Inteligentná kuchyňa 21. storočia. Čo v nej rozhodne nesmie chýbať?

06. apríla 2023
Inteligentná kuchyňa 21. storočia. Čo v nej rozhodne nesmie chýbať?
Moderné technológie sú neoddeliteľnou súčasťou našich domácností. Zvyšujú nielen pohodlie a komfort, ale tiež dokážu významne ušetriť čas a peniaze. A to aj v kuchyni, kde sa zameriavajú hlavne na efektivitu, energetickú úsporu alebo technologický pokrok. Ako taká kuchyňa 21. storočia vyzerá? Okrem toho, že je tichá a výkonná, má tiež nevídaný štýl!

Páčila by sa vám moderná kuchyňa plná šikovných pomocníkov, ktorá prepája estetiku a funkčnosť? O slovo sa teraz hlásia inteligentné spotrebiče a hi-tech vychytávky. Tie nielenže pracujú za vás, ale tiež vám môžu pomôcť v ceste za zdravým varením, v boji proti plytvaniu alebo v automatizácii niektorých činností. 
 
Inteligentná kuchyňa 21. storočia. Čo v nej rozhodne nesmie chýbať?

Páčila by sa vám moderná kuchyňa plná šikovných pomocníkov, ktorá prepája estetiku a funkčnosť? Nie je nutné hneď investovať do drahých zariadení. O slovo sa teraz hlásia inteligentné domáce spotrebiče a hi-tech vychytávky. Tie nielenže pracujú za vás, ale vám tiež môžu pomôcť v ceste za zdravým varením, v boji proti plytvaniu alebo v automatizácii niektorých činností. 

Keď sa povie inteligentné varenie

Zatiaľ čo si naše prababičky vystačili s jednou panvičkou, plechovým hrncom a liatinovým pekáčom, máme oproti ním teraz na výber skutočne veľké množstvo smart pomocníkov, ktorí môžu prihodiť ruku k dielu, a tým ušetriť mnoho práce a času. Nejde však len o úsporu ľudskej energie. Významnú úlohu hrá tiež udržateľnosť a ekológia. 

Ako si teda čo najviac uľahčiť varenie? Zárukou sú inteligentné prístroje, vďaka ktorým zvládnete pripraviť chutné jedlá s minimom úsilia. Inteligentné varenie neznamená len najmodernejšie technológie. Šikovné vychytávky, ako sú napríklad samodržiaca pokrievka či jednoduché zlievanie pri nerezovom riade Silence PRO, do vašej kuchyne tiež prinesú nádych budúcnosti. 

Inteligentné vákuovanie potravín je dnes základ

Už dávno neplatí, že vákuovačky sú ťažké, nepraktické a zaberajú v kuchyni veľa miesta. Dnes nájdeme na trhu prístroje na vákuovanie potravín, ktoré sú nielen inteligentné, ale dokonca majú aj minimalistický design a zároveň sú ohľaduplné k životnému prostrediu. Jedným z nich je aj sada na vákuovanie Fresh & Save od nemeckého výrobcu Zwilling, ktorá je skvelou voľbou pre všetkých, čo s touto metódou skladovania surovín ešte len začínajú. 

Okrem toho, že uchováva potraviny aj hotové jedlá v chladničke aj mrazničke až 5× dlhšie čerstvé, má k dispozícii tiež smart aplikáciu, ktorá vám bude po ruke vždy, keď budete chcieť zistiť aktuálny zoznam potravín v chladničke a ich momentálnu kvalitu. Upozorní vás dokonca na blížiaci sa dátum spotreby, pomôže s naplánovaním nákupného zoznamu alebo poradí so zdravým a chutným receptom z už zaobstaraných ingrediencií. 

Poznáte sous-vide, francúzsku metódu pomalého varenia?

