Ako vybrať hriankovač?

14. marca 2023
Ako vybrať hriankovač?
Dozlatista opečené plátky chleba sú ideálne nielen na raňajky, ale poslúžia tiež skvelo k večeri alebo na desiatu. Príprava hrianok pritom nie je nič zložité a s kvalitným spotrebičom ju zvládne skutočne každý. 

Hriankovače sú skvelým pomocníkom v každej domácnosti. Hoci ide o jeden zo základných domácich spotrebičov, ich vývoj šiel míľovým krokom dopredu, a tak dnes si môžete vyberať z niekoľkých modelov rôznych veľkostí, funkcií aj designu. na ktoré parametre by sme sa teda mali zamerať, aby sme si vybrali ten najlepší hriankovač?
Ako vybrať hriankovač?

Nie je hrianka ako hrianka

Hneď na začiatku článku je dôležité objasniť, aké sú rozdiely medzi hriankovačom, toustovačom a sendvičovačom. Tieto tri pojmy sa totiž medzi sebou často zamieňajú .

Hriankovač otvory na zasunutie hrianok, vďaka čomu dosiahnete rovnomerné opečenie zo všetkých strán bez ohľadu na typ pečiva. Jeho obsluha je veľmi jednoduchá a zvládnu ju preto aj väčšie deti.  

Toustovač, niekedy nazývaný tiež ako sendvičovač, je zariadenie, ktoré sa skladá z horného a dolného krídla. Tie môžu byť priprevnené napevno, prípadne sa dajú zo spotrebiča vybrať. Platne sa ohrievajú pomocou topných telies, ktoré sú umiestnené v tele prístroja. Aj on má veľmi jednoduché ovládanie. 

Zwilling, hriankovač Enfinigy, 2-plátkový, strieborný
KitchenAid, hriankovač Artisan KMT2204, smotanová

Na čo si dať pri výbere hriankovača pozor?

Veľkosť 

Veľkosť hriankovača je jedným z najdôležitejších parametrov, ktoré by ste mali sledovať. Menšie prístroje sú síce energeticky úspornejšie a na linke zaberajú menej miesta, majú však väčšinou len dve priehradky na toust, a tak ich ocenia najmä jednotlivci, páry alebo malé domácnosti. 

V prípade, že máte početnejšiu rodinu, oplatí sa investovať do spotrebiča s väčším množstvom priehradiek. Na trhu najčastejšie nájdete hriankovače na štyri tousty, existujú ale aj väčšie - napríklad šesťmiestne.

Materiál

Pri výbere hriankovača do domácnosti myslite na vhodný materiál. Od neho sa tak najčastejšie odvíja aj výsledná cena. Najlacnejšie hriankovače bývajú tie plastové, ktoré sú väčšinou ľahké na údržbu. Ich hlavnou nevýhodou je ale menšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu.  

Ďalšou variantou sú hriankovače z lakovaného kovu, ktoré môžete zohnať v mnohých prevedeniach aj farbách. K ním patria tiež nerezové hriankovače. Tie síce vyžadujú viac starostlivosti v rámci údržby, odmenia sa vám za to ale dlhou životnosťou. 

Príkon a výkon 

Príkon hriankovača udáva dobu, za ako dlho sa hrianka opečie a koľko pri tom spotrebuje energie. Bežne sa táto hodnota udáva vo wattoch (W). Doba opečenia tak obvykle trvá asi dve až tri minúty. Všeobecne však platí, že čím rýchlejšie sa toust opečie, tým je väčší príkon spotrebiča, čomu ale zodpovedá aj vyššia spotreba energie. Pre hriankovače na dva tousty je ideálny príkon asi tak 750 W až 980 W, pri viacerých priehradkách tak aj viac než 1 000 W.

Pre lepšiu predstavu – rýchlovarná kanvica na čaj spotrebuje zhruba 2 000 W, bežný kávovar 1 450 W a mikrovlnka 1 000 W.

