Výnimočná cesta časom s kolekciou umeleckých váz Sixty & Twelve – 60 rokov Rosenthal studia-line

28. júna 2022
Výnimočná cesta časom s kolekciou umeleckých váz Sixty & Twelve – 60 rokov Rosenthal studia-line

Poďte a spoznajte príbeh ocenenej kolekcie Sixty & Twelve, ktorá je originálnym umeleckým svedectvom spolupráce s kreatívnymi osobnosťami svojej doby, avantgardnými umelcami a dnes už legendami designu.

Výnimočná cesta časom s kolekciou umeleckých váz Sixty & Twelve – 60 rokov Rosenthal studia-line

Neobyčajná cesta histórie designu made in Rosenthal 1961~2021

Syn zakladateľa Philip Rosenthal sa vďaka svojmu silne rozvinutému zmyslu predvídať vývoj trhu zaslúžil o vznik studia-line, ateliéru kreativnej spolupráce, ktorým sa nemôže pochváliť žiadna iná porcelánka. Dal vzniknúť miestu, v ktorom sa kombinuje forma, funkcia, technologické know-how a majstrovstvo remeselníkov s víziami, umom a fantáziou avantgardných umelcov z celého sveta. Spoločne tak vytvárajú originálne umelecké svedectvo svojej doby. Od roku 1961 studio-line spolupracovalo s viac ako 150 umelcami, designérmi či architektmi z celého sveta. Spoločne tak dali vzniknuť kolekciam či jednotlivým objektom, ktoré sa stali designovými ikonami 20. storočia a sú v ponuke značky Rosenthal dodnes.

Porcelánová váza Plissée z roku 1968 od Martina Freyera

Porcelánová váza Plissé v podobe bielej cibule, vytvorená v roku 1968. Autor Martin Freyer, významný nemecký maliar, grafik, architekt, priemyslový a bytový designér. Zaoberal sa designom tapiet, textílií, dekoráciami z ľahkých kovov a okrem iného je tiež tvorcom loga Volkswagen. S Rosenthal studiem-line spolupracoval v rokoch 1964-74.

Porcelánová váza Pollo z roku 1970, Tapio Wirkkala.

Porcelánová váza Pollo, v tvare vtáčieho tela, vytvorená v roku 1970. Autor Tapio Wirkkala, jeden z najznámejších svetových designérov a návrhářov, finsky rodák s nesmiernym tvoriacim záberom, ikona severského designu, ovešaná mnohými cenami. Okrem iného je autorom fľaše na vodku Finlandia. S Rosenthalom spolupracoval od roku 1954.

Nesmrteľná krehká krása


Oslava 60 rokov tvoriacej energie

Studio-line vytvorilo napríklad umelecké predmety podľa návrhov Andyho Warhola, Victora Vasarelyho alebo Otta Piena. Vznikli tu nadčasové porcelánové servisy ako Tac od Waltra Gropia (v roku 1969), Suomi od Timo Sarpaneva (1976) alebo Moon od Jaspera Morrisona (1997) či Landscape od Patricie Urquiola (2008). 

Výročná edícia Sixty & Twelve je poctou k 60 rokom Rosenthal studia-line. Vybrané designové vázy patria dnes už ku klasike Rosenthal, nájdete medzi nimi Plissée od Martina Freyera (1968), Pollo od Tapia Wirkkala (1970), Conio od Michele De Lucchi (1994), Fast od Cédrica Ragota (2006) alebo Fondale od Office for Product Design. (2017).

Sixty & Twelve Kolekcia 60 porcelánových váz je prevedená v 12 nových, rýdzo súčasných farbách.

Kolekcia 60 porcelánových váz je interpretovaná v 12 nových, rýdzo súčasných farbách, vychádzajúcich z prírody, z ich zemitých, bielych a modrých odtieňov. Nejde tentoraz o glazúru, ale o patentovaným spôsobom prefarbemú porcelánovú hmotu, ďalšiu ukážku majstrovstva a sofistikovaného umu remeselníkov Rosenthal. Vázy sú v danom farebnom prevedení vyrobené len v limitovanom počte 60 kusovedícia I, po vypredaní je daný tvar vázy predstavený v novej farbe (z 12 farieb kolekcie Sixty & Twelve), a ponúknuty opäť len v obmedzenom počte 60 kusovedícia II, III atď. Každá z váz je na svojom dne vybavená vyrazeným poradovým číslom. Ide teda o významný zberateľský kúsok, nielen krásny predmet v priestore.

Nové farby pôvodných tvarov

Nové farby v kolekcii designových váz Sixty & Twelve inšpirované prírodou, zemité tóny a odtiene bielej alebo modrej majú aj tomu odpovedajúci názov ako napr: skamenelina, kamea, mandarínka, pieskovec, morská soľ, Atlantik, Pacifik. V anglickom jazyku znejú niektore názvy trošku viac poetickejšie: Fossil, Cameo, Tangerine, Sandstone, Abyss, Sea Salt, Atlantic, Pacific… Rovnako ako farby sú aj rozmanité aj tvary – od čisto geometrických cez tie napodobňujúce kvetiny, zeleninu alebo zviera až po fantazíjne rozviate či zvlnené. 

To, čo sa na prvý pohľad zdá byť ľahké, bolo technicky veľmi náročné aj pre Rosenthal. Aby mohol byť vyrobený presný tvar vázy, ako bol kedysi glazovaný, väčšinou biely alebo čierny originál, bolo potrebné každú znovu vytvoriť. Prefarbená porcelánová hmota má totiž inú hmotnosť než tá bežná, a navyše sa mení s každou inou pridanou farbou. Hmotnosť má vplyv na stabilitu objektu pred a po vypálení. S každou vázou teda začínali od nuly, postupovali ako alchymisti, vytvárajúci umelecký predmet podľa tajného receptu.

iF Design Award pre výročnú kolekciu váz Sixty & Twelve

Túto jedinečnú kolekciu designových váz v apríli 2021 ocenila spoločnosť iF International Forum Design GmbH cenou iF Award 2021 v kategórii „Profesionálny koncept“. Rosenthal GmbH je zakladajúcim členom dnešného najväčšieho svetového fóra o designe od roku 1954 a tohto roku prijíma 294. cenu iF Design Award.

Cena iF Design Award je jedným z najžiadanejších ocenení na scéne designu a oceňuje vynikajúce designové úspechy v siedmych  disciplínach, od produktového designu cez architektúru po profesionálny koncept. V tomto roku 2021 išlo už o 75. ročník, takmer 10 000 prihlásených príspevkov z celkom 44 krajín hodnotila porota zložená z 98 nezávislých, medzinárodných odborníkov na design.

Pre našich zákazníkov urobíme čokoľvek, a tak sa aj vy budete môcť už čoskoro zoznámiť a zakúpiť si niektorú z designových skvostov kolekcie Sixty & Twelve. Neprestávajte sa tešiť! A tiež nezabúdajte, že vázy sú v danom farebnom prevedení vyrobené len v limitovanom počte 60 kusov...

SÚVISIACE A ODPORÚČANÉ PRODUKTY