Voda nad zlato. Pripomeňte si jej dôležitosť v rámci Svetového dňa vody!

18. marca 2024
Voda nad zlato. Pripomeňte si jej dôležitosť v rámci Svetového dňa vody!
Pozoruhodná látka, ktorá tvorí viac ako polovicu ľudského tela. Vnímanie vody sa v rôznych kútoch planéty líši. To, čo je pre západný vyspelý svet samozrejmosťou, je pre menej rozvinuté krajiny bohatstvom nevyčísliteľnej hodnoty.
Svetový deň vody, ktorý sa každoročne koná 22. marca, ľuďom pripomína, prečo je voda dôležitým zdrojom života, ktorý však nie je nekonečný…
 
Voda nad zlato. Pripomeňte si jej dôležitosť v rámci Svetového dňa vody!

Na prvý pohľad obyčajná surovina, ponad ktorú prechádzame po moste na ceste domov, v ktorej umývame riad po rodinnej večeri alebo v ktorej si užívame relax po vyčerpávajúcom dni v práci. Voda je však svojimi vlastnosťami v prírode nenahraditeľným zdrojom, s ktorým by sme mali zaobchádzať opatrne. Nedostatkom pitnej vody trpia na svete 2 miliardy ľudí, teda približne 26 % svetovej populácie. Očakáva sa pritom, že do roku 2050 sa tento problém môže až zdvojnásobiť s ohľadom na súčasné sužujúce vlny horúčav a častejšie obdobia extrémneho sucha. Prečo je pre nás voda životne dôležitá?

Voda, základ života

Ľudské telo sa tvorí približne 60 % voda. Zatiaľ čo šesťtýždňový plod jej obsahuje viac ako 97 %, v starobe jej podiel klesá na 45 až 55 %. Zaujímavosťou tiež je, že ženy majú vody v tele o niečo menej, pretože majú viac tukových tkanív. Okolo 60 % telesnej vody je pritom obsiahnutých v bunkách, zvyšných 40 % vypĺňa medzibunkový priestor.

Voda tvorí veľkú časť telesných tekutín, je súčasťou krvi, svalov a kostí, v menšom množstve je obsiahnutá aj v zubnej sklovine. Zároveň zohráva kľúčovú úlohu v množstve životne dôležitých procesov. Funguje ako rozpúšťadlo, ktoré umožňuje transport živín, kyslíka a ďalších dôležitých látok do buniek, odstraňuje odpadové látky z tela, pomáha regulovať telesnú teplotu prostredníctvom potu, je nevyhnutná na správne fungovanie zažívacieho systému a v neposlednom rade sa podieľa na mnohých chemických reakciách v tele, vrátane metabolizmu a výroby energie.

Nevyhnutná aj v domácnosti

Popri ľudskom tele je nezastupiteľná aj v domácnostiach. Priemerná spotreba vody v SR sa pohybuje okolo 80 litrov na osobu za deň. Tieto dáta tak zaraďujú Slovensko ku krajinám s najnižšou spotrebou vody v Európe. Sme na tom o niečo lepšie ako susedná Česká republika a porovnateľne napríklad s Estónskom. Naopak, na konci rebríčka sa umiestnili Taliani, ktorí priemerne spotrebujú na osobu 220 litrov vody denne.

Svetový deň vody nielen oslavuje, ale predovšetkým edukuje, prečo je potrebné v dnešnej dobe pristupovať k vode s rešpektom a uvedomelým prístupom viac ako kedykoľvek predtým. Svetové rozdiely v dostupnosti úžitkovej, ale predovšetkým pitnej vody, ekologická spotreba či bezpečnosť a v neposlednom rade aj jej kvalita. Práve tá sa v závislosti od miesta výskytu veľmi líši. Slovensko, Česká republika a všeobecne európske štáty našťastie nemusia čeliť problému silného znečistenia, zlej kvality, či dokonca samotnej dostupnosti pitnej vody.

Napriek tomu, že sa však nemusíme trápiť elementárnymi otázkami, častokrát v domácnostiach riešime problém tvrdej vody, ktorá spôsobuje výskyt vodného kameňa. Vzdelávajte sa preto v tomto smere a obohaťte svoj domov o inteligentných pomocníkov, vďaka ktorým zlepšíte kvalitu kohútikovej vody, vyriešite problém tvrdej vody, a navyše tiež vzdáte hold prírode svojim udržateľným konaním.

Čistá chuť vody s filtračnými kanvicami Brita

Voda z kohútika, ktorá vám bude chutiť. Filtračná kanvica značky BRITA vďaka kvalitnému vodnému filtru BRITA Maxtra Pro zbavuje tekutinu látok, ako je napríklad chlór, ktoré spôsobujú jej nepríjemnú chuť a zápach. Kohútiková voda tak dostáva druhý dych a vy už nemusíte utrácať za desiatky plastových fliaš balenej vody. Ekologická nádoba, vyrobená z borosilikátového skla, nielenže disponuje vysokou odolnosťou voči poškriabaniu, ale zároveň je vďaka elegantnému dizajnu skvelým doplnkom vášho prestretého stola. 

Svieža a chutná filtrovaná voda priamo z kohútika

Načapujte si chutnú vodu priamo z kohútika. Filtračný systém nemeckej kvality a designu značky BRITA bude dokonalým pomocníkom vo vašej kuchyni. Samostatný kohútik, ktorý znižuje tvrdosť vody a výskyt nežiadúcich látok, si jednoducho nainštalujete bez odbornej pomoci aj vy sami. Domáce spotrebiče vám poďakujú, pretože vďaka filtrovanej vode obmedzíte tvorbu vodného kameňa a tým predĺžite životnosť kávovarov, čajových kanvíc a ďalších kuchynských pomocníkov. Výhodou je aj skvelá chuť vody, vďaka ktorej budú akékoľvek nápoje vrátane kávy a čaju chutiť skvele. O potrebnej výmene filtra sa dozviete pomocou moderného LED displeja, ktorý za vás všetko postráži. 

Filtračné zariadenie Brita ON TAP priamo na vodovodný kohútik

Povedzte zbohom mikroplastom a chlóru. Prírodné filtračné technológie nemeckej značky BRITA vodu premenia na osvieženie, ktoré si radi natočíte priamo z kohútika. Systém BRITA ON TAP Pro disponuje jedným filtrom, ktorý dokáže prefiltrovať až 600 litrov vody. O jeho potrebnej výmene vás bude informovať moderný digitálny displej. Nemusíte sa obávať ani komplikovanej inštalácie, technológiu si bez akejkoľvek odbornej pomoci zvládnete namontovať na vodovodnú batériu sami. Filtračné zariadenie s tromi stupňami fungovania (filtrovaná voda, nefiltrovaná voda a funkcia sprchy).