Na slávnostnú udalosť, grilovanie alebo romantiku pri sviečkach. Prinášame vám štyri typy stolovania s porcelánom v hlavnej úlohe

26. júna 2023
Na slávnostnú udalosť, grilovanie alebo romantiku pri sviečkach. Prinášame vám štyri typy stolovania s porcelánom v hlavnej úlohe

Stolovanie je neodmysliteľnou činnosťou, ktorú praktizujeme na každodennej báze. Je to miesto, kde sa stretávajú rozmanité chute, umenie aj elegancia. Aby sme z každodennej rutiny urobili zážitok, poďme sa pozrieť na pár tipov, ktoré pomôžu navodiť príjemnú atmosféru pri každej príležitosti!

 

Každá udalosť so sebou nesie iné základy stolovania, s ktorými je spojené aj vhodne zvolené prestieranie stola. Možnosti sú len na vás. Od spoločenských hostín plných sofistikovanosti, doobedných brunchov s priateľmi až po intímnu večeru dýchajúcu romantikou. Objavte, ako môže vyzerať vhodný výber porcelánu, ktorý z akéhokoľvek pokrmu urobí hotové umelecké dielo!

Na slávnostnú udalosť, grilovanie alebo romantiku pri sviečkach. Prinášame vám štyri typy stolovania s porcelánom v hlavnej úlohe

Aké sú zásady správneho stolovania?

Ešte než sa pustíme do prestierania, je dôležité si pripomenúť pár základných pravidiel o etikete stolovania. Správne stolovacie návyky sú totiž dôležitým aspektom každej spoločenskej udalosti. Ich dodržiavanie ukazuje našu ohľaduplnosť, rešpekt a schopnosť adaptovať sa na danú situáciu, zároveň ale tiež napomáha vytvárať príjemnú atmosféru v miestnosti. Aby sme sa vyrovnali nepríjemnému spoločenskému faxu pas, pripravili sme si pre vás pár tipov, ktorých by ste sa mali držať v akejkoľvek situácii!

  • Lakte na stôl nepatria: V dnešnej dobe už nie je kladený veľký dôraz na vzpriamené držanie tela. Dajte si ale pozor na lakte – tie nikdy nenechávajte na doske stola. Ide totiž o veľký prehrešok!
  • Ako používať príbory: Už klasickou a všetkým známou zásadou je, že do každej ruky patrí iný druh príboru – v pravej ruke nôž, v ľavej ruke vidlička. Čo sa ale môže ľahko popliesť, je postup používania jednotlivých sád. Obvykle začínate príborom, ktorý je umiestnený najďalej od taniera a následne pokračujete s príbormi smerom k tanieru. 
  • S plnou pusou sa nerozpráva: Jedlo žujte vždy so zavretými ústami a počas dôležitých formálnych udalostí sa snažte komunikáciu pri jedení obmedziť na minimum. Viac menej pri niektorých neformálnych stretnutiach s rodinou alebo priateľmi sa uplatňujú uvoľnenejšie pravidlá stolovania. Je však stále vhodné byť ohľaduplný voči ostatným a vyhýbať sa nadmernému rozprávaniu s plnými ústami. 
  • Používajte vhodné poháre: Vyberajte si vhodné sklo pre daný nápoj a vždy rozlišujte medzi pohármi na červené a biele víno alebo prosecco. Na červené víno sú vhodné poháre so širším telom a väčším guľatým kalichom. Tento typ pohárov umožňuje vínu dostatok priestoru na oxidáciu, čo napomáha uvoľneniu a rozvoji vône a plnej chuti červeného vína. Na biele víno sú ideálne poháre, ktoré majú menšie a štíhlejšie telo, vďaka čomu pomáhajú udržať vyššiu teplotu a plnú chuť bieleho vína. Prosecco by sa zase malo podávať v dlhých a úzkych pohárikoch, ktoré udržujú perlivosť a arómu prosecca.  

Ponúka sa ale otázka, ako správne držať poháre na víno. Poháre vždy uchopíme za spodnú časť alebo nožičku. Vďaka tomu nápoj zbytočne nezahrievame v dlaniach a minimalizujeme tým tiež otlačky prstov na skle.  


Pozor si dajte aj na servírovanie koktailov. Short drink poháre sú určené na servírovanie a konzumáciu krátkych a silnejších alkoholických nápojov, ako sú whisky, rum, gin alebo vodka. Tie sú obvykle menšieho objemu a majú širšie dno s rovnými stenami. Ich účelom je koncentrovať arómu a chuť nápoja a umožniť postupné uvoľňovanie vône pri jeho pití. ideálne sú napríklad koktaily, ako je martini alebo old fashioned. Long drink poháre sú vyššie a užšie a sú vhodné pri podávaní osviežujúcich nápojov alebo džúsu, hodia sa tiež na obľúbený gin tonic alebo long island iced tea.

