Aby radosť z kvetov vydržala čo najdlhšie

03. februára 2023
Aby radosť z kvetov vydržala čo najdlhšie
Nie každý z nás má záhradu, aby sa pohľadom na kvitnúcu nádheru mohol tešiť každý deň a krása rezaných či na lúke natrhaných kvetov je bohužiaľ pominuteľná. Čo robiť, aby nám vo váze vydržali čo najdlhšie aj v nastávajúcich teplých dňoch?
Aby radosť z kvetov vydržala čo najdlhšie

Čo kvetom nesvedčí

  • Žiadnej kvetine, tým menej tej divokej z lúky sa nebude páčiť, keď ju necháte v letných dňoch v aute, a to aj v prípade, že bude mať vodu. Čím kratšiu dobu tam strávi, tým lepšie.
  • Rezané kvety neznášajú prudké slnko ani prievan, najlepšie sa doma udržujú pri teplote okolo 18 °C.
  • Všetky rezané kvety poškodzuje cigaretový dym aj výfukové plyny.
  • Aj keď to na obrazoch krásne vyzerá, kvety a ovocie nepatria k sebe! Etylén, ktorý každé ovocie v nejakej miere vylučuje, urýchľuje zrenie, teda aj opadávanie listov a rýchly odkvet.
  • Dotýkať sa okvetných lístkov nie je dobrý nápad, je to rovnaké ako s motýlími krídlami - láskajte len očami, inak kvetine ublížite.
  • Nedávajte do jednej vázy s narcismi akékoľvek iné kvety, snáď okrem zelených tráv. Narcisy vylučujú jedovatý sliz, ktorý všetko ostatné vo váze veľmi rýchlo zabíja. Podobne sa správajú ľalie a žlté odrody ruží, len nie sú tak agresívne.

Rosenthal váza Hop Sebastiena Harknerav zelenom prevedení

Voda je základ

Voda je nutnou podmienkou, ktorú odtrhnutý kvet potrebuje na prežitie. Aby mohla vodu dobre nasať, je potrebné stonky pred vložením do vázy zrezať, a to aj vtedy, keď ich pred vami takto upravili v kvetinárstve. Prečo? Pretože rez sa veľmi rýchlo zatiahne a kvetina potom vodu neprijíma tak, ako by najlepšie mohla a o to skôr zvädne. Vykonajte to ostrým nožom alebo záhradníckymi nožnicami. Rez robte ideálne každý 2-3 deň.
Dôležité je skontrolovať aj spôsob väzby, pretože v miestach kríženia stoniek môže dôjsť pri zviazaní kytice k ich rozdrveniu, a tým aj poškodeniu pletív, čím potom stonka stráca schopnosť viesť do rastliny vodu. Všetky stonky by mali mať dostatočnú dĺžku, aby bez problémov dosiahli vo váze do vody.
Vodu je potrebné meniť prípadne dolievať čerstvú (ak máte vo váze výživu) každý deň a dbať na odstraňovanie odkvitnutých kusov alebo poškodených listov.

Čo ste možno nevedeli

  • Akokoľvek sa to zdá zvláštne, slnečnice aj vlčie maky potrebujú na prežitie vo váze najprv horúcu vodu. Ide o rastliny, ktoré vylučujú latex a jeho vyplavovanie horúca voda zastaví, rastlinné pletivá sa uvoľnia a umožnia tak rastlinám lepšie prijímať vodu. Preto keď zrezané stonky na pár sekúnd vložíte do nádoby s vriacou vodou ( hladina cca 5 cm) a následne preložíte do pripravenej vázy so studenou vodou, vydrží vám slnečnica až 12 dní, maky jeden týždeň.
  • Trvanlivosť hortenzií je prekvapivo väčšia, pokiaľ sú už dobre vyzreté, teda majú pevné stonky a sú v plnom kvete či na jeho sklonku. To isté platí aj pre pestrofarebné cínie.
  • Pokiaľ vám peľ z ľalií znečistí šaty alebo obrus, ľahko ho odstránite pomocou lepiacej pásky alebo stolného vysávača. Nepoužívajte na znečistené miesto vodu, len by ste vytvorili hustú kašičku.
  • Ďalšie tipy, ako sa o krehké krásky starať, aby vám prinášali radosť čo najdlhšie, nájdete aj na našom blogu tu.

Na prvom dojme záleží

Rosenthal váza Hop od Sebastiena Herknera v bielom prevedení.

Aký bude celkový dojem ovplyvní samozrejme aj to, ako kvety do vázy naaranžujete – či už si kúpite hotovú kyticu alebo budete pracovať s jednotlivými kvetmi. Nebojte sa experimentovať, aj fľaša od vína zaujímavého tvaru môže byť tou správnou voľbou, ale pamätajte, že krásu samotného kvetu alebo kytice podčiarkne práve správne zvolený tvar a veľkosť vázy. Kytica musí zostať vo svojej hornej časti vzdušná, nemala by presahovať cez vázu, ktorá je na ňu nízka, ani padať príliš do vázy, v prípade veľkej vázy.
Ako to dosiahnuť? Nikto učený z neba nespadol a cvik robí majstra. Čo tak skúsiť vykúzliť výzdobu svojho domova spojením kvetov kvitnúcich kríkov, ktorých je teraz všade veľa, s niektorou z bielych či farebných mini váz, pre ktoré predlohou boli originály významných a svetovo uznávaných dizajnérov, spolupracujúcich s Rosenthal štúdio-line v priebehu posledných 60 rokov. Keď sa vám nepodarí oku lahodiaci aranžmán, budete mať doma aspoň malý dizajnový skvost pre radosť...

Mohlo by si sa vám tiež hodiť

Mohlo by si sa vám tiež hodiť

Súvisiace a odporúčané produkty