Pripravte sa na jarné prebúdzanie záhrady. Zasaďte si bylinky proti depresii, ktoré navyše využijete aj v kuchyni.

03. februára 2023
Pripravte sa na jarné prebúdzanie záhrady. Zasaďte si bylinky proti depresii, ktoré navyše využijete aj v kuchyni.
Minimálne je dobré vedieť, čo nové si tohto roku vysadiť na záhradku. Pokiaľ ich tam ešte nemáte, mali by to byť určite bylinky na dobrú náladu, proti nespavosti a smútku, ktoré využijete aj pri varení.
Pripravte sa na jarné prebúdzanie záhrady. Zasaďte si bylinky proti depresii, ktoré navyše využijete aj v kuchyni.

3 bylinky na vašu dobrú náladu

Medovka

Tradičným bojovníkom s napätými nervami je medovka. Má mierne sedatívne a náladu zlepšujúce účinky, pomáha pri nervozite, úzkosti aj depresii. Čaj z nej uvarený môžete piť 2-3x denne, medovka vás posilní a upokojí. Pomáha aj proti nespavosti alebo tiež pri psychosomatickom zrýchlení srdečnej činnosti. Na šálku čaju (250 ml) potrebujete 1 kávovu lyžičku listu. Čerstvé listy si trhajte podľa potreby; na sušenie zostrihajte stonky na cca 7,5 cm, najlepšie popoludní alebo neskôr, zviažte a nechajte hlavou dole usušiť (nie na priamom slnku).

Medovka lekárska (Melissa officialis)

je odolná trvalka, veľmi nenáročná, ktorú keď raz vysadíte, prakticky sa jej už nezbavíte. V záhrade potrebuje priepustnú a vlhkú pôdu, dáva prednosť plnému slunku, ale dobre prospieva aj v polotieni tiež v nádobach; hodí sa teda aj na pestovanie na terasách či balkonoch. Okrem pozitívneho pôsobenia na vašu náladu má aj kulinárne využitie, najmä ako ozdoba sladkých pokrmov alebo nápojov. Je napríklad obľúbenou zdobiacou bylinkou cukrára Josefa Maršálka.

Medovka krásne a sviežo vonia po citróne a už samotná vôňa je balzamom na porušené nervy. Rovnako tak je nervy ukľudňujúca i vôňa bazalky, ktorá je navyše i prírodným antiseptikom, nielen chutnou a nenahraditeľnou prísadou do talianskych pokrmov.

Bazalka pravá

Bazalka pravá (Ocinum basiicum)

pikantne klinčekovu vôňu. Tu stačí zhlboka vdychovať. Vyšľachtené druhy bazalky pravej sa vyskytujú v širokom spektre kultivarov, líšiacich sa nielen veľkosťou a farbou listou ale aj vôňou, ktorá môže byť od citrónovej, cez limetkovú, anízovú, tymiánovu až po vôňu kadidla či kafru. Bazalka pravá je jednoročná rastlina, ktorú akonáhle sa pôda prehreje, môžete vysiať priamo do záhrady. 

Rýchle rastie až pri teplotách nad 16 °C a je citlivá na mráz. Vyžaduje chránenú slnečnú polohu, suší pôdu, ale pravidelnú zálievku. Pokiaľ ju budete pestovať v nádobe, môžete využiť aj jej ďalšiu užitočnú vlastnosť – odpuzuje silne otravný hmyz.

Oregano

Oregano alebo Pamajoran obyčajný (Origanum vulgare)

ako už sám názov napovedá, je ďalšou bylinkou na dobrú myseľ. Na štvrťlitrový hrnček čaju použijete 1 kávovu lyžičku listu, poprípade listu i kvetu, zalejte vriacou vodou a nechajte 10 minút lúhovať. Teplý upokojujúci čaj pomaly vypite pred spaním. Čerstvé listy i kvety si natrháte podľa potreby, ale vôňa je silnejšia, pokiaľ ich niekoľko dní sušíte na tmavom, suchom a dobre vetranom mieste.

Oregano je trvalka, ktorá miluje slunko. Má ružové kvety a tmavo vínové listeny, priťahuje včely. Dobre jej bude na plne slunečnom a suchom mieste, v prírode rastie na kamenitých stanovištiach. Pestovať ho môžete nielen v záhrade ale i na balkóne či terase, radšej v nádobe než truhlíku, pretože najmä prvé roky dosahuje výšku až 60 cm. Akonáhle sa rastlinky ujmú, je potrebné značne obmedziť zálievku.

Okrem pozitívnych účinkov na vašu náladu je to tiež bylinka s kulinárskym využitím, pridává sa až na konci tepelnej úpravy. Perfektné je využitie oregana nao stredomorskú kuchyňu. Štiplavo intenzívna chuť ide perfektne k rybám a šalátom, pokrmom s paradajkami, cuketou alebo fazuľami, dobre sa dopĺňa s vínom, cesnakom a citrónom.

Keď sa jar spýta...

Všetky bylinky, pokiaľ sa vám nechce čakať a pracovať so semienkami, si zaobstaráte v každom lepšom záhradníctve, kde im venujú dostatočnú starostlivosť na to, aby ste si domov priniesli len zdravú rastlinku. Tu potom len presadíte na vhodné stanovište a budete sa tešiť na to, až trochu zosilnie, povyrastie a vy si budete môcť užiť ich "zázračne" účinky na vaše nervy.

Aj keď nám momentálnym počasím zima dáva vedieť, že tu stále je, skutočná jar skôr či neskôr príde a je lepšie ju čakať, než následne zisťovať, čo nám všetko na údržbu našej záhrady, či už veľkej alebo tej malej na terase či balkóne, chýba. Môžete sa inšpirovať aj vysoko kvalitnými výrobkami Opinel, francúzskej rodinnej firmy sídliacej v Savojských Alpách, ktorej vreckové nože dobyli celý svet. Záhradný program uspokojí i náročnych užívateľov medzi záhradkármi aj kutilmi. A pokiaľ nemáte  možnosť pestovať si voňavé bylinky vonku, možno nájdete inšpiráciu v produktoch francúzskej značky Veritable, špičky v oblasti  tzv. domácich zahrádok, a to vrátane tých smart.

SÚVISIACE A ODPORÚČANÉ PRODUKTY