Neskoré raňajky alebo skorý obed? Užite si pozvoľný štart dňa pri skvelom jarnom brunche

12. marca 2024
Neskoré raňajky alebo skorý obed? Užite si pozvoľný štart dňa pri skvelom jarnom brunche
Základom každého úspešného dňa sú raňajky, ktoré vo voľných dňoch, kedy nie sme uháňaný prácou a povinnosťami, chutia o to lepšie. Využite preto tento čas a odmeňte sami seba aj svojich blízkych víkendovým brunchom, ktorý bude oslavou nielen dobrého jedla a pitia, ale tiež odmenou za hektický pracovný týždeň. 
Neskoré raňajky alebo skorý obed? Užite si pozvoľný štart dňa pri skvelom jarnom brunche

Čo sa skrýva pod slovom brunch?

Boli ste niekedy svojimi priateľmi pozvaný na brunch, ale netušili ste, čo si pod týmto pojmom predstaviť? Ide o označenie neskorých raňajok, počas ktorých si však stačíte vychutnať aj skorý obed. Brunch totiž tieto dve jedlá spája do jednej výnimočnej hostiny, vďaka ktorej si vaše pomalé dopoludnie vychutnáte skutočne plnými dúškami. Nemusíte sa báť okázalých zásad, či dodržiavaní určitých zvyklostí, ktoré sú typické napríklad pre koktejlové párty. Ako neskoré raňajky pojmete, je čisto na vás a vašich preferenciách. Zídete sa s priateľmi v obľúbenom podniku alebo sa rozhodnete ukázať svoje kulinárske schopnosti v útulnej atmosfére rodinnej pohody? 

Nezáleží, či sa do raňajok pustíte o desiatej hodine dopoludnia, či o jednej popoludní, jediné pravidlá, ktoré by ste počas brunchu mali ctiť, je pozitívna nálada, raňajková sada s delikátnymi pokrmami a pohár šumivej mimózy alebo čerstvo vytlačenej pomarančovej šťavy.

Napriek tomu, že si pozvoľné rána môžete vychutnať počas celého roka, brunch počas jarného obdobia získava úplne nový rozmer. V spoločnosti kvitnúcich stromov, kvetín voňajúcich po celej ulici či hrejivých slnečných lúčov, ktoré prestretému stolu vnesú život a radosť, zažijete nezabudnuteľný zážitok, ku ktorému sa budete radi vracať. Jar je ako stvorená pre pomalé a chutné brunchy v kruhu vašich milovaných! 

Sladká odmena za pracovný týždeň

Občas prídu dni, kedy počas týždňa nestíhate vôbec nič, a už vôbec nie ráno sa pred náročnou pracovnou dobou naraňajkovať, preto vašim prvým jedlom dňa je až obed uprostred obednej pauzy, ktorý vám však množstvom povinností nedovolí si odpočinúť a užiť si váš pokrm. Môže sa zdať, že aj tieto situácie sú vlastne určitou formou brunche, opak je ale pravdou.  

Podstatou spojenia raňajok a obeda je vychutnanie si prítomný okamih a pokojný štart nového dňa. Nie odbytie času stráveného pri jedle, ktoré v rýchlosti nestačíte ani zaznamenať. Z tohto dôvodu je najobľúbenejšou formou víkendový brunch. Sobota či nedeľa sú dni, kedy človek čerpá sily na nový pracovný týždeň, preto jedinou jeho starosťou by mali byť oddych a príjemný program s priateľmi či rodinou, ktorý ho nabije novou energiou. 

Len si predstavte, že namiesto o šiestej vstanete o deviatej hodine ráno, za zvuku spievajúcich sýkoriek začnete pomaly pripravovať výdatnú hostinu pre svojich priateľov a o 11 odpoludnia už ich môžete očakávať s pohárom v ruke.  

Tvorivosti a nápaditosti sa medze nekladú!

Chcete usporiadať brunch, ktorým urobíte radosť nielen sebe, ale tiež priateľom? Pozvite ich k sebe domov a pripravte jedinečné pokrmy, na ktoré nezabudnú! Nebojte sa byť kreatívny a osobitý, predstavivosti sa medze nekladú. Pokiaľ máte osvedčený recept na výborný domáci koláč plný čerstvého ovocia a poctivého tvarohu, pusťte sa do jeho prípravy. Úspechu sa ale nevyhnete ani v prípade, kedy si zvolíte ísť neprebádanou cestou a rozhodnete sa experimentovať. Inšpiráciu nájdete na každom rohu. Skúste sa pozrieť na sociálne siete, prečítajte si články úspešných foodblogerov alebo prelistujte kuchárky vašich maminiek či babičiek. Nápady na brunch sa len tak pohrnú! Vajce Benedikt, francúzsky toust zaliaty vanilkovým krémom, slaný quiche, ale ani česká jemná krupicová kaša s dostatkom kakaa a masla určite nebude krok vedľa!

Príprava neskorých raňajok nemusí ležať len na vašich pleciach, môže byť spoločne stráveným časom, kedy sa varenie či pečenie zmení na súčasť zábavného dopoludňajšieho programu. Ako kolektívnu aktivitu môžete pojať napríklad chystanie spoločného bruncha, kde hlavnú rolu budú hrať domáce nadýchané waffle. Zapojte svojich hostí do procesu výroby a nechajte ich vytvoriť si svoje vlastné osobitné raňajky!

Okrem pokrmov je potrebné myslieť aj na nápoje. Či už zvolíte cestu veselej mimózy či teplého zeleného čaju, majte na pamäti, že kľúčové je mať všetkého dostatok. Vyvarujete sa tak zbytočnému faux pas, že niekomu niečo neostane.  

Dotiahnuté do posledného detailu

Prestretý stôl, ktorý srší jarnými motívmi. Jar je krásnym obdobím, kedy sa po dlhej sivej zime príroda znovu prebúdza a začína hrať nielen pestrými farbami, ale tiež jemnými vôňami kvitnúcich stromov a kvetín. Pozdvihnite chutné pokrmy elegantnou, a predsa hravou výzdobou, ktorá neujde pozornosti dospelým ani deťom. Designová váza plná rozkvitnutých tulipánov, raňajková súprava s kvetinovým dekorom, ktorú ste dostali ako dar od svojej babičky, či snehobiely obrus zvýraznia atmosféru vášho tematického brunchu a dodajú jedlu šmrnc. Nebojte sa byť kreatívny a vneste do výzdoby aj kúsok seba