Pokiaľ sa vákuovanie v kuchyni už stalo vašou doménou, odporúčame vám doplniť svoju výbavu ešte o kompaktný ponorný varič sous-vide. Táto pôvodom francúzska metóda varenia od michelinských šéfkuchárov stojí na jednoduchom princípe – potraviny sú zavákuované bez prístupu vzduchu vo vrecúškach a potom vložené na niekoľko hodín do vodného kúpeľa s nízkou konštantnou teplotou.  

Vďaka tomu, že suroviny neprichádzajú do priameho kontaktu s vodou a varí sa vo vlastnej šťave, si ponechávajú všetky živiny, svoju pôvodnú farbu, výraznejšiu chuť alebo šťavnatosť. Metóda sous-vide sa preto používa nielen na pomalé varenie mäsa a rýb, ale aj na prípravu zeleniny či ovocia.

K sous-vide variči si navyše môžete dokúpiť aj vrecúška na vákuovanie v hneď niekoľkých rôznych veľkostiach. 

Ani štipka nazmar

Či už na pečenie alebo varenie, digitálna kuchynská váha je základom každej smart domácnosti. Skvelým pomocníkom je digitálna kuchynská váha Zwiilling Enfinigy, ktorá má nielen veľmi moderný a minimalistický design, ale tiež intuitívne dotykové ovládanie s veľkým integrovaným LCD displejom kvôli ľahkej manipulácii. 

Plocha na váženie je vyrobená z tvrdeného skla bez škár, vďaka čomu ju je možné veľmi ľahko a bez problémov vyčistiť. Jej najväčšou výhodou je samozrejme zabudovaná nabíjacia batéria, ktorú stačí jednoducho dobiť pomocou priloženého USB káblu.  Novinka na trhu, váha Enfinigy , má dokonca v tele zabudované bezdrôtové nabíjanie, ktoré je možné využiť aj na nabíjanie telefónu.

Dva v jednom. Mixér s integrovanou váhou

Mixér s integrovanou váhou Zwilling Enfinigy môžete používať, či už ako samostatný mixér, ktorý váži ingrediencie priamo v mixovacej nádobe alebo zvlášť ako bežnú kuchynskú váhu. Pýši sa neuveriteľne tichým motorom s príkonom 1200 wattov s malou spotrebou a dlhou životnosťou. 

Mixér s vstavanou váhou je ideálny na prípravu smoothie, kedy si zeleninu a ovocie môžete ľahko navážiť. Hodí sa ale aj na pečenie tekutých zmesí, kedy si ingrediencie vo vnútri prístroja jednoducho premiešate, prípadne na prípravu pest, kde si v mixéri navážiť a potom už len jednoducho rozmixujete. V neposlednom rade ho tiež ocenia aj milovníci koktejlov, pretože si priamo v nádobe odmeriate jednotlivé pomery nápojov. 

Aby ste mali kuchynské vybavenie v jednotnom štýle, odporúčame si z kolekcie Zwilling Enfinigy dokúpiť tiež varnú kanvicu, smoothie mixér alebo prekvapávač na kávu.

Dokonalý pomocník na grilovanie alebo pečenie mäsa

Steak medium rare alebo dokonale pripravený bôčik na grile? Aby ste zaručili perfektné prepečenie mäsa, nemala by vám doma chýbať termosonda iGrill značky Weber. Tá predstavuje významnú revolúciu v oblasti tejto technológie, pretože okrem toho, že meria vnútornú a vonkajšiu teplotu, posiela tieto informácie prostredníctvom Bluetooth rovno do vášho mobilného telefónu. 

Sonda má kapacitu až na 4 ihly, takže s ňou ľahko pripravíte 4 plátky mäsa. Akonáhle dosiahnete mäso požadovanej teploty, dostanete upozornenie v mobile, že je jedno hotové. Ideálna je jednak na pečenie v rúre, tak aj na grilovanie.

Aj interiér kuchyne musí byť smart!

Okrem spotrebičov sa zamerajte tiež na celkový interiér. Zdanlivo drobné detaily totiž môžu urobiť v miestnosti hotové zázraky. Do inteligentnej kuchyne tak nezabudnite zaradiť tiež užitočných  spoločníkov pre krajší domov.

Čistý vzduch bez výparov z kuchyne

Napriek tomu, že je to digestor, ktorý kuchyňu zbavuje nepríjemných zápachov a výparov, nie je na škodu do priestoru umiestniť tiež elektrický aróma difuzér, ktorý poteší vaše čuchové bunky a zároveň prevonia nielen kuchyňu, ale tiež kompletne celý byt či dom.  

Pokiaľ s interiérovými parfumy ešte len teraz začínate, odporúčame investovať do darčekovej súpravy od vychýrenej francúzskej spoločnosti Maison Berger Paris obsahujúca   elektrický aróma difuzér Starck na diaľkové ovládanie produkujúci jemný hmlový opar a 475 ml náplne do difuzéra. Jeho ovládanie zvládne skutočne každý. Difuzér stačí zapojiť do elektrickej zásuvky, naplniť ho parfumom a zapnúť pomocou diaľkového ovládania. Vďaka inteligentnému ovládaniu ponúka niekoľko stupňov prevoňania.

A pokiaľ interiérový parfum vyprchá, stačí si jednoducho zaobstarať náhradnú  náplň do elektrického difuzéra. Na výber je mnoho rôznych vôní – od tých typicky ženských kvetinových cez svieže až po drevité tóny. 

Prevoňajte svoju domácnosť

Inteligentné triedenie odpadu

Ako si uľahčiť triedenie odpadu? Najjednoduchší spôsob je zaobstarať si domov bezdotykový kôš na triedený odpad nemeckej spoločnosti Wesco. Kovový odpadkový kôš v čiernom matnom prevedení kombinuje nielen praktický design, ale tiež moderné technológie. Vo veku sa pritom skrýva senzor, pomocou ktorého sa pri pohybe rukou samé otvára a zatvára. Vďaka tomu je jeho obsluha skutočne hygienická. Inteligentný odpadkový kôš je navyše rozdelený na dve časti, takže ho môžete podľa potreby používať napríklad na recyklovaný odpad, papier alebo plast.  

Nezabúdajte ani na správne stolovanie!

Dôležitou súčasťou by malo byť servírovanie jedál a následné stolovanie, ktoré vyzdvihne jednak chuť samotného jedla, ale aj jeho vzhľad.

Soľ a čierne korenie nad zlato

Okrem celkovej prezentácie servírovania jedál myslite na to, aby ste na stole mali tiež základné dochucovadlá, ako je soľ a čierne korenie. Sada elektrických mlynčekov na soľ a čierne korenie Elis Sense od značky Peugeot vás okúzli svojim minimalistickým designom, vďaka ktorému bude dôležitou, ale zároveň decentnou ozdobou každého prestretého stola. Moderný mlecí mechanizmus ponúka až šesť prednastavených hrúbky mletia a je poháňaný silnými batériami tak, aby prístroj vydržal čo najdlhšie bez nabitia. Oproti ostatným elektrickým mlynčekom disponuje systémom Elis Sense, ktorý elektrický mechanizmus spustí v momente, kedy sa vrchnej časti dotknete rukou a namelie vám pritom presnú dávku korenia. 

Elis mlýnky Peugeot

Hi-tech vychytávka pre milovníkov vína

Jednoduché otváranie fliaš vína alebo šampanského vám umožní elektrická vývrtka Elis Touch od renomovanej francúzskej spoločnosti Peugeot. Kombinuje v sebe elegantný design v nerezovom prevedení a inovatívne technológie, ktoré automaticky odstránia akúkoľvek zátku počas niekoľkých sekúnd. Súčasťou balenia je aj dokovacia stanica s LED indikátorom úrovne nabitia batérie, ktorá bude ozdobou vášho barového pultu alebo kuchynskej dosky. 

Ďalšie inšpirácie pre inteligentnú domácnosť

Ďalšie inšpirácie pre inteligentnú domácnosť