Non toxic varenie alebo ako na netoxickú domácnosť

30. augusta 2023
Non toxic varenie alebo ako na netoxickú domácnosť
Na prvý pohľad ich nevidíme, môžu nám ale pekne zavariť.
Reč je o škodlivých látkach, ktoré sa do nášho tela dostávajú prakticky nevedomky – cez zle skladované jedlo, prostredníctvom varenia za použitia nevhodného riadu alebo z nekvalitných vecí bežnej spotreby.
Čo s tým robiť?Osvojte si v kuchyni metódu non toxic!

 
Non toxic varenie alebo ako na netoxickú domácnosť

Čo znamená pojem „non toxic“?

Termín non toxic je spájaný s ekologickými a zdravotne šetrnými prístupmi, ktoré sa usilujú o ochranu nielen životného prostredia, ale aj ľudského zdravia tým, že eliminujú používanie škodlivých látok a chemikálií v každodennom živote. V rámci oblasti netoxickej domácnosti ide najmä o využívanie produktov navrhnutých tak, aby minimalizovali riziko prenosu častí materiálov do vami pripravovaného pokrmu. V kuchyni sa preto obráťte najmä na sklenené, keramické, nerezové alebo liatinové parťáky, vďaka ktorým bude chuť vašich pokrmov dokonalá a navyše bezpečná pre vaše zdravie. 

Ďalším dôležitým aspektom je branie ohľadu na vlastnosti jednotlivých produktov. Vždy je potrebné čítať písomnú informáciu pre používateľov a dodržiavať všetky odporúčania vzťahujúce sa na zaobchádzanie s produktom. Dbajte na to, aby ste riad umývali skôr ručne, ideálne s ekologickými saponátmi, než v umývačke. Pri umývaní v umývačke pomocou tabliet môžu na riade zachytávať zvyšky tabliet, ktoré sa následne pri varení s vyššou teplotou prenesú do jedla.

VŠETKO PRE EKOLOGICKÉ RUČNÉ UMÝVANIE

Existuje pritom hneď niekoľko certifikácií a štandardov, ktoré je pri výbere kuchynských produktov dobré brať do úvahy: FDA (Food and Drug Administration), EU Regulation (EC) č. free, ISO 22000, NSF International Certification, HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point).

Aké materiály sú zdraviu nebezpečné?

Niektoré materiály, ktoré sa stále vyskytujú na trhu, obsahujú látky predstavujúce potenciálne zdravotné riziká. Tu je prehľad niekoľkých z nich, ktoré by ste mali používať s obozretnosťou.

  • Perfluóroktánová kyselina (PFOA) je chemická zlúčenina, ktorá bola pre svoju odolnosť voči mastnote, vode a teplu používaná pri výrobe nepriľnavých povrchov. V kuchynskom prostredí sa ako teflón uplatnila pri produktoch, ako sú panvice či hrnce. Štúdie však ukázali, že PFOA môže pretrvávať v životnom prostredí a v telách živočíchov, vrátane ľudí.
  • Olovo je ťažký kov, ktorý je okrem iného známy svojim toxickým vplyvom na ľudský organizmus. V prípade, že je váš kuchynský riad poškodený, existuje možnosť, že sa olovené častice uvoľňujú do jedla. Je teda dobré kontrolovať stav vášho riadu. Zvlášť rizikové sú prípravy kyslých alebo tekutých potravín, ktoré majú tendenciu zapríčiniť zvýšené vylučovanie olova z materiálu.
  • Ďalším ťažkým kovom je kadmium, ktoré sa prirodzene vyskytuje v životnom prostredí a cez priemyselnú činnosť v ovzduší a pôde. Prolongovaná expozícia kadmia môže mať vážne zdravotné následky v podobe poškodenia obličiek, kostí a výskytu rakoviny. Riziku stopového množstva tohto kovu sa vystavujeme pri používaní niektorých druhov keramiky alebo skla. Kadmium môže byť prítomné v glazúrach používaných na keramických výrobkoch, vrátane riadu a servírovacích prvkov.
  • Per- a polyfluoralkylové látky (PFAS) sú skupinou chemických zlúčenín, ktoré boli hojne využívané pri výrobe riadu s nepriľnavými povrchmi a potravinových obalov. Sú však aj perzistentné a nielenže sa môžu hromadiť v životnom prostredí, ale pri dlhodobom skladovaní či varení môžu unikať z riadu do potravín. Tento proces môže zapríčiniť rôzne zdravotné riziká v podobe ovplyvnenia hormonálneho systému a rastu, vývoja a funkcií mozgu. K expozícii týchto chemikálií dochádza cez potravinové obaly, ktorými sú napríklad papiere odolné voči mastnote.

