Kúzla a mágia mlynčekov na korenie – diel II.

17. júna 2023
Kúzla a mágia mlynčekov na korenie – diel II.
Aký je rozdiel medzi škoricou zo Srí Lanky a tou z Číny? K čomu a ako správne používať muškátový oriešok? A prečo by sme do svojho jedálnička mali zaradiť radšej drvené než celé ľanové semienka? A prečo je na prípravu kávy viac než dôležitá hrubosť mletia? Pokračujeme v odpovediach na všetky vaše otázky a berieme to od podlahy.  
Kúzla a mágia mlynčekov na korenie – diel II.

Mlecie mechanizmy mlynčekov na korenie a kávové zrnká

mlynček na škoricu

mlynček na škoricu –  značka Peugeot

mlynček na kávu

mlynček na kávové zrná –  značka Peugeot

mlynček na ľanové semienko

mlynček na ľanové semienka  –  značka Peugeot

mlynček na muškátový oriešok

mlynček na muškátový oriešok –  značka Peugeot

Sladká vôňa cejlónskej škorice

Upokojujúca, príjemne hrejivá s korenenými podtónmi klinčeka a ľahučkým citrusovým nádychom, na chuť sladká a jemná... Tak vonia a chutí čerstvo namletá škorica pravá. Korenie, ktorého vôňa nás sprevádza, spoločne s vanilkou a klinčekom, aj vianočnými sviatkami. Vedeli ste ale, že na trhu existujú 2 druhy? Škorica cejlónska (pravá) a škorica čínska (nepravá). Pokiaľ by ste ich zvitky mali vedľa seba, tak rozdiel medzi nimi vidíte a cítite, vodítkom je aj cena, tá čínska je niekoľkonásobne lacnejšia. Nejde však o miesto, kde sa škorica pestuje, ale o odrodu. Škorica čínska sa vo veľkom pestuje nielen v samotnej Číne, ale tiež vo Vietname či v Indii, tá cejlónska nielen na Srí Lanke (bývalý Cejlón), ale aj po celej Indonézii. 
Usušené zvitky kôry Cinamomum zeylanicum alebo cejlónskej pravej škorice obsahujúce niekoľko tenkých vrstvičiek zvlnenej kôry a pripomínajú cigaru. Na rozdiel od zvitku čínskej nepravej škorice Cinamomum cassia, ktoré pochádzajú z jednej vrstvy veľmi silnej a tvrdej kôry a pripomínajú skôr rúru s dovnútra zahnutými okrajmi. Škorica pravá má sladkú chuť a jemnú vôňu bez ostrých tónov, oproti tomu tá zo škoricovníka čínskeho má viac horkú chuť a tiež ťažšiu aj ostrejšiu vôňu, pretože obsahuje viac vonných látok kumarin Čo nie je prednosťou, ako by sa mohlo zdať...

Oplatí sa staviť na kvalitu

Kumarin nielen silno vonia, ale je to tiež prírodný toxín, nebezpečný pre našu pečeň a ďalšie vnútorné orgány, rastliny sa ním bránia pred svojimi škodcami. Nepravá škorica cassia ju obsahuje až z 5 %, škorica pravá len 4 ‰ a menej. To znamená, že obsah toxínu je v nepravej škorici viac ako 1000 x vyšší oproti tej pravej! 

Ktorú z nich nájdete v balíčku v namletej škorici nespoznáte. Pokiaľ cassiu, nepravú škoricu čínsku používate, rozhodne nekonzumujte denne a do jedla ju pridávajte skutočne len v malom množstve, najmä pri deťoch. 
Stavte radšej na kvalitu a nameľte si  čerstvú škoricu pomocou vlastného mlynčeka. Vyberajte si radšej celé tyčinky, kde jednotlivý druh škorice dobre rozoznáte alebo je to priamo uvedené na obale korenia. Okrem doslova úchvatne hrejivej vône a chuti, ktorú dosiahnete jedine čerstvým namletím, budete tak mať istotu, že robíte dobre svojmu telu všetkými liečivými látkami a zdraviu prospešnými účinkami, ktoré pravá cejlónska škorica jednoznačne má. 

