Ako vybrať mixér?

13. apríla 2023
Ako vybrať mixér?
K dobre vybavenej kuchyni určite patrí mixér. Ide o vítaného spoločníka, či už na prípravu chutných a zdravých smoothie, krémových polievok a omáčok, ale aj na domácu zmrzlinu, alebo skvelé koktejly s drveným ľadom. Viete na čo sa pri jeho výbere zamerať?

Pokiaľ už teraz pokukujete po novom mixéri, základom správneho výberu je stanoviť si, na čo presne ho budete potrebovať. Na trhu totiť nájdete veľké množstvo značiek a typov líšiacich sa od seba nielen cenou, ale aj výkonom alebo designom. Ktoré parametre by ste mali pred kúpou sledovať?
Ako vybrať mixér?

Záleží na výkone, funkciách aj materiáli

Pri výbere mixéra je potrebné zohľadniť najmä tieto faktory:

Výkon 

Základným parametrom je výkon, ktorý vám napovie, či mixér dokáže rozomlieť aj tvrdé a husté suroviny, napríklad ľad alebo orechy. Všeobecne platí, že čím má prístroj vyšší príkon, tým sľubuje lepší výkon. Zatiaľ čo na rozmixovanie sypkých surovín, ciest alebo menej tvrdej zeleniny či ovocia sa ako ideálny zdá príkon medzi 200 až 500 W, na drvenie tvrdých potravín siahnite radšej po mixéri s príkonom okolo 600 W alebo viac. Na spracovanie varenej zeleniny vám stačí 450 W, na rozmixovanie surových plodov už budete potrebovať 800 W a na mixovanie orechov, ľadu či obilnín sa odporúča príkon nad 1 000 W.  

Neplatí to tak ale u všetkých. Napríklad modely švajčiarskej značky Bamix majú príkon 200 W, na druhú stranu sú ale skutočne výkonné, čomu nasvedčuje aj vysoký počet otáčok. Vďaka tomu spotrebujú významne menej energie a sú tak úspornejšie.

Počet otáčok

S výkonom tak súvisí aj počet otáčok, teda koľkokrát sa mixovacie nože otočia za minútu. Čím rýchlejšie sekajú, tým lepšie, jemnejšie a rovnomernejšie suroviny spracujú. Zatiaľ čo pri klasickom šľahači stačí na vyšľahanie bielkov 1 000  otáčok, na sekanie orieľkov alebo veľmi tvrdých potravín tak potrebujete od 15 000 otáčok a vyššie.

Funkcie, nadstavce a ďalšie príslušenstvo

Na drahších modeloch oceníte aj špeciálne funkcie, ktoré významne uľahčujú prácu. K tým napríklad patrí pulzná prevádzka alebo viac stupňov rýchlosti. Vďaka špeciálnym nadstavcom a doplnkom, ako je šľahací nadstavec, miešací nadstavec, sekáčik alebo food processor si poradíte aj s vyšľahaním bielkov, s prípravou krémových polievok a omáčok, sekaním a drvením mäsa, lúpaných škrupinových plodov aj ľadu. S niektorými modelmi dokonca zvládnete tiež napeniť mlieko na perfektné cappuccino. 

Materiál a design

Nezabúdajte ani na konštrukciu a materiál. Lacnejšie výrobky sú z plastu, my však odporúčame investovať do tela z kovu, ktoré má oveľa dlhšiu životnosť a tiež väčšiu pevnosť. Všímajte si aj tvar a počet mixovacích nožov, ktoré by mali byť vyrobené z nereze. 

V prípade, že hľadáte mixér, ktorý bude designovou čerešničkou vašej kuchyne, môže byť pre vás určujúcim parametrom tiež vzhľad alebo farba. Na prvý pohľad ikonické modely majú napríklad značky ako KitchenAid, Smeg alebo Zwilling, ktoré kombinujú unikátny design aj inovatívne technológie. 

O službu sa hlási niekoľko adeptov

Mixér je multifunkčný pomocník, ktorý zvládne mnoho úloh. Záleží teda, aké veľké očakávania od neho máte. Pokiaľ ho chcete použiť len parkrát za mesiac na prípravu smoothie, vystačíte si aj s menej výkonným prístrojom. V prípade, že túžite po drvení ľadu, sekaní orieškov alebo ďalších náročnejších úkonoch, oplatí sa investovať do drahších modelov, ktoré majú dlhú životnosť a poradia si aj s tvrdšími ingredienciami, ako je mrazené ovocie alebo obilniny.  

Všeobecne je možné mixéry rozdeliť do niekoľkých typov:

Šľahacie mixéry (šľahače)

Ručný mixér alebo šľahač je ideálnym pomocníkom najmä pri pečení. Štandardnú výbavu tvoria dve šľahacie metly a hnetacie háky. Medzi rozšírené doplnky potom často patrí napríklad mixovací nadstavec, turbošľahač alebo ďalšie špeciálne metly. Väčšinou majú niekoľko rôznych rýchlostí, od pomalého miešania cez miešanie tortového cesta až po rýchle šľahanie bielkov. 

Medzi obľúbené značky šľahačov patrí KitchenAid. Ručný šľahač KitchenAid deväť rýchlostí na optimálne spracovanie surovín. Súčasťou výbavy sú navyše dva hnetacie háky, dva turbošľahače, šľahacia metla a mixovacia tyč. Vďaka tomu s nimi našľaháte bielky, pripravíte tortové cesto, krémy, nátierky alebo dipy. 

Na trhu už nájdete ale aj bezdrôtové ručné šľahače, ako je kompaktný bezdrôtový ručný šľahač KitchenAid. Ten oproti ostatným prístrojom nemusíte mať v zásuvke, pretože má integrovanú dobíjaciu batériu, ktorú nabijete úplne pomocou priloženej nabíjačky už za dve hodiny. 

Tyčové mixéry

Tyčové ponorné mixéry majú mixovaciu nohu, ktorá je pri niektorých modeloch dokonca odnímateľná. Niektoré z nich tiež disponujú niekoľkými vymeniteľnými nadstavcami, ako je napríklad šľahacia metla, sekáčik alebo mlynček na korenie. Bežnou súčasťou u niektorých výrobcov býva aj nádoba. Tyčový mixér je tak veľmi všestranný kuchynský nástroj, ktorý má mnoho využití. Ideálny je na mixovanie polievok a krémov, na prípravu omáčok a dipov, rozdrvenie ľadu, rozmixovanie orieškov a semienok na orieškové masla, na prípravu smoothie a dokonca aj na prípravu domácej majonézy. 

Medzi kvalitné tyčové mixéry patria značky, ako je Bamix, KitchenAid, prípadne Smeg. Síce sú oproti ostatným značkám drahšie, no jednako majú nielen silný a tichý motor, ale aj nabitú základnú výbavu a ostatné príslušenstvo. Vďaka tomu sú všestranne využiteľné a môžu nahradiť hneď niekoľko iných prístrojov. 

Pokiaľ si ale nie ste istí, do akej značky investovať, javí sa ako najlepšia voľba práve švajčiarsky výrobca Bamix. Táto spoločnosť pred viac ako šesťdesiatimi rokmi vynašla v meste Mettlen vôbec prvý tyčový mixér na svete. Má patentovaný systém otvorenej mixovacej hlavy, vďaka čomu je nielen rýchlejší a plynulejší v spracovaní surovín, ale tiež sa lepšie čistí. Oproti ostatným značkám ponúka výrobca tiež mimoriadnu desaťročnú záruku.  Prekvapí aj jeho bohatá výbava, ktorá zahŕňa štyri pracovné nadstavce – multifunkčný, šľahací, miešací a nôž na mäso. Prikúpiť však môžete aj ďalšie nástroje ako Food processor na mletie, drvenie a jemné sekanie alebo univerzálny krájač SliceSy so siedmimi vymeniteľnými nožmi.

Stolné mixéry

Stolné mixéry je možné považovať za najviac všestranných a najvýkonnejších pomocníkov. Na ich telo sa nasadzuje nádoba, ktorá má spodnú časť vybavenú mixovacími nožmi. Vďaka silnému motoru si tak poradí skutočne so všetkým, sú to ideálne mixéry na sekanie ľadu, mixovanie varených či surových potravín, spracovanie orechov alebo tvrdých surovín. Niektoré sľubujú zároveň aj mletie múky.  

Jeho nevýhodou môže byť však to, že je veľký, a tak potrebuje v kuchyni dostatok miesta – a to najlepšie na linke, pretože jeho skladovanie a manipulácia môže byť niekedy zložitá. Na druhú stranu si ale poradí prakticky so všetkým, a pokiaľ si ho už raz kúpite, vydrží vám pekne dlho. 

Medzi najobľúbenejšie stolné mixéry sa radia značky KitchenAid, Zwilling alebo Smeg. Tie majú silné nože z nerezovej ocele, niekoľko rýchlostí mixovania aj programy ako drvenie ľadu alebo pulzné mixovanie. Zároveň sú tiež krásnymi designovými kúskami, ktoré sa stanú ozdobou vašej kuchyne. 

Rada KitchenAid má navyše k dispozícii veľké množstvo doplnkového príslušenstva, od nádob niekoľkých veľkostí po fľašu To Go, prípadne aj lis na citrusy, ktorý zvládne dokonale odšťaviť čerstvé pomaranče, grepy, limetky a ďalšie citrusy.

Smoothie mixéry

Smoothie mixér využijete najmä na prípravu ovocných alebo zeleninových smoothies, prípadne na spracovanie mliečnych kokteilov alebo proteinových drinkov. Pokiaľ má ale silný motor, zvládne navyše nadrviť ľad na osviežujúci kokteil, ako je napríklad obľúbené mojito, frozen margarita alebo ovocné daiquiri

Vďaka malým rozmerom môže smoothie maker stáť na kuchynskej linke a vy ho tak budete mať kedykoľvek po ruke. Ideálny na prípravu zdravého smoothie na raňajky, proteinového shaku, mliečneho kokteilu alebo osviežujúceho frozen kokteilu. Hlavnou výhodou smoothie mixéru je tiež to, že má odnímateľné to go nádoby, ktoré si môžete vziať so sebou do práce, školy alebo na cesty

A akú značku vybrať? Rozhodne nič nepokazíte, keď si zaobstaráte smoothie mixér Zwilling Enfinigy, ktorý ma veľmi tichý a výkonný motor s príkonom 600 W. Jeho hlavným benefitom je patentovaná krížová čepeľ vyrobená z tej najkvalitnejšej ocele, ktorá má ostrie doplnené o malé hroty. Tie dokážu nasekať tvrdé potraviny, pekanové orechy aj kocky ľadu. Nádoba mixéra je z tritanu – materiálu, ktorý je veľmi odolný a pritom ľahký, a navyše ju môžete vziať ako to go fľašu

Viac o výbere správneho smoothie mixéra nájdete v našom článku na blogu Ako vybrať správny mixér na smoothie? 

Ďalšie články, ktoré vám poradia s výberom kuchynských spotrebičov

Ďalšie články, ktoré vám poradia s výberom kuchynských spotrebičov