Sezóna ustríc je späť

08. februára 2024
Sezóna ustríc je späť

Hovorí sa, že ustricami sa musíte prejesť. Pre niekoho sú delikatesou, iný by "to" nevzal do úst. Pre tých z vás, ktorí ste si jemnú, slanú chuť čerstvých ustríc zamilovali, sú určené 3 jednoduché recepty na ochutené maslá, ktoré delikátnym spôsobom doplňujú túto pochúťku a jej konzumáciu robia ešte príjemnejšiu. 

Hlavná sezóna, kedy sú lastúrniky najchutnejšie, tradične trvá od septembra do apríla. V letných mesiacoch sa totiž ustrice prirodzene rozmnožujú a ich mäso je tučnejšie. V súčasnosti však väčšina pochádza z umelých chovov, takže sa sezónnosť prestala riešiť a čerstvé ustrice si vo vybraných reštauráciách či rybárniach môžete dopriať po celý rok. Za tými najlepšími si však musíte urobiť výlet na pobrežie Francúzska.

Sezóna ustríc je späť

Omladzujúce afrodiziakum

Ustrice a jedlá z nich sú od pradávna považované za afrodiziakum. Svalovina lastúrnika, ktorá sa z ustríc konzumuje, je plná vitamínov a minerálov, bohatá na bielkoviny a takmer bez tuku. 
Puristickí milovníci týchto mäkkýšov ich jedia bez prídavku akéhokoľvek korenia s odkazom na to, že len tak si vychutnávajú ich prirodzenú chuť. Slanú chuť lastúrnika dopĺňajú maximálne kvapkou citrónovej šťavy. Ustrice sa otvárajú špeciálny nožíkom a podávajú na ľade s kúskami citrónu. 

Na servírovanie ustríc budete potrebovať

3 x recept na ochutné maslá

Francúzsky žitný chlieb či bageta, natreté maslom, ochuteným ingredienciami, ktoré chuť surových ustríc zvýrazňujú, môžu byť aj pre týchto vyznávačov čistých chutí príjemným prekvapením. O začiatočníkoch v konzumácií čerstvých, teda živých ustríc ani nehovoríme. Ochutené maslá je možné servírovať v malých miskách alebo na doske, nakrájané na malé valčeky. 

Slané maslo s ružovým korením

Ingrediencie:

  • 70 g masla
  • 2 čajovej lyžičky ružového korenia
  • 2 čajové lyžičky Fleur de sel (soľný kvet)

Postup:

Zmäknuté maslo v stredne veľkej miske premiešajte so soľou a pridajte v mažiari nadrvené korenie. Vidličkou premiešavajte tak dlho, kým vznikne dokonale krémová konzistencia. Maslo potom môžete preložiť do fresh fólii, urobiť z neho valček a dať na 3 hodiny zatuhnúť do chladničky. Potom valček nakrájajte na malé kolečka a servírujte na doske k chlebu a ustriciam. 

Čo na prípravu použijete

Citrónové maslo s limetkou

Ingrediencie:

  • 70 g masla
  • 1 bio citrón
  • 1 bio limetka

Postup:

Rozkrojte citrusy, odrežte im špičky a pomocou kuchárskeho noža starostlivo po prúžkoch zhora dole krájajte kôru. Tú potom narežte na drobno. Následne vytlačte šťavu z oboch plodov, môžete do jedného pohára. Zmäknuté maslo v strednej veľkej miske premiešajte najprv s nakrájanou kôrou z oboch citrusov a potom pridajte vytlačenú šťavu, vidličkou šľahajte, kým nedosiahnete krémovú konzistenciu. Maslo potom môžete dať do fresh fólie a urobiť valček a nechať 3 hodiny zatuhnúť v chladničke. Takto zatuhnuté maslo je možné nakrájať na malé kolečka a servírovať napríklad na doske. Natreté na chlebe či bagete je k čerstvým ustriciam vynikajúcim doplnkom.

Čo by sa mohlo hodiť

Pažitkové maslo so šalotkou

Ingrediencie:

  • 70 g masla
  • zväzok pažítky
  • 1 väčšia šalotka

Postup:

Nasekajte najprv ostrým kuchárskym nožom zväzok pažítky a pridajte do misky so zmäknutým maslom a vidličkou premiešajte. Šalotku nakrájajte úplne nadrobno a prihoďte do misky a vhodnou stierkou vmiešajte. Ochutené maslo potom zabaľte do fresh fólie, urobte valček a nechajte 3 hodiny zatuhnúť v chladničke. Takto sa maslo dá ľahšie nakrájať na malé kolečka a servírovať na doske ako príjemný chuťový doplnok k čerstvému chlebu či bagete a ustricami. 

Čo oceníte

Otvorte ustrice!

V medzičase, čo sa vám bude maslo chladiť v chladničke, si na drvený ľad pripravte otvorené ustrice. Najprv ich očistite pod pramienkom studenej vody. Na otváranie nikdy nepoužívajte silu: ustrice musia byť otvárané jemne. ustrice vždy tlačte proti nožu, nie naopak.

Nakrájajte si nožom na pečivo čerstvý chlieb alebo bagetu a pripravte si, pokiaľ ich vlastníte, špeciálne nože na roztieranie ochuteného masla. Hneď ako sú ochutené maslá dostatočne tuhé, rozkrájajte ich na doske na kolečka a môžete začať svoje ustricové hody!

Vedeli ste, že...

  • Kupované ustrice sú označované číslami od 0-5 podľa svojej hmotnosti. Čím menšie číslo, ty väčšia  je ustrica. Päťka tak označuje hmotnosť 30 a 45 g, nula kúsky nad 150 g.
  • U lastúrnikov neplatí, že čím vyššie číslo, tým všeobecne lepšie. Ustrice s veľkosťou 3 alebo 4 sú výborné na konzumáciu surové, naopak, označené 0 až 2 by sa mali variť. 
  • Lastúra ustrice dorastá do veľkosti 10 až 20 cm a môže sa dožívať aj viac ako 20 rokov.

Ďalšie chuťovky na nadchádzajúce dni

Ďalšie chuťovky na nadchádzajúce dni