Non toxic varenie kladie dôraz na výber vhodných materiálov

Jedným z najdôležitejších aspektov, na ktoré je potrebné pri zavedení eko domácnosti brať ohľad, je materiál kuchynského riadu. Výber materiálu nádob, v ktorých pripravujete svoj pokrm, sa odrazí nielen na finálnej chuti bezpečného jedla, ale aj na samotnom procese varenia. Ako sa môžete dočítať aj v článku dTestu, je dôležité zvoliť správny typ, ktorý pri varení neuvoľní do jedla nežiadúce toxíny.

Nerezová oceľ a meď sú vhodné na vyprážanie, grilovanie aj pečenie

Riad vyrobený z nerezovej ocele či medi je elegantným doplnkom vašej kuchyne a predovšetkým praktickým spoločníkom na akékoľvek varenie. Oba materiály sú odolné voči korózii, teda máte istotu, že s nimi pripravíte jedlo bezpečne, bez prenášania nežiaducich látok. V nádobách môžete variť aj kyslé alebo korenené pokrmy bez toho, aby bola narušená chuť jedla a vaše zdravie.

Oba materiály sú navyše vynikajúcou voľbou na varenie pri vysokej teplote. Ideálne sú na vyprážanie, grilovanie a pečenie, pri ktorých je potrebné rovnomerné rozloženie tepla, ktoré tieto materiály zaisťujú.

Tip! Pri použití riadu z nerezovej ocele je potrebné dohliadať na jeho stav. Poškriabaná štruktúra by mohla obsahovať priehlbiny, v ktorých sa zachytávajú zvyšky potravín a baktérie. V tomto prípade je teda lepšie vymeniť poškodený riad za nový.

Sklenený riad odoláva vysokým teplotám a neprenáša nežiaduce pachy

Sklenený riad je ďalšou skvelou voľbou pre bezpečnú prípravu studenej aj teplej kuchyne. Sklo je intertným materiálom, ktorý sa nespája s potravinami a neprenáša do nich chemické látky. Či už varíte omáčky, polievky, alebo pečiete, môžete sa spoľahnúť, že sklenený riad nijako nepoznamená chuť vašich kulinárskych kreácií. Jeho voľba je aj veľmi praktická. Povrch skla je hladký a neabsorbuje farby ani pachy, čo znamená, že po umytí je nádoba pripravená na ďalšie varenie.

Zwilling, skleněná mísa Gusto

Glazovaná keramika má mnoho výhod

Riad z glazovanej keramiky vnáša do kuchyne množstvo výhod, ktoré zahŕňajú praktické, estetické a najmä zdravé aspekty varenia. Vzhľadom na svoj hladký a neporézny povrch sa potraviny nevsiaknu do materiálu a neabsorbujú tak žiadne nežiaduce látky. Ďalšou výhodou je schopnosť keramiky odolávať teplotným šokom, preto sa nemusíte báť vložiť riad z chladničky priamo do rozohriatej rúry. Rovnomerná distribúcia tepla napomáha k lepšiemu finálnemu výsledku vášho varenia, po ktorého zakončení sa navyše riad ľahko čistí.

Liatina výborne drží teplo

Liatinový riad je voľbou, ktorá pridáva jedlu autentický charakter. Je obľúbený predovšetkým pre svoju schopnosť výborne držať teplotu, ktorá zaistí, že vaše jedlo zostane teplé aj dlho po dovarení. Liatinový riad je tak ideálnym pomocníkom na prípravu rôznych pokrmov.

Tip! Pri používaní tohto druhu riadu je dôležité dbať na jeho správnu údržbu. Pravidelné premazávanie olejom, tzv. sezónovanie, pomáha vytvoriť ochranný povlak na povrchu riadu, a zabraňuje tak jeho korózii.

Pozor na niektoré nepriľnavé povrchy!

Riad s nepriľnavými povrchmi je pre svoje pohodlné použitie, skvelú vodivosť tepla a možnosť varenia s minimálnym množstvom tuku bežne používané. Veľa týchto povrchov ale obsahuje chemikálie, ktoré môžu byť pri stretnutí s vysokou teplotou škodlivé. Z tohto dôvodu je dôležité hľadať produkty obsahujúce kvalitnú medzivrstvu. Obľúbené formy na pečenie Nordic Ware, ktoré sú vyrobené zo zliatiny hliníka a majú ochrannú vrstvu nepriľnavého povrchu, sú vytvrdzované pomocou živice bez prímesi PFOA, vďaka čomu sú ideálnou voľbou na bezpečné pečenie.

