte studenou vodou a dlhou lyžicou premiešajte.

3. Bio citrón umyte, nakrájajte na tenké kolieska a vhoďte do džbánu.

4. Pridajte kvitnúce oregano kvetom nadol. Rozkvitnuté kvety v džbáne nielen pekne vyzerajú, druhotným efektom je, že budú mať aj pozitívny vplyv na náladu popíjajúcích.

5. Nakoniec môžete v parnom dni pridať aj pár kociek ľadu.

Zázvorová limonáda s agávovým sirupom

Kolegyňa Anja sa s vami podelila o recept na jej obľúbenú limonádu, ktorú servíruje na domácich oslavách a párty s kamarátkami.

Anja hovorí: "K nápojom môžete pridať vetvičky mäty alebo napríklad pokrájané plátky citróna. Ostrá chuť zázvoru sa s kyslosťou citróna perfektne dopĺňa a ja mám túto malinovku rada len takto jednoduchú a s ľadom. "

Čo budete potrebovať

 • 10 - 15 cm zázvoru
 • 4 šťavnaté citróny (cca 180 ml vylisovanej šťavy)
 • 80 ml agávového sirupu
 • 1,5 l vody

Postup

1. Zázvor ošúpte a nakrájajte na stredne veľké kúsky a vhoďte do mixéra (Blendera), zalejte citrusovou šťavou a rozmixujte najemno.

2. Preceďte cez jemné sitko do džbánku alebo karafy, pridajte sirup, zalejte vodou a dajte vychladiť.

3. Podávajte s kockami ľadu

Chuť čistej vody

Domáca limonáda, voňajúca po bylinkách alebo ovocí

Aby všetky limonády mali len takú chuť, ktorú im dávajú ich ingrediencie, musí byť voda dokonale svieža, čistá, bez nepríjemných príchutí a nedajbože zápachu. Ak vaša voda, ktorú pijete, tieto vlastnosti nemá a vy nechcete neustále kupovať vodu balenú, riešením sú vodné filtre Brita Pure Performance. Tieto vylepšené filtre sú optimálne pre lokality s mäkkou a stredne tvrdou vodou, majú nové zloženie, ktoré ešte účinnejšie vylepšuje chuť pitnej vody a zbavuje ju zápachu. Inovované vodné filtre obsahujú väčšie množstvo aktívneho uhlia, a preto sú účinnejšie pri odfiltrovaní chlóru, herbicídov, pesticídov a zvyškov liečiv.

Expert na tvrdú vodu

Možno riešite iný problém - vaša voda má príjemnú chuť, ale je príliš tvrdá, takže zanáša vaše prístroje vodným kameňom. Pomerne jednoduchým riešením sú vodné filtre Brita Hard Water Expert, ktoré sú až o 50% účinnejšie pri boji s vodným kameňom (v porovnaní s filtrom Maxtra + Pure Performance). Tieto filtre obsahujú väčšie množstvo živice, a preto sú účinnejšie pri zmäkčovanie vody, výraznej redukcii vodného kameňa a odfiltrovanie ťažkých kovov.

Ďalšie recepty na osviežujúce nápoje

Ďalšie recepty na osviežujúce nápoje

SÚVISIACE A ODPORÚČANÉ PRODUKTY