Funkcie a doplnky

Hriankovač má v dnešnej dobe taktiež mnoho užitočných funkcií. K tým najobľúbenejším patrí napríklad:

  • Jednostranné opekanie, ktoré je vhodné najmä pre bagety alebo bulky
  • Opakovaný ohrev, vďaka ktorému môžete tousty znovu ohriať
  • Funkcia rozmrazovania, ideálne na rozmrazenie akéhokoľvek pečiva
  • Poistka proti spáleniu, s ktorou sa vám hrianky nikdy nepripália
  • Stop tlačidlo, ktoré ihneď zastaví opekanie
  • Zásobník na odrobinky, ktorý možno ľahko vybrať a vyklopiť 
  • Protišmyková ochrana základne, ktorá zaručuje stabilitu prístroja 

Tajný tip: Ako pripraviť chrumkavé wafle rýchlo a jednoducho? Na ich opekanie môžete využiť hriankovač, vďaka ktorému ušetríte čas a pripravíte rýchlu desiatu pre vás alebo vašich blízkych. 

Design

Dôležitú úlohu hrá tiež vzhľad a design výrobku. Hriankovač je totiž spotrebič, vďaka ktorému získate nielen efektívneho pomocníka do domácnosti, ale aj štýlový doplnok vhodný na kuchynskú linku. Jeho výber by sa preto mal odvíjať od celkového dojmu kuchyne aj domácnosti. 


Značka SMEG

Retro vzhľad

Medzi tie najlepšie hriankovače patria retro hriankovače s ikonickým vzhľadom v štýle 50. rokov od talianskeho výrobcu Smeg, ktoré môžete zohnať v prevedeniach s dvoma alebo štyrmi otvormi. Je vyrobený z nerezu s extra dlhými štrbinami kvôli ľahkému vybratiu pečiva. Má 11 úrovní opekania, automatické vysunutie toustu a ďalšie funkcie ako rozmrazovanie, jednostranný opek alebo dopekanie. Dostupný je v niekoľkých pastelových farbách.

K hriankovač Smeg je možné dokúpiť ďalšie kuchynské spotrebiče, ako sú Smeg kávovary, Smeg rýchlovarné kanvice alebo Smeg stolné mixéry pre dokonale studenú kuchyňu

Smeg hriankovač strieborný
Smeg hriankovač modrý
Smeg hriankovač biely

Značka Zwilling

Moderný minimalizmus

Pokiaľ dávate prednosť spotrebičom v modernom štýle, zaobstarajte si domov hriankovač Zwilling Enfinigy v celokovovom prevedení v matnej čiernej alebo striebornej farbe, ktorý je vyrobený na dva tousty. Ponúka 7 úrovní prepečenia aj funkciu rozmrazovania, jednostranné opečenie alebo opakovaný ohrev.

K hriankovači si môžete dokúpiť aj ďalšie spotrebiče z kolekcie Zwilling Enfinigy, napríklad prekvapávací kávovar, stolný mixér, digitálnu váhu alebo rýchlovarnú kanvicu na čaj rýchlovarnú kanvicu

hrianka toustovač enfinigy
Hriankovač zwilling
Zwilling enfinigy hriankovač

Značka KitchenAid

Nadčasový design

Ďalšie obľúbené hriankovače ponúka americká značka KitchenAid, ktorá má v ponuke menšiu veľkosť určenú na dva plátky hrianok, prípadne väčšiu pre štyri hrianky. Má celokovové telo, 7 stupňov opekania s možnosťou nastavenia časovača. Model zároveň ponúkne aj ďalšie funkcie, ku ktorým patrí napríklad možnosť rozmrazovania, jednostranné opekanie, opakovaný ohrev alebo udržiavanie teploty až po dobu troch minút. Výhodou je aj pomalé zasúvanie a vysúvanie toustov či chleba. Dostupný v niekoľkých farebných variantách. 

Aj hriankovače KitchenAid môžete skvelo doplniť o ďalšie spotrebiče, medzi ktoré patria rýchlovarné kanvice KitchenAid, stolné mixéry KitchenAid, kávovary KitchenAid a mnoho ďalšieho..na dva plátky hrian

malý hriankovač kitchenaid
hriankovač krémový kitchenaid
hriankovač na 4 tousty

Ďalšie rady k výberu kuchynských pomocníkov

Ďalšie rady k výberu kuchynských pomocníkov