Starostlivo vyberajte aj svoje domáce elektrospotrebiče

Kvalitné a bezpečné domáce spotrebiče sú dôležitou súčasťou bezpečného varenia. Zvoliť spotrebiče s komponentmi z kvalitných materiálov ako je nerezová oceľ, sklo alebo špeciálny nezávadný druh plastu (napríklad tritán) znamená chrániť svoje zdravie a zároveň si užívať praktické funkcie, ktoré ponúka dnešná moderná kuchyňa

Nerezová oceľ je zárukou kvality

Výber elektrospotrebičov je rovnako ako výber kuchynského riadu veľmi dôležitým rozhodnutím. Kontakt s jedlom prebieha prostredníctvom nádoby, v ktorej sa pripravovaný pokrm mieša, hnetie alebo mixuje. Kľúčovú úlohu pri výbere vhodného materiálu opäť zohráva nerezová oceľ, ktorá do pokrmov neprenáša nežiaduce chemické zložky, je odolná a ľahko udržiavateľná. Pokiaľ sa jedná o nádobu k stolnému robotu, skvelou voľbou je aj keramická misa, v ktorej môžete nechať pripravované cesto aj kysnúť.

Sklo nielen skvele vyzerá, ale aj dobre poslúži

Pokiaľ zháňate domáce spotrebiče, ako sú mixéry, food processory, smoothie mixéry a ďalšie, oplatí sa u nich hľadať sklenené nádoby, ktoré sú nielen odolné a ľahko sa čistia, ale majú tiež jednu veľkú výhodu – na rozdiel od niektorých plastových nádob neobsahujú nebezpečné chemické látky, ako sú ftaláty alebo bisfenol A (BPA).

Plastové spotrebiče? Áno, ale len tie s certifikátom

Plast je materiálom obsahujúcim chemické látky, ktoré sa môžu pri vysokých teplotách uvoľňovať a prenášať do vašich jedál. Pri voľbe elektrospotrebičov s plastovými časťami by ste teda mali skontrolovať, či sú certifikované a bezpečné pre kontakt s potravinami a či spĺňajú prísne normy pre neprítomnosť škodlivých látok. 

Ako vyberať vhodné náčinie a ostatné doplnky do kuchyne?

Súčasťou ekologicky vedenej kuchyne bývajú často materiály, ako drevo alebo silikón. Pokiaľ zvolíte náčinie, ktorého súčasťou bude jeden z týchto materiálov, môžete si byť istí, že vaše jedlá budú pripravené s ohľadom na zdravie.

Drevo ako čisto prírodný materiál

Drevené produkty v podobe dosiek na krájanie, naberačiek či varešiek sú klasickou a osvedčenou voľbou mnohých kuchýň. Jedným z ich praktických prínosov je, že nepoškriabu povrch vášho riadu. To je obzvlášť dôležité, ak používate riad s nepriľnavými povrchmi, ktoré môžu byť citlivé na poškodenie.

Drevené náčinie je dostatočne mäkké, aby nezanechávalo stopy ani po dlhodobom používaní. Ďalšou výhodou je to, že neprenáša škodlivé látky do jedla. Drevo je netoxický materiál, ktorý sa nemieša s potravinami ani pri vysokých teplotách. Pokiaľ sa o neho budete správne starať – napr. pravidelne dezinfikovať varešky vyvarením v horúcej vode, pretože drevo nasáva mastnotu a chuť pokrmov – môžete ním miešať, naberať a ochutnávať jedlo bez toho, aby ste museli mať obavy o svoje zdravie.

Tip! Pre dlhodobú udržateľnosť je vhodné raz za čas potrieť drevené produkty olejom, ktorý je vhodný na styk s potravinami (napr. olivový či slnečnicový). Drevo tak nepopraská a vy budete môcť variť so svojim obľúbeným náradím čo najdlhšie.

Silikónový riad sa hodí do každej modernej kuchyne

Silikónové náčinie je modernou voľbou, ktorá je navyše odolná voči vysokým teplotám či zvyškom vône a chutí pripravovaného pokrmu, a je možné ho tak používať pri varení, vyprážaní a pečení bez toho, aby vaše silikónové obracačky, stierky a lyžice boli pri používaní poškodené. Jednou z kľúčových charakteristík silikónového náčinia je jeho nepriľnavosť. Silikón nepriľne na povrch riadu, čo uľahčuje manipuláciu s jedlom a minimalizuje riziko, že by sa náčinie prichytávalo a časti materiálu sa dostávali do jedla. Táto vlastnosť je potom obzvlášť výhodná pri práci s lepkavými surovinami.