Aké sú trendy v kuchyni pre rok 2023?

16. februára 2023

Aké sú trendy v kuchyni pre rok 2023?
Podľa čínskeho princípu Feng Shui je kuchyňa najdôležitejšie miesto v dome. Okrem toho, že sa tu pripravujú jedlá, schádzajú sa tu tiež všetci členovia rodiny. Aj preto sa tejto miestnosti právoplatne hovorí srdce domova. A aj keď má každý z nás iné predstavy o vzhľadu modernej kuchyne, my vám predstavíme aktuálne kuchynské trendy pre rok 2023. 
Aké sú trendy v kuchyni pre rok 2023?

Kúzlo pestrých farieb a tvarov

Po ére minimalizmu prichádzajú na scénu gýčovité kuchyne. Interiéroví designeri v tomto trende potvrdzujú, že práve kuchynský priestor dokáže skvelo pracovať s pozitívnou energiou. A ako inak túto náladu do miestnosti priniesť než smiechom a humorom. Nemyslite si ale, že ide o gýč v pravom slova zmysle. Najväčší dôraz je kladený na hravosť a originalitu. Do pozornosti sa dostávajú pestré kombinácie farieb, oblé tvary spotrebičov aj zdobený porcelán. 

Navyše nie je potrebné úplne prerobiť kuchyňu, stačí si zaobstarať farebné a hravé kuchynské doplnky, ktoré zmenia dojem miestnosti na nepoznanie. 

Chcete vniesť do vašej kuchyne štipku radosti? V tom prípade vsaďte na ikonické spotrebiče Smeg s retro designom v štýle 50. rokov. Vedľa nestúpite ani v prípade, že si do kuchyne zaobstaráte hravý keramický riad Emile Henry alebo kostný porcelán Villeroy & Boch a jeho kolekciu It’s my match, ktorá sa môže ľubovoľne kombinovať s ostatnými kúskami riadu. 

V nedokonalosti je krása

Symetria je nudná, nech žije nepravidelnosť! Zatiaľ čo v minulých rokoch hrali hlavnú rolu perfektné línie a prepracované detaily, v tomto roku je dôraz kladený na nedokonalosť. A to nielen v doplnkoch. Trend udržateľnosti sa naplno prejavuje aj v spotrebičoch a ostatnom kuchynskom vybavení. Ako teda docieliť dokonale nedokonalú kuchyňu? 

Vsadiť môžete na jedinečný riad z kameniny francúzskeho výrobcu Jars. Rodinná manufaktúra vo Francúzsku vyrába súpravy, ktoré sú vďaka ručnému spracovaniu unikátnym umeleckým dielom. Každý kúsok je preto originál. Výnimkou nie je ani kolekcia Jars Wabi, ktorá sa vyznačuje použitím mnohých vrstiev rôznych glazúr a zároveň ponechaním časti riadu v prírodnom surovom, len vypálenom stave. 

Dekadentné farby na vzostupe

V predošlých rokoch mnoho ľudí volilo monochromatické farebné schémy kuchýň. Ako sa ale teraz ukazuje, luxusná kuchyňa celá v bielom veľmi skoro omrzí. A to nielen kvôli praktickej stránke veci. Pokiaľ teda chcete modernú kuchyňu, skombinujte bielu farbu s tmavšími odtieňmi. Dekadentné farby môžu vyzerať obzvlášť dobre najmä na kuchynskej linke, spotrebičoch, ale aj na riade.  

A aké sú trendy farby v kuchyniach v roku 2023? Je to predovšetkým lesná zelená, hrdzavá, sýto červenohnedá, ametystová alebo kráľovská modrá

Tieto farebné kombinácie ponúka napríklad francúzska značka Peugeot, ktorá vyrába mlynčeky vo farbách, ako je modrý Pacifik, fialová baklažánová alebo vášnivo červená. Svojou farebnou škálou zaujmú aj liatinové hrnce Staub alebo kameninové misy Mason Cash v tradičnom anglickom designe.

Nie je čo skrývať

Preč je doba, kedy sa kuchynské spotrebiče schovávali do skriniek a šuplíkov, aby neboli na očiach. Pretože aktuálne kladie mnoho výrobcov dôraz na design, nie je nutné kuchynské vybavenie niekam schovávať. Práve naopak. Zatiaľ čo návrhy kuchýň kedysi zahŕňali vysoké skrine, ktoré ukryli všetko od chladničky až po mikrovlnnú rúru, momentálne ide o staromódne riešenie.  

Na obdiv tak môžete teraz vystaviť napríklad aj medené panvice a kastróly Mauviel, luxusné kuchynské roboty KitchenAid či Smeg, prípadne nadčasovú jedálenskú súpravu riadu La Boule od Villeroy & Boch – ikonický kúsok stohovateľný do tvaru gule. 

Biofilný design ostáva v hre

Moderná kuchyňa v roku 2023 ponesie znaky biofílie. Tú v modernom designu chápeme ako snahu o spojenia človeka s prírodou. Dominovať bude použitie prírodných a udržateľných materiálov, ako je drevo, kamenina alebo keramika. Tie možno do interiéru zakomponovať prostredníctvom doplnkov či riadu. Vedľa organických materiálov ale môžete zapojiť aj kvetinové vzory a textúry

Kolekcia Rose Garden od nemeckej porcelánky Villeroy & Boch bola vytvorená v rustikálnom vintage štýle. Spojenie ružových akvarelov a romantických motívov ruží pracuje s biofilnou témou nielen na porceláne, ale tiež na pohároch a ďalších doplnkoch. 

S témou biofilie tak pracuje aj ďalší nový trend, a to tzv. Japandi design, ktorý vedľa nežných prírodných motívov kombinuje japonskú estetiku s pohodlím škandinávskeho štýlu a je tak ideálnou kombináciou pre vytvorenie pokojnej a nadčasovej atmosféry v každej kuchyni. V Japandi štýle tak dominujú najmä zemité tóny, surové materiály a design inšpirovaný prírodou tak, ako je to tiež v kolekcii Amazonia od nemeckej značky Villeroy & Boch.

Inteligentnejší než kedykoľvek predtým

Pretože sa moderné technológie dynamicky vyvíjajú, stávajú sa neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Či už ide o vodovodné batérie, chladničky alebo skrytý digestor vo varnej doske či osvetlení. Inteligentná kuchyňa a jej inteligentný pomocníci sú revolučnou súčasťou nového designu.

Medzi tie najobľúbenejšie smart technológie, ktoré by vám v domácnosti rozhodne nemali chýbať, patrí napríklad kompaktný ponorný ohrievač Zwilling Enfinigy na metódu varenia sous-vide alebo vákuovacia súprava Zwilling Fresh & Safe, ktorá vám pomôže predĺžiť čerstvosť a trvanlivosť potravín v chladničke aj v mrazničke. Milovníci kvalitného vína tak ešte ocenia spoločníka, ako je dobíjacia elektrická vývrtka na víno Peugeot, ktorá jemne a rýchlo odzátkuje každú fľašu.

Ďalšie inšpirácie

Ďalšie inšpirácie