Ako vybrať gril?

10. mája 2023
Ako vybrať gril?

K letným mesiacom neodmysliteľne patrí čas strávený s rodinou a priateľmi. Vonkajšie grilovanie je jednou z najobľúbenejších aktivít tohto obdobia a správne zvolený gril je základom príjemne stráveného večera. Ako vybrať ideálneho pomocníka na bezproblémové grilovanie? Pomôžeme vám zistiť, ktorý gril je pre vás ten pravý!
 

Príprava mäsa na ohni je jednou z úprav vôbec. Moderná doba ale pokročila, a tak namiesto jaskyne mám k dispozícii záhradu, balkón alebo terasu a ohnisko už sme našťastie vymenili za kompaktný gril. Tých je v súčasnosti na trhu skutočne veľké množstvo. Aby ste sa v širokej ponuke zorientovali, pripravili sme si pre vás kompletného sprievodcu výberom grilu. 

Ako vybrať gril?

Kde budete grilovať?

Pri výbere správneho grilu je potrebné zohľadniť primárne to, kam chcete svojho pomocníka umiestniť: 

Záhradný gril je ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí si chcú užiť vonkajšie grilovanie a zároveň zostať v pohodlí svojho domova. Tento typ grilu je obvykle najväčším a najvýkonnejším grilom na trhu, takže je ideálny pre tých, ktorí majú na jeho umiestnenie dostatok priestoru.  Záhradné grily sú dostupné v rôznych veľkostiach a štýloch a spravidla majú kapacitu pre najväčší možný výkon a vďaka tomu s nimi pripravíte skutočne všetko. Aj keď cena záhradných grilov býva vyššia a pohybuje sa zhruba od tisíc eur až do troch tisíc, investícia sa vám vráti vďaka dlhšej životnosti a použitia kvalitných materiálov. 

Najlepšie záhradné grily ponúka nemecký výrobca Weber, ktorý predstavuje symbol grilovania v 21. storočí, pretože kombinuje modernú technológiu s nadčasovým vzhľadom. Súčasťou grilu je prídavný horák na prípravu omáčokexkluzívny grilovací systém, porcelánom smaltovaný liatinový rošt, otočné kolieska pre lepšiu manipuláciu alebo odkladací stolček na grilovacie príslušenstvo. 


Gril na terasu či balkón

Pre domácnosti, ktoré nedisponujú záhradou, ale stále chcú grilovanie využiť k príjemnému vonkajšiemu posedeniu, je grilovanie na terase či balkóne skvelou alternatívou. Na rozdiel od záhradného grilu je gril na terasu a balkón obvykle menší, ale stále poskytuje dostatočný priestor. Gril je kompaktne navrhnutý tak, aby bol prenosný a súčasne aj skladný. Disponuje skladacími nožičkami a môžete ho zložiť a uložiť takmer kamkoľvek, kam bude práve potrebný. Ich cena obvykle začína na  500 eurách a zvyšuje sa v závislosti na celkovej výbave a príslušenstva. 

Dôležitým aspektom grilovania na balkóne a terase je, aby bol váš gril bezdymový. Odporúčame teda zvoliť gril plynový či elektrický, nie ten na drevené uhlie. Jedným z nich je napríklad elektrický gril Lumin Compact Weber, ktorý splní očakávania všetkých mestských milovníkov grilovania.  Je to malý a ľahký kompaktní gril, ktorý je pritom veľmi stabilný a ponúka všetky dôležité funkcie rovnako ako tie väčšie grily. Za zmienku tak stoja tiež najmä niektoré užitočné doplnky, napríklad banketové servírovanieprihrievanie, možnosť rozmrazovania, zaúdenia, príprava v pare a v neposlednom rade aj skladací stojan na jednoduché zloženie. Kvôli menšiemu priestoru na grilovanie je väčšia pravdepodobnosť vzniku požiaru a keďže obozretnosti nikdy nie je dosť, odporúčame mať po ruke hasiace prostriedky

Prenosný gril

To, že je veľkosť prenosného grilu najmenšou dostupnou variantou, nie je vôbec na škodu. Práve naopak. Vďaka svojej skladnosti a ľahkej manipulácii si môžete vychutnať jedlá kdekoľvek a kedykoľvek, či už budete na cestách, v parku, na chate alebo na dovolenke.  Obsahujú všetky nevyhnutné funkcie a zároveň sú jednoduché na údržbu a čistenie. Prenosný gril sa dá zaobstarať od niekoľkých stoviek eur a vyššie. 

Ideálny spoločník na cesty je napríklad plynový gril Weber Traveler, ktorý spĺňa všetky výhody prenosných grilov. Na to, aký je malý, ľahký a kompaktný, má jeden nastaviteľný horák, veľkú grilovaciu plochu a priestranný pracovný stolík na krájanie surovín. Tým, že je poklop vybavený automatickým zámkom, môžete zložený gril umiestniť do kufra svojho auta bez obáv, že by sa vám po ceste otvoril. Zároveň je to perfektná voľba pre všetkých milovníkov piknikov či kempovania. 

Aký typ grilu je pre vás vhodný?

Existujú tri základné typy grilov – plynový, elektrický a gril na drevené uhlie. Každý má svoje vlastné náležitosti a je len na vás, ktorý pre svoju domácnosť vyberiete. Dôležitým faktorom, ktorý by ste mali zahrnúť do rozhodovania, je veľkosť grilovacej plochy grilu a jeho výkon. Rozmyslite si, pre akú veľkú skupinu budete grilovať a ako často. Bude vám stačiť malý gril pre dvoch alebo plánujete veľké záhradné večierke pre všetkých susedov? Poradíme vám, ktorý typ prístroja je pre vás ten ideálny. 

Plynový gril je univerzálnym spoločníkom

Pokiaľ hľadáte rýchlu a jednoduchú možnosť grilovania, plynový gril je tou najlepšou voľbou. Je vhodný pre tých, ktorí si nechcú lámať hlavu s rozložením uhlia alebo obstarávaním dreva a chcú si užiť grilované jedlo s minimom úsilia.  Plynové grily sú ľahko ovládateľné. Rýchlo sa rozohrejú a zaručujú tak rovnomerné a kvalitné grilovanie. Z rady Weber je takým napríklad gril Q 3200, ktorý je vhodný nielen na grilovanie na terase či balkóne, ale dá sa tiež použiť ako klasická rúry, s ktorou vykúzlite veľa chutných a zdravých jedál vrátane mäsa, rýb, zeleniny a dokonca aj sladké dezerty. 

Elektrický gril bez dymu a odpadu

Elektrický gril je stále populárnejšou voľbou