Nordic Ware   (122)

Informácie pre kategóriu Nordic Ware

Americká značka Nordic Ware začala svoju históriu písať v roku 1946, kedy firmu založili metalurgický inžinier so švédskymi koreňmi, David Dalquist, spoločne so svojou manželkou Dorothy. Do povedomia zákazníkov sa však firma dostala až v roku 1950, kedy Davida navštívila skupina gazdiniek a požiadala ho o vytvorenie klasickej bábovkovej formy, ktorú poznali zo svojich európskych domovín. 

David ich prianie vyslyšal a vytvoril svetovo známe Bundt, čo je patentovo chránené označenie bábovkových foriem na pečenie. Ďalší zvrat prišiel v roku 1966. V americkém Houstonu sa konala prestížna súťaž v pečení (Pillsbury Bake-Off), kde súťažiaca Ella Helfrich obsadila 2. miesto s formou Nordic Ware s otvorom uprostred a upiekla dnes už ikonický recept Fudge Tunel, ktorý zaručil slávu nielen jej, ale hlavne značke Nordic Ware, ktorá sa doslova cez noc stala hitom.

Dnes má formu Nordic Ware takmer 70 miliónov domácnosti, a toto číslo stále rastie. Spoločnosť sídli v Minneapolis v štáte Minnesota, kde má tiež svoje vývojové centrum. Značka Nordic Ware totiž neustále obmieňa svoj predajný sortiment o nové tvary a sezónne formy. Keď je forma navrhnutá, vytlačí sa najprv 3D model a až potom sa začína s výrobou. Všetko od vzniku až po expedíciu výrobku na jednom mieste.

Hliníková forma na bábovku Nordic Ware HeritageNordic Ware hliníková forma na bábovku Heritage, zlatá

Nádherné bábovkové formy značky Nordic Ware sú vyrábané s viditeľnou starostlivosťou človeka a to aj vďaka tomu, že pri výrobe dochádza tiež k ručnému opracovaniu. Proces vytvorenia unikátnych báboviek v Nordic  Ware zdokonaľujú už viac ako 70 rokov, tak aby formy boli nielen jedinečné, ale tiež dokonale funkčné. Každý produkt, skôr než opustil výrobu, prešiel dvoma desiatkami párov rúk, aby tak bola zaručená najvyššia kvalita. 

Hliník, ktorý sa požíva na výrobu foriem, sa v prvom kroku roztaví pri teplote 650°C  a následne tak vyteká ako tekutý do záchytnej komory, kde tlakové rameno vtláča tekutý hliník do formy. Tento proces musi byť rýchly, pretože trvá len pár sekúnd, kým hliník stuhne. Potom sa forma otvorí a je možné z nej vybrať veľmi horúcu, ale pevnú hliníkovú formu na bábovku. Hliník je veľmi tvárny, preto môžu byť formy Nordic Ware vytvarované do toho najjemenšieho detailu

Po odliatí do príslušného tvaru má ale forma pred sebou ešte dlhú cestu, ďalším krokom je orezanie prebytočného hliníka po obvode formy. Potom sa forma odošle na ďalšie spracovanie, kde prechádza radou dokončovacích procesov, vrátane začišťovania pomocou vibračného zariadenia, ochranného postreku proti korózií a zdrsneniu povrchu. Potom je forma dôkladne umytá, natretá postrekom nepriľnavého povrchu a vytvrdená pomocou živice bez prímesí PFOA.

Hliníkové formy Nordic Ware na mini bábovkyNordic Ware hliníkové formy na mini bábovky

Hlavné výhody Nordic Ware:

 • značka Nordic Ware v roku 1960 vyvinula vlastný nepriľnavý povrch
 • skvelá tepelná vodivosť a rovnomerné prepečenie cesta
 • vernosť 70 miliónov domácností po celom svete
 • široký sortiment výrobkov
 • farebné formy podľa ročného obdobia
 • drvivá časť výroby stále zostáva situovaná v Minneapolis v rukách rodiny Dalquistovej, dnes už tretej generácie

Zlatá hliníková forma na bábovku Nordic Ware SwirlNordic Ware Swirl hliníková forma na bábovku, zlatá

Portfólio produktov Nordic Ware:

 • zlatá/strieborná forma na bábovku
 • medená forma na bábovku
 • zlatá/strieborná forma na minibábovky
 • forma na biskupský chlebíček
 • vaflovač na belgické vafle
 • tematické formy

Nordic Ware – hrdo made in USA