Jesenná prírodná inšpirácia

02. októbra 2023
Jesenná prírodná inšpirácia

Čo ukrýva les? Nielen huby. Ako vychýrený národ hubárov navštevujeme síce na jeseň les predovšetkým kvôli ním, ale okrem húb tam môžeme nájsť omnoho viac. Pokoj, ticho, inšpiráciu... A niekde trošku prekvapivo aj jedlé gaštany, ktoré sa tam pravdepodobne zatúlali z gaštanových alejí, ktoré sa u nás skôr zakladali. Na lúkach zase okrem malín a ostružín nás často vítajú aj šípky. A práve tieto plody jesene - gaštany a šípky sú zásobarňou vitamínu C a ďalších telu užitočných mineralných látok, ktoré v sychravých jesenných dňoch potrebujeme. Predstavíme vám 3 vyskúšané recepty, ako s úlovkami z jesennnej prechádzky lesom naložiť. 

A na čo sa môžete tešiť? Na čaj z čerstvých šípok, ktorý si môžete uvariť do zásoby. Na pikantné naložené kuriatka s jalovcom a klinčekom. A tiež na voňavé domáce pečené gaštany.

Jesenná prírodná inšpirácia

Ako sa do lesa volá, tak sa z lesa ozýva

V lese nikdy nie sme sami aj keď sa nám to na prvý pohľad môže zdať. Slovenské lesy sú domovom pre mnoho druhov zvierat a celkovo domovom bohatého ekosystému. Skrátka nie sú len naše, ale zdieľame ich s mnohými živočíchmi, ktorí na naše pokrikovanie ale vôbec nie sú zvedavé a môže im naopak spôsobovať hlboký stres, teda niečo, čoho sa my chceme spravidla zbaviť, keď ideme do lesa.  A keď sa stíšime a postojíme, les, aj ten mestský, sa nám zaručene odmení. Či už to bude selfie s veveričkou alebo cestou prebiehajúca srnka s odrastajúcim mláďatkom, bude to ďalší dotyk prírody blahodarne pôsobiaci na náš nervový systém. A tak si z takej lesnej prechádzky prinesieme aj o dosť lepšiu náladu, bez ohľadu na to, aký bohatý náš úlovok bude. A to za to stojí, predsa. 

Huby, tešte sa...

Kuriatko – zlato z lesa

 Kuriatka, najmä mladé kúsky vás nesklamú v akejkoľvek úprave. Hodia sa nielen do praženice alebo omáčky, ale tiež na sušenie a nakladanie do octu aj do oleja. Staršie plodnice môžete nasušiť a následne rozomlieť na hubový prášok, ktorý dokáže v sebe uchovať jedinečnú chuť aj vôňu a skvelo sa tak hodí na dochucovanie polievok, omáčok aj mäsa. Dôležité: huby, a to akokoľvek kvalitné v deň zberu sú, by ste mali zjesť najneskôr do 48 hodín, pokiaľ sa ich rozhodnete nasušiť alebo inak konzervovať, tak do tej doby spracovať.
Tiež nechápete, prečo sa hovorí "huby s octom nakyslo" synonymom zlého prísľubu? Predsa huby, naložené v sladkokyslom náleve, samotné skvelo chutia ako chuťovka a umožnia vám napríklad uvariť si kulajdu nielen v sezóne, ale pokojne aj uprostred zimy. Naložené huby sú skrátka pikantnou pochutinou, navyše so zanedbateľnou kalorickou hodnotou! Máme pre vás recept na nálev, ktorý sme objavili na webe, vyskúšali a môžeme potvrdiť, že právom vyhral jednu z "nálevových" súťaží.

Voňavé kuriatka nadivoko (recept)

Ingrediencie na 1 liter nálevu:

  • 220 ml ocot (obyčajný kvasný liehový 8%)
  • 780 ml voda
  • 90 g cukor kryštál
  • 25 g soľ
  • 15 guličiek čierne korenie
  • 20 guličiek nového korenia
  • 1 gulička jalovca
  • 1 ks klinček
  • 1 veľký bobkový list (adekvátne 2-3 malé)
  • 1,5 čajové lyžičky horčičné semienko
  • 0,5 čajové lyžičky semienko koriandra

Čo budete ďalej potrebovať:

  • čerstvé huby 
  • 25 g soli/ l vody
  • štipku kyseliny citrónovej/ l vody

Postup:
1. Najprv si pripravte nálev. Všetko uvarte, doba varenia stačí 5 minút. Nechajte cez noc vychladnúť a macerovať s korením. 
2. Následujúci deň nálev sceďte a uchovajte. Čerstvé huby povarte 15 minút v mierne osolenej vode s kyselinou citrónovou. 
3. Po uvarení huby zlejte a nechajte v sitku odkvapkať.
4. Pripravené umyté poháre naplňte hubami z 2/3, zalejte pripraveným nálevom, zavičkujte a sterilizujte pri 100 °C. (370 ml poháre stačí 20 minút, tie s väčším objemom 25-30 minút).