Okoreňte svoju kuchyňu

Ako na muškátový oriešok

Muškátový orech je jadrom kôstky plodu tropického muškátovníku vonného (Myristica fragrans), stromu, ktorého pôvodnou domovinou je súostrovie Moluky v Indonézii. Plodom tohto stromu sú kôstkové bobule, podobné našim marhuliam, jadro ich kôstky sa nazýva muškátový orech. Látky obsiahnuté v muškátovom oriešku pokrm nielen výborne dochutia, ale tiež podporujú chuť do jedla, stimulujú trávenie a v neposlednom rade pôsobia tiež proti kŕčom v žalúdku a nadúvaniu. Muškátový oriešok sa pridáva až na záver, nesmie sa variť, pretože tepelnou úpravou stráca chuť! Využíva sa v ázijskej kuchyni, na dochutenie polievok aj omáčok, gratinovaných jedál, jahňacieho a syrových pokrmov. Hrubosť strúhania je v prípade mlynčekov Peugeot prednastavená, pružinový mechanizmus z nerez ocele zaručuje trvalý tlak na oriešok pridržovaný v mlynčeku oceľovým pazúrom tak, že je možné ho nastrúhať bez ohrozenia vlastných prstov. Mlynčeky majú integrovaný zásobník na 3 oriešky. Na mlecí mechanizmus z nerez ocele 18/10 je firmou Peugeot poskytovaná celoživotná záruka, je špeciálnou technológiou ošetrený tak, aby mal vysokú odolnosť proti korózii aj opotrebovaniu a zachoval si dlhotrvajúcu ostrosť. 

Každý deň 3 gramy pre zdravie

Ľanové semienko je našou lokálnou super potravinou s vysokým obsahom skupiny vitamínov B a vitamínu E, bohatou na minerály a vysoko kvalitné proteíny a predovšetkým omega-3 mastné kyseliny. Semená ľanu s ľahko orieškovou (hnedá) alebo nasladkou (zlatá) chuťou je však potrebné jesť rozdrvené či rozomleté, pretože len tak, po rozrušení pevnej šupky, naše telo dokáže úspešne spracovať všetky v nich obsiahnuté látky. Ľanové semená majú zo všetkých potravín rastlinného pôvodu najvyšší obsah omega-3 mastných kyselín (pozitívny vplyv na činnosť srdca) a obsahujú tiež oba typy vlákniny, nerozpustnú aj rozpustnú. Tak pomáhajú nielen udržať v tele správnu hladinu cholesterolu, ale pôsobia preventívne aj proti črevným ťažkostiam a s tým spojenými komplikáciami. 
Semienka si radšej nameľte vždy čerstvé. Ak vám ostanú namleté, skladujte ich v nádobe v chladničke a nikdy nie dlho. Jedna polievková lyžica drvených ľanových semienok predstavuje cca 3 g vlákniny.

Naše tipy

Čo je dobré si zapamätať?

  • aromatické korenie aj kávové zrná zo seba vydajú to najlepšie, pokiaľ ich čerstvo nastrúhate alebo nadrvíte. Často existuje špecifický mlynček aj pre také druhy, kde by ste to nečakali. Preto si vždy zistite, či taký náhodou neexistuje, aby váš kulinársky zážitok mohol byť skutočne dokonalý. 
  • zle namletá káva, teda zle zvolená hrubosť negatívne ovplyvní výslednú chuť nápoja. Káva tak môže byť príliš horká alebo príliš kyslá; neznamená to však, že zrná majú takúto zlú chuť, len ste nezvolili správne pre danú prípravu... 

Kráľovná nápojov - káva

Na jemnosti záleží, správne namletie kávy je základ a žiadne univerzálne mletie neexistuje! Každý spôsob prípravy vyžaduje totiž to svoje. Príprava pravej tureckej kávy v džezve vyžaduje veľmi jemné mletie,  pre espresso je tým správnym "len" jemné mletie. Na prekvapkávanú kávu je odporučená stredná jemnosť mletia alebo zlatá stredná cesta v podobe stredne mletej kávy, ktorá je vhodná aj na prípravu vo vacuum potu alebo aeropressu. Oproti tomu stredne hrubé mletie kávy je vhodné pre moka kanvičky a chemex. Hrubé mletie odborníci odporúčajú pre frenchpress, takto namletá káva by mal mať konzistenciu pripomínajúcu zrnká morskej soli. 

Ručný mlynček na kávu Peugeot Kronos, v atraktívnom designe, pripomínajúci Stroj času. Jeho mlecí mechanizmus umožňuje 43 polôh nastavenia hrubosti mletia, podľa spôsobu prípravy vašej kávy. 

Poznáte lepšiu vôňu, než vôňu čerstvo namletej kávy?

Čo by sa vám mohlo hodiť pre váš obľúbený kávový rituál