Rosenthal Vianoce 2022 – Tichá radosť a súzvuk

28. októbra 2022
Rosenthal Vianoce 2022 – Tichá radosť a súzvuk
Tradičné stredoeurópske Vianoce pozná vďaka Renáte Fučíkovej celý svet. Výtvarníčka, maliarka a ilustrátorka im už piatym rokom vnáša svoju jedinečnú podobu prostredníctvom unikátnej vianočnej kolekcie z dielne Rosenthal. Tá tohtoročná nesie názov Štedrý večer. Je modrá ako zimná obloha posiata žiarivými, zlatými hviezdami a tichá ako znášajúce sa vločky snehu. A tiež je plná očakávania, aké prekvapenia tento slávnostný večer prinesie.  
Rosenthal Vianoce 2022 – Tichá radosť a súzvuk

Slávne mená pre Rosenthal

Česká maliarka a výtvarníka Renáta Fučíková sa zaradila medzi vychýrených umelcov, akými boli napríklad Henry Moore, Friedensreich Hundertwasser alebo  Salvador Dalí, ktorých si v minulosti vybrala svetovo známa značka Rosenthal, sídliaca v bavorskom mestečku Selb, pre návrhy svojho prémiového riadu. Jedna zo súčasti svetového koncernu, porcelánka Hutschenreuther, už piatym rokom po sebe v rade na vianočných sadách spolupracuje s touto českou ilustrátorkou a je nutné podotknúť, že ide o spoluprácu naskrz úspešnú!

Aká je kolekcia Štedrý večer?

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch je aj aktuálna kolekcia prémiového porcelánu plná vianočnej symboliky a sviatočných farieb. Autorka sama, ktorá sa v nej vracia do prvej polovici minulého storočia, ju charakterizuje takto: „Bude hodně modrá – jako večerní vánoční obloha. Nálada je opět retro. Vypravila jsem se s ní do parků a zahrad, kudy bloudí zvěř, která hledá pod sněhem potravu. Také do zasněžených alejí, jimiž projíždějí osamělé automobily a přivážejí poslední hosty a dárky. Měla by ve vás vyvolat klid, pocit tiché radosti a souznění se zimní přírodou.“ 

Ako vzniká vianočná kolekcia?

Slávnostný servis riadu sa vytvára približne dva roky dopredu. Aby sa na pultoch objavil na jeseň, musí byť hotový už v lete. Ďalší rok potom trvá samotný proces výroby, ktorý je technicky tiež veľmi náročný.. Renáta Fučíková k tomu hovorí: „Nejdřív vybíráme téma, pro každý rok jiné. Následně kreslím skici a lineární kresby, které tvoří kostru kompozic na porcelánu. Ty pak vybarvuji. Nejvíce mě na tom všem baví právě skicování – zachycuji si jakékoliv téma, situaci, která mě  k danému tématu napadne.“

Zimné farby, deti a zvieratá

Všetkých 5 kolekcií zjednocujú typicky zimné farby – modrá, červená a biela – rovnako ako motívy, s ktorými sa výtvarníčka vracia do minulosti, ľahko až do mladosti svojich babičiek. Všetky kusy riadu aj ozdôb naprieč kolekciami spájajú červenozlaté bordúry. Dekory ale prepájajú aj opakujúce sa námety. Na vybrané taniere pravidelne autorka zachytáva zvieratá, každý rok sú ale iné. Tohto roku na tanieroch, miskách alebo šálkach po novom nájdete sovy, daniela, divoké husi a napríklad aj medveďa. Na iných tanieroch sú naopak deti – tiež veľmi obľúbený motív výtvarníčky. Tentoraz sú v pyžamách, ako sa na vianočnú noc patrí. Ale nespia. Natešene vybaľujú darček za darčekom a úprimne sa z nich radujú, ako to vedia iba deti. 

Ako stoluje na Vianoce Renáta Fučíková?

Pri štedrovečernej večeri samozrejme nechýbajú kúsky vianočnej kolekcie Rosenthal ani na prestretom stole samotnej autorky. „O Vánocích dodržujeme českou klasiku – kapr, salát, polévka, cukroví i krůta. Stolujeme na bílém porcelánu, který prokládáme mými talíři a miskami z Rosenthalu. Na ně dávám hlavně cukroví a sladkosti. A zástupce všech dosavadních kolekcí pravidelně rozdávám jako dárky přátelům,“ dodáva Renáta Fučíková.

Vianoce Renáty Fučíkovej

Vianoce Renáty Fučíkovej

Súvisiace a odporúčané produkty