Ako (si) pripraviť dobrú kávu

25. februára 2023
Ako (si) pripraviť dobrú kávu
Chcete vedieť v čom svoje obľúbené kávové nápoje podávať pre väčšie umocnenie pôžitku z ich chutí a vône?
Ako (si) pripraviť dobrú kávu

Jedno presso, prosím...

Začneme espressom, niekedy u nás nazývaným piccolo. Nebojte sa, nebudeme vás skúšať z rozdielov medzi espressom a piccolom, prípadne vám vtlkať do hlavy, že práve piccolo neexistuje. Ako tento ľudový názov napovedá, ide o nápoj malého objemu (cca 30 ml). Všeobecne ide o silný kávový extrakt s penou na povrchu, vyrábaný zo 7 gramov kávy, pod tlakom minimálne 9 barov. Patrí do espresso šálky s objemom 60 – 90 ml.

 Len na doplnenie dodávame, že súčasné pojatie espressa profesionálnymi baristami odporúča miernu úpravu parametrov s tým, že gramáž mletej kávy na porciu je 7,5-11 g a je možné meniť aj teplotu vody a tlak...Ak by ste obohatili klasické espresso o trochu mliečnej peny, získate espresso macchiato. Moderné macchiato môže byť doplnené penou až po okraj šálky a ozdobené tzv. late artom, môže teda vyzerať ako miniatúrne capuccino. Ristretto je veľmi silné espresso, kedy rovnakú dávku kávy zalejete menšou dávkou vody (20 ml), pije sa preto z veľmi malých šálok.

Oproti tomu dvojitému espressu (doubleshot) hovoríme dopio – pripravuje sa z dvojitej dávky kávy a asi dvojnásobného množstva vody (50-70ml), servírovať môžete v malej espresso šálke, avšak často sa dopio servíruje aj vo väčších šálkach alebo pohároch s objemom 100-150 ml.

Lungo

 tz. lungo šálkach(100-150 ml) alebo v šálke na capuccino s objemom 150-180 ml. Espresso predlžené horúcou vodou, teda lungo v domácich podmienkach by ste mali podávať tak, že si vo väčšej šálke či hrnčeku pripravíte espresso a teplú vodu k nemu podáte zvlášť v kanvičke alebo väčšiu šálku naplníte 30-40 ml teplou vody a do nej dopustíte z kávovaru espresso.

Hrnčeky Mason Cash z kolekcie Impressions Mugs, objem  350 ml.

Lungo alebo prekvapkávaná káva sú dobrým základom pre u nás obľúbené kávy zdobené šľahačkou, ako sú napríklad Viedenská káva alebo Alžírska káva.

Tichý Američan v Taliansku a cappuccino

Ešte väčším zriedením, obvykle v pomere 1:5 v prospech vody tak dostanete cafe americano. Podľa tradície vzniklo počas druhej svetovej vojny, kedy americkým vojakom v Taliansku nechutilo klasické silné espresso a nechávali si ho doplniť horúcou vodou.

U nás veľmi obľúbené capuccino patrí do šálky rovnakého názvu s objemom okolo 150 – 180 ml. Jeho základom je espresso a teplé mlieko. V žiadnom prípade sa nepodáva so škoricou! Správna talianske cappuccino tvorí ⅕ espressa, ⅖ našľahaného mlieka a ⅖ horúceho mlieka. Káva sa pripravuje z plnotučného mlieka, ktorého teplota je 70 °C. Podľa pôvodnej receptúry by malo mať horúce mlieko asi 2 cm vysokú hustú mliečnu penu.

Café latte a novinka z Nového Zélandu

Máte radi niečo väčšie? Až zo štvrť litra môžete mať café latte, ktoré sa už stalo neoddeliteľnou súčasťou našich kaviarní. Obvykle sa podáva v šálke s uškom alebo bez, zato s väčším objemom okolo  250 ml. Je podobného zloženia ako cappuccino, ale v porovnaní s ním má omnoho viac mlieka a o to menej peny. Ide v podstate o lungo s našľahanou mliečnou penou.  Jeho obľúbenou variantou je latte macchiato. Najprv do pohárov nalejete napenené mlieko, pol minútku počkáte, než sa na povrchu utvorí trošku pevnejšia vrstva a potom nalejete klasické espresso. Vzniknú nádherné tri úrovne nápoja a tie najlepšie vyniknú v pohári alebo sklenenom hrnčeku

Veľké hrnčeky Letters od Villeroy & Boch, vhodné na Flat white, Caffe latte alebo poriadnu šálku čaju.

Flat white oproti tomu znamená viac kávy a menej mlieka. Do sveta sa rozšíril z Austrálie a Nového Zélandu. Nápoj sa podáva v minimálne 300 ml šálkach. Jeho základom je 21 g čerstvo namletej kávy, ktorá sa extrahuje 15 sekúnd a následne doleje teplým mliekom a jemnou penou.

Filtrácia – reštart 2.0

Ďalší zo spôsobov prípravy kávy je poslednú dobu stále viac populárnejšia filtrácia. Nejde o žiadnu prevratnú novinku, takto pripravovaná káva bola populárna už v minulom storočí, najmä v Amerike, a to vďaka žene menom Melitta Bentz a jej vo svojej dobe prevratnému vynálezu – špeciálnej nádobke v tvare lieviku zvanom dripper. Pripraviť si doma dobrú prekvapkávanú kávu je dnes vďaka prekvapkávačom o dosť

 jednoduchšie než v dobe Melitty. My vám môžeme ponúknuť automatické prekvapkávače kávy od dvoch významných značiek, KitchenAid a Smeg, ktoré oba vďaka svojim sofistikovaným funkciám umožňujú napríklad naprogramovať štart a budiť sa tak do nového dňa s vôňou čerstvo pripravenej kávy či pripraviť si kávu tak, aby bola hotová akonáhle očakávaná návšteva zazvoní pri dverách...

Mohlo by vás zaujímať tiež ...

Mohlo by vás zaujímať tiež ...

SÚVISIACE A ODPORÚČANÉ PRODUKTY