Aké sú trendy v kuchyni na rok 2024?

24. januára 2024
Aké sú trendy v kuchyni na rok 2024?
Kuchyňa – miesto, kde sa snúbi láska k vareniu, spoznávanie nových chutí a spoločne strávený čas. Nech už sú vaše predstavy o jej vzhľade akékoľvek, určite by vám nemali uniknúť aktuálne trendy v kuchyni na rok 2024, ktoré momentálne hýbu svetom.

Poznáte ich všetky?
Aké sú trendy v kuchyni na rok 2024?

Domov inšpirovaný prírodou

Biofilný dizajn, v ktorom dochádza k opätovnému napojeniu človeka na prírodu, je jedným z hlavných trendov pre rok 2024. Nejde iba o vyzdobenie si kuchyne zelenými rastlinami a dekoráciami z prírodných materiálov. Cieľom biofilného designu je prijatie faktu, že človek bol, je a vždy bude súčasťou ekosystému, ktorý nás vo všetkých aspektoch života obklopuje. Trendy kuchyne v roku 2024 by teda mali dbať na dostatok slnečného svetla, jednoduchosť a prírodné materiály.

Spolu s biofilným dizajnom ide ruka v ruke aj japonské japandi. Ide o štýl, ktorý kombinuje čistotu a jednoduchosť škandinávskeho hygge a japonského wabi-sabi, ktorý hľadá krásu v nedokonalosti a jedinečnosti. Typickými prvkami sú prírodné materiály, ako je masívne drevo a ľan, tmavšie farby, predovšetkým tmavo hnedá, zelená alebo aj oranžová, a jedinečné kúsky s príbehom, často pochádzajúce z druhej ruky.

Fast design is out!

Silný záujem o životné prostredie nás núti zamýšľať sa nad vlastným konzumným správaním. Nie je lepšie pre planétu a v konečnom dôsledku aj pre vlastnú peňaženku zainvestovať do vecí, ktorými sa obklopujeme? Namiesto rýchloobrátkového tovaru, ktorý po niekoľkých mesiacoch obvykle skončí v koši, je lepšie investovať do produktov, ktoré vám vydržia roky. S tým by určite súhlasili aj naše babičky, ktoré dodnes nedajú dopustiť napríklad na smaltovaný riad.

Aký kuchynský trend sa teda oplatí sledovať? Pokiaľ je vašou požiadavkou moderná kuchyňa, ktorá bude nadčasová aj desiatky rokov, dbajte na kvalitu materiálov. My môžeme odporučiť hlavne odolné materiály, ako sú keramika, liatina alebo porcelán.

Teplé farby kuchyni pristanú

Napriek tomu, že je každý interiér jedinečný, jedno majú všetky spoločné - teplo domova. A práve tento rok je snaha o jeho nájdenie väčšia ako kedykoľvek predtým. Jedným z prvkov, na ktorých často samotná atmosféra a pocit z miestnosti stojí, sú farby. Tento rok rozhodne vyhrávajú teplé tóny. Dominovať budú predovšetkým všetky odtiene hnedej a oranžovej. Krok vedľa neurobíte ani použitím farby roku 2024, ktorou je peach fuzz, telový odtieň s nádychom broskyňovej.

A čomu sa tento rok naopak vyhnúť? Ultraminimalizmu v podobe čisto bielych a šedých kuchýň už nadobro odzvonilo. Aktuálnym trendom sú osobité a útulné interiéry. Dizajnové kuchyne by sa teda nemali báť doplnkov, ktoré na prvý pohľad môžu pôsobiť odvážne až extravagantne, vo vhodnej kombinácii však prispejú k pohodovej a uvoľnenej atmosfére vo vašom kráľovstve.

„Ugly“ Kitchen Look

Old school, retro a eklektický dizajn kuchyne v jednom. A vlastne prečo nie? Podľa Pinterestu ovládne v roku 2024 kuchynský interiér takzvaný „ugly look“, ktorý je plný vintage kúskov, dekoratívnych maličkostí a odvážnych farieb, pripomínajúcich skôr anglický vidiek ako chladné a čisté moderné kuchyne.

Nebojte sa loviť skryté poklady na pôde vašich babičiek. Môžete tam totiž objaviť schované designové drahokamy, ktorými dodáte kuchyni šmrnc! Každý doplnok, obraz či tanier svojimi rokmi existencie rozpráva jedinečný príbeh, ktorý do vášho domova vnesie osobitý štýl.

Atraktívnym elementom na tento rok je napríklad bobbin trend, ktorý sa z interiérov dostáva aj na poličky a kuchynské linky.

Popustite uzdu predstavivosti

Hoci tohtoročné trendy hovoria áno teplým tónom, ani ostré farebné kombinácie rozhodne nie sú tabu. Práve rok 2024 praje provokatívnym farbám, zreteľným krivkám a dostatku ornamentov. Zdobeným porcelánom vo vašej obľúbenej farbe, akokoľvek bláznivým, určite neurobíte krok vedľa.

Všeobecne sa dá povedať, že pre tento rok sa kreativite medze rozhodne nekladú. Zaujímavým prvkom, ktorý príjemne rozbije dojem pravidelnosti vo vašej kuchyni, môže byť asymetria. Výrazné zelené taniere farby juniper s tehlovo oranžovými pohármi Villeroy & Boch na vašom stole vytvoria nevšedný vzhľad!

Rozšírenie kuchyne o osobný kútik

Tento rok bude typické rozširovanie kuchynského priestoru a vytváranie miest s konkrétnym účelom. Jedným z nich môže byť aj príprava kávy. Pokiaľ ste milovníkmi dobrého espressa, určite by ste si takú svätyňu vo svojej kuchyni mali vytvoriť. Majte svoj kútik a užite si chvíľku len sami pre seba.

Rok 2024 sa okrem iného v rámci interiéru tiež ponesie v duchu mechaniky a snahe zastaviť digitalizáciu. Preto ak zvažujete nákup kávovaru, podľa tohtoročných trendov obzerajte sa skôr po pákových kávovaroch a ručných mlynčekoch.