Umenie zeme a ohňa.Keramika je materiálom, ktorý nikdy nezostarne

12. marca 2024
Umenie zeme a ohňa.Keramika je materiálom, ktorý nikdy nezostarne
Keramika je nadčasovým materiálom, ktorým sa obklopujeme už od nepamäti. Preto niet divu, že záujem o toto tradičné remeslo pretrváva dodnes. Snúbením prírody a zmyslu pre detail vzniká unikátny riad, po ktorom túži každý milovník výnimočnej gastronómie. Jednou z dielní, ktorá ctí tradíciu a dbá na kvalitu, je napríklad aj francúzska spoločnosť Emile Henry.
 
Umenie zeme a ohňa.Keramika je materiálom, ktorý nikdy nezostarne

Remeslo našich predkov

Krásu a výnimočnosť vypálenej hliny si naši predkovia uvedomovali už v období Mezopotámie, kde bolo kúzlo hrnčiarskeho kruhu objavené ešte pred začiatkom nášho letopočtu. Okrasný svietnik, ktorý vám zdobí výhľad z okna, ručne vyrábaný hrnček s krikľavo ružovou glazúrou, ktorý vám vyrobil váš potomok v krúžku keramiky v škole, alebo pevná forma na pečenie, v ktorej každú nedeľu pripravujete obľúbený čučoriedkový koláč. Keramika je tvárny materiál, ktorý ponúka nespočetné množstvo možností. Tohto faktu si bol vedomý aj nadaný a ambiciózny hrnčiar z malého francúzskeho mestečka blízko burgundskej metropoly, ktorý povedomie o dokonalosti keramiky túžil rozšíriť po celom Francúzsku.

Mladý Jacques Henry videl v hlinenom materiáli potenciál, ktorému sa už v mladom veku rozhodol zasvätiť svoj pracovný, ale aj osobný život. Jeho prianím bolo vytvoriť jedinečný keramický riad, ktorý vďaka jeho know-how nebude mať vo Francúzsku konkurenciu. V roku 1850 sa stal sen realitou a v malebnom mestečku Marcigny vznikol skromný rodinný podnik La Maison Henry

Netrvalo dlho a riad z malej dielne na juhu Francúzska začal zdobiť stoly parížskych mešťanov, ktorí boli nadšení kvalitou a tradičným spracovaním. Značku La Maison Henry chcel každý! Podnik, ktorý dbal na rodinnú súdržnosť a vášeň pre remeslo, sa rozhodol tieto hodnoty spečatiť zmenou mena, pod ktorým značku poznáme dodnes. Emile Henry vo Francúzsku nemal obdoby, a hoci osud hrnčiarskej dielne počas svetových vojen visel na vlásku, jej jedinečnosť ohromila celý svet a dodnes ide o riad, po ktorom túži každý vášnivý kuchár.

S láskou k tradícii

Keramika je naozaj kráľovnou materiálov, ktoré oslavuje bohatstvo prírody skrotením sily a živelnosti ohňa spoločne s pôdou. Aby však jej dokonalé vlastnosti mohli plne vyniknúť, treba mať vycibrené know-how a zmysel pre detail, vďaka ktorým sa naplní potenciál tohto prírodného materiálu. Jedným z podnikov, ktorý naozaj pochopil jedinečnosť vypálenej hliny je práve Emile Henry. Rodinná značka svoje know-how zdokonaľuje už vyše šesť generácií a snaží sa, aby pod jej taktovkou vznikalo vycibrené umenie, ktoré dokonale vystihuje podstatu keramiky.

Prírodný pôvod materiálu sám o sebe hrá krásnymi jemnými tónmi, ktoré vás prenesú na slnečnú čistinku uprostred tichého lesa. Francúzska dielňa sa však rozhodla prirodzenosť ešte viac podčiarknuť pomocou ôsmich rozmanitých farieb. Jednou z nich je napríklad sýto červená, ktorá odkazuje na tradičnú tehlovú pec, v ktorej sa vypaľovali prvé pokusy keramických výrobkov vtedajšej dielne La Maison Henry. Podnik nezabudol ani na kráľovskú burgundy farbu, ktorá dokonale vystihuje podstatu južného Francúzska. Každý odtieň so sebou nesie myšlienku, ktorá keramike dodáva punc francúzskej jedinečnosti.