Pečieme chlieb. Akú formu vybrať, aby bol čo najlepší?

24. apríla 2023
Pečieme chlieb. Akú formu vybrať, aby bol čo najlepší?
Nie je nad domácí chlieb. Na povrchu zlatistý s chrumkavou kôrkou, vo vnútri dokonale vláčny a mäkký. Ako vybrať formu na pečenie chleba, aby ste aj doma dokázali vytvoriť toto chutné pečivo? Prinášame vám rady a tipy, na čo sa zamerať a čo pri výbere rozhodne nepodceniť.  

Zatiaľ čo naše mamky a babky nedali dopustiť na pečenie chleba v klasickom liatinovom hrnci, dnešná doba ponúka oveľa viac možností. Existujú formy kovové, silikónové, hliníkové, ale aj keramické alebo kameninové. Nezáleží však len na materiále. Pri rozhodovaní sa zamerajte aj na ďalšie faktory, ako je veľkosť alebo tvar. Aj to totiž rozhodne o tom, ako bude výsledný bochník nielen vyzerať, ale aj chutiť. 

Pečieme chlieb. Akú formu vybrať, aby bol čo najlepší?

Zvážte veľkosť, materiál aj typ chleba

Pokiaľ uvažujete o novej forme na pečenie chleba, do hry vstupuje hneď niekoľko zásadných faktorov:

Kľúčová je veľkosť

Základom úspechu je už samotná veľkosť. Nádoba na pečenie by totiž vždy mala zodpovedať veľkosti chleba, ktorý plánujete upiecť. 

Pokiaľ použijete takú, ktorá je príliš malá pre dané množstvo cesta, môže to mať niekoľko nepríjemných následkov. K tým najčastejším patrí napríklad vyliatie cesta z formy a nepravidelný tvar bochníka. To sa najčastejšie stáva napríklad pri ceste s vysokým obsahom vody, ako je ciabatta, prípadne pri chlebe z kvásku. Ďalšími problémami súvisiacimi s malou formou na pečenie bývajú zlá štruktúra a vysoká hutnosť výsledného bochníka, alebo naopak vysušenosť a nepravidelná kôrka

Použitie príliš širokej formy zase môže viesť k nevzhľadnému tvaru, menšej výške, menej výraznej chuti, slabšej chrumkavosti kôrky či príliš suchej textúre. Chlieb bude mať tendenciu rozlievať sa do šírky, čo môže súvisieť tiež s nerovnomerným dopečením.

Aký materiál je najlepší?

Premýšľajte tiež nad materiálom formy. Každý má totiž svoje vlastné špecifiká, ktoré je potrebné zohľadniť.

  • Kovové formy na chlieb: 

Nestarnúcu klasiku predstavujú formy vyrábané z hliníka alebo nerezovej ocele.  Ich výhodou je to, že sa rýchlejšie zahrejú, vďaka čomu dlho udržujú vysokú teplotu, čo je ideálne pre pečenie chleba s chrumkavou kôrkou. Na druhej strane je však potrebné dbať na správne vymazanie, pretože sa rady pripaľujú. 

  • Keramické formy na chlieb: 

V poslednej dobe sú veľmi častou alternatívou ku klasickému kovu formy na pečenie chleba z keramiky. Nielenže sú na prvý pohľad skutočne krásne, ale zároveň majú hneď niekoľko výhod. Tým, že keramika vedie rovnomerne teplo po celej ploche, udržiava zároveň konštantnú teplotu po celú dobu pečenia, vďaka čomu zaručuje dokonalé prepečenie bochníka zo všetkých strán a chrumkavú kôrku.  Ďalším benefitom tohto materiálu je aj dostatočná vlhkosť, vďaka ktorej bude chlieb dokonale vláčny. Majú navyše veľmi dlhú životnosť a tiež sa skutočne ľahko čistia. Len pozor na materiál. Keramika môže byť krehká a tiež náchylnejšia na prípadne rozbitie. 

  • Silikónové formy na chlieb:

Silikónové formy sú skvelé v tom, že sú pružné, ohybné a zároveň sa nepripaľujú, čo uľahčuje vyklopenie bochníka, vďaka čomu sú ideálne pre všetkých začiatočníkov. Výhodou je tiež ľahké čistenie. Na druhú stranu však majú sklony k ohýbaniu počas pečenia, čo môže viesť k nevzhľadnému tvaru chleba.

  • Kameninové formy na chlieb:

Kamenina patrí k materiálom, ktorý má vysokú tepelnú akumuláciu čo znamená, že dokáže udržiavať a rovnomerne distribuovať teplo počas pečenia. Vďaka tomu je chlieb skutočne chrumkavý na povrchu a zároveň vláčny vo vnútri. Prekvapí vás tiež ich dlhá životnosť a ľahké čistenie. Snáď len jedinou nevýhodou je ich váha, ktorá je oproti iným formám vyššia.

  • Liatinové formy na chlieb:

Liatina je prírodný materiál s vysokou tepelnou vodivosťou, čo znamená, že sa teplo rovnomerne rozprestiera po celej forme, vďaka čomu je chlieb krásne prepečený zo všetkých strán bez nerovnomerných plôch. Oproti ostatným materiálom drží taktiež teplo oveľa dlhšie, a tak je forma na pečenie chleba z liatiny tiež skvelá pre rustikálne stolovanie priamo po vytiahnutý z rúry. Zároveň ide o veľmi tvrdý a odolný materiál, ktorý vám vydrží aj desiatky rokov.

Vedeli ste, že domáci chlieb môžete upiecť aj v klasickom liatinovom hrnci?

Liatinový hrniec na pečenie chleba v rúre od spoločnosti Staub je skvelou alternatívou k profesionálnej peci. Má rovnaké vlastnosti ako liatinová forma na chlieb, takže pokiaľ ju máte doma, nie je potrebné kupovať ďalšieho pomocníka do domácnosti. Navyše sme pre vás pripravili jednoduchý a rýchly návod, ako s ním pripraviť dokonalý domáci chlieb.

Rozhodnúť môže aj typ formy

Nie je chlieb ako chlieb. Zatiaľ čo niekto nedá dopustiť na tradičný kváskový chlieb, existujú aj ďalšie druhy, ktoré sa líšia svojou receptúrou, spôsobom pečenia, chuťou a vzhľadom. Aby ste ich však mohli pripraviť, je nutné na to mať aj špecifický tvar nádoby.

  • Klasický bochníkový chlieb

Medzi najobľúbenejšie formy na tradičný domáci chlieb patrí klasická okrúhla forma na chlieb, napríklad od francúzskeho výrobcu Emile Henry, ktorej tvar vychádza z podoby klenutej pece, čo v kombinácii so žiaruvzdornou keramikou zaručí, že počas celej doby pečenia bude vo vnútri formy ideálny stupeň vlhkosti a stála teplota.

Pre milovníkov klasickej Šumavy – tradičného pšeničného chleba zo žitného kvasu – určite odporúčame použiť oválnu formu na pečenie chleba od značky Emile Henry. Vďaka svojej hĺbke umožňuje takisto pečenie aj bezlepkových produktov. Navyše má aj drážkované dno na ľahké uvoľnenie bochníka .

  • Toustový chlieb

V prípade, že preferujete obdĺžnikový tvar chleba, napríklad na tousty, celozrnné chleby, maslové briošky, ale aj obľúbený banana bread, určite doma oceníte hranatú formu na chlieb Emile Henry, ktorá má objem 4,5 litra s rozmermi 39 × 16,5 cm. Nádoba na chlieb z odolnej keramiky má inteligentne upravené, rozšírené otvory na unikanie pary, vďaka čomu sa vo vnútri formy drží ideálny stupeň vlhkosti a stála teplota.  

  • Biskupský chlebíček

Na prípravu biskupského chlebíčka, vysokého perníka či rôznych druhov sladkých dezertov môžete využiť tiež keramickú formu od Emile Henry s vnútornými rozmermi 21 × 9 × 7,5 cm a celkovom objeme 0,98 l. Vďaka odolnej keramike sa v nej teplo šíri pomaly a rovnomerne a zaručuje tak dokonalý výsledok pečenia. Čerešničkou na torte je tak hravý a farebný design, ktorý je pre značku Emile Henry typický. 

V prípade, že si potrpíte na unikátny vzhľad dezertu, ktorý prekvapí všetkých hostí, budú sa vám páčiť formy od amerického výrobcu Nordic Ware z liateho hliníka, ktorý ponúka rôzne designové kúsky, či už s motívmi citrusov, kvetín alebo v nevšedných tvaroch. 

  • Domáce bagety

Po vzore Francúzov si doma môžete upiecť tiež dokonale chrumkavú domácu bagetu. Vďaka forme na pečenie bagiet Emile Henry zvládnete pripraviť tri kusy tohto chutného pečiva jednoducho vo svojej rúre. Odolná keramická forma má na veku 3 otvory na unikanie pary a tiež úchopové otvory po oboch stranách, vďaka ktorým sa s ňou veľmi dobre manipuluje. Klenuté veko s otvormi zase pomáha kontrolovať úroveň vlhkosti, takže nemusíte čokoľvek ďalšie urobiť, vaše bagety majú tú správnu chrumkavú kôrku a zároveň aj mäkký a nadýchaný vnútrajšok. 

Chcete pre svojich blízkych upiecť stredomorskú ciabattu? Remeselný taliansky chlieb si môžete pripraviť s formou na dve ciabatty od Emile Henry, ktorá je vhodná aj na sendviče. Vďaka odolnej keramike neprídete o typickú vôňu s chrumkavou kôrkou na povrchu a s mäkkou striedkou vo vnútri. 

Nech sa dielo vydari!

Máte ideálnu formu a perfektný recept k tomu? Nezabúdajte, že tajomstvo úspechu tkvie aj v samotnom pečení chleba. Hneď na začiatku odporúčame vytvoriť v rúre sálavé teplo a chlieb skutočne dobre zapariť. Len tak získate dokonale chrumkavú kôrku v kombinácii s vláčnou striedkou.