  • Obrúsok prestri sa: Dôležitou súčasťou každého stolovania je papierový či látkový obrúsok. Ten slúži ako designový prvok, ale aj ako asistent pri udržaní čistoty a hygieny. Počas stolovania patrí obrúsok do lona. Pokiaľ si potrebujete očistiť ústa, jemne tak urobte s okrajom obrúsku. Kedykoľvek tak budete odchádzať od stola, či už v priebehu alebo na konci, obrúsok by ste mali položiť vždy vedľa taniera. 
  • Telefón nabok!: Počas jedla je vhodné telefónne hovory alebo textové správy obmedziť, prípadne telefón aspoň stlmiť. Dbajte na to, aby ste venovali pozornosť ľuďom, s ktorými stolovanie zdieľate. Mobil na vás zatiaľ počká v kabelke, v nohaviciach alebo vo vrecku kabáta či bundy.

Ktorý porcelán sa hodí na akú príležitosť?

1. Formálna akcia v prítomností vzácnych hostí

Formálne akcie vyžadujú starostlivejšie plánovanie a pozornosť k detailom. S kvalitným a elegantným servisom teda nešliapnete vedľa. Modernú estetiku spojenú s tradičnými art deco prvkami ponúka napríklad sada Chateau Septfontaines. Kolekcia pomenovaná podľa prestížnej rezidencie z 18. storočia sa vyznačuje najmä svojou jednoduchosťou doplnenou linkami z 20-karátového zlata. Hodí sa pritom na všetky slávnostné udalosti, narodeniny alebo na špeciálne vianočné stolovanie. Veľmi podobnú, ale vzorovo hravejšou variantou je potom sada MetroChic. Keď sa tento porcelán spojí s kvalitným látkovým obrúskom, kvetinovou dekoráciou či sviečkami, doladí vaše stolovanie k dokonalosti.

2. Vidiecka grilovačka s priateľmi

Vytvorte stolovanie, ktoré zjemní atmosféru vidieckej letnej grilovačky pomocou porcelánového prestierania Artesano. Táto nemecká séria značky Villeroy & Boch ponúka čisto biely porcelán, ale aj kusy s rustikálnymi či kvetinovými prvkami. Jej hravé vzory v kombinácii s prírodnými materiálmi posunú vizuálnu stránku prestierania o stupienok vyššie. Praktickosť a funkčnosť tohto typu porcelánu je vhodnou voľbou pre vidiecke stolovanie. porcelánovú sadu navyše ozvláštnite nielen farebnou grilovanou zeleninou, ale aj šťavnatým kúskom steaku. 

3. Každodenná klasika

Stolovanie je našou každodennou súčasťou. Prečo si teda túto monotónnu rutinu ešte viac nespríjemniť? Skúste to napríklad s porcelánovou sadou Old Luxembourg, ktorá ponúka rôzne ladiace varianty – Old Luxembourg a Brindille. Nestarnúca klasika nemeckej značky Villeroy & Boch je vyrobená na každodenné použitie, ktorému je prispôsobená aj jej odolnosť. Pokiaľ sa nemôžete rozhodnúť, ktorou variantou by ste chceli vaše pokrmy oživiť, namixujte si servis z oboch sérií!

4. Romantika pri sviečkach

Sú večere, kedy sa chcete pri prestretom stole stretnúť len s vašou druhou polovičkou. Pri tejto príležitosti je dôležité vytvoriť intímnu a príjemnú atmosféru, ktorá podtrhne romantický zážitok, na ktorý sa celý deň tešíte. Vyberte porcelán s  jemnými vzormi a elegantnými detailmi. Takým je kolekcia Rose Garden, ktorá svojím riadom a vintage prevedením podtrhne atmosféru, ktorú si od spoločného večera žiadate. Jemné tvary a ružové odtiene evokujúce rozkvitnuté záhrady doplňte pohármi, sviečkami alebo dekoratívnymi vázami z dielne Villeroy & Boch. V kombinácii s kolekciou Manufacture Rock a mäkkým svetlom sviečky vytvorí zo spoločného večera vo dvojici nezabudnuteľnú spomienku. 

Ďalšia dávka inšpirácie do vašej kuchyne a jedálne

Ďalšia dávka inšpirácie do vašej kuchyne a jedálne