Naložte ich!

Čas na šípkový čaj

Ideálny čas na zber šípok z ruže šípkovej je práve teraz! Vetvičky plné tvrdých, lesklých a jasno červených plodov, viditeľné popri cestách a na poliach na konároch sú toho nezvratným dôkazom. Pokiaľ si chcete šípky uchovať na dlhšiu dobu, môžete ich usušiť, naložiť do cukru alebo do medu, pripraviť šípkový lekvár alebo základ do omáčky... Najviac vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok z nich však získate samozrejme keď sú surové. Čerstvé šípky sú pre naše telo zásobárňou vitamínu C, pomáhajú chrániť organizmus pred oxidačným stresom, pôsobí ako prevencia proti nachladeniu, stimulujú imunitný systém a dokonca tiež potenciu a libido... 

Čo budete potrebovať:

  • na 1 liter vody cca 80 ks čerstvých šípiek

Postup:
1. Šípkam záhradníckymi nožnicami odstrihnite stopku na jednej strane a tzv. bubák na strane druhej. Potom ich prepoľte, je v celku jedno, či po dĺžke či po šírke. 

2. Vo vyššom hrnci ich následne zalejte pripravenou vodou a nechajte ich v ňom cez noc lúhovať.  

3. Následujúci deň výluh zlejte cez jemné sitko do ďalšieho hrnca, ohrejte na max. 80 °C a báječne voňavý, príjemne kyselkavý šípkový čaj je na svete. 

4. Výluh, ktorý prejde varom (čím sa teda pripravíte o časť cenných látok a vitamínov) môžete tiež preliať do sterilných sklenených pohárov a cca 14-21 dní uchovávať v chladničke. 

Pre šípkové princezné

Jedlé gaštany ako energetická bomba

Pravdou je, že jedlé gaštany sa voľne vyskytujú skôr v krajoch na juhu a západe od našich hraníc, ale nájsť ich v rámci potuliek prírodou môžete aj u nás. Jedlé gaštany je u nás jednoduchšie kúpiť, ale nebolo tomu tak vždy, už od 18. storočia sa u nás vysádzali z týchto stromov celé aleje a súdiac podľa starých kuchárok ešte za 1. republiky bývali gaštany bežným a veľmi obľúbeným "ovocím" jesene. Obsahujú veľké množstvo vitamínov (C a B1) a sacharidov (vhodných aj pre diabetikov) minerály ako draslík a fosfor a takmer žiadny tuk, dodávajú telu na nadchádzajúce chladné mesiace potrebnú energiu a ich pravidelná konzumácia zabraňuje strate pamäti. 

Jedlé sladké gaštany od tých obyčajných, tzv. konských (ktoré mimochodom majú tiež významné liečivé účinky) rozoznáte ľahko a to podľa obalu, ktorý je neuveriteľne pichľavý, plný malých dlhých ihličiek. V každom z nechutne pichľavých puzdier, ktoré sú však krásne na pohľad aj keď uschnú, tak obvykle nájdete 3 ploché gaštany. Jedlé gaštany sa zbierajú zo zeme, nikdy sa neknísajú! Dozrievajú koncom septembra a v októbri, na vyberanie plodov z pichľavých obalov použite hrubé najlepšie kožené rukavice (napríklad grilovacie) a špeciálny nožík, ktorý sa bude vhodný aj na ich vylupovanie zo škrupiniek. Vylúpnuté gaštany sú mäkké (takto aj v obchodne spoznáte ich čerstvosť, pretože po vybratí z puzdra rýchlo vysychajú a tvrdnú).  Aby boli chutné je potrebné ich čo najskôr uvariť alebo upiecť, surové majú nechutne trpkú chuť, sladké sa stanú po tepelnej úprave. Olúpané ich taktiež môžete zamraziť na neskoršie použitie, v mrazničke vydržia čerstvé cca 4 mesiace.

Poďme na nich a pekne lišiacky

Domáce zapečené gaštany (recept)

Ingrediencie:

  • 10-20 ks gaštanov/osoba

Tip: Aby ste vylúčili nezdravé a poškodené plody, najprv všetky ponorte do hrnca s vodou. Tie, čo vyplávajú na povrch vyhoďte, sú pravdepodobne prázdne alebo skazené.  

Postup:
1. Rúru predhrejte na 210 °C.)
2. Pri každom z gaštanov narežte jeho najsvetlejšiu časť do kríža.
3. Rozložte gaštany na plech alebo do zapekacej misky a pečte cca 20 minút, kým sa neroztvoria a nezačnú voňať. Potom ihneď servírujte. 
4. Podávať ich môžete teplé ako chuťovku alebo ako prílohu k mäsu. A pozor, akonáhle vychladnú, stvrdnú. 

Upečené do voňava

Ďalšie jesenné recepty, ktoré by vás mohli inšpirovať

Ďalšie jesenné recepty, ktoré by vás mohli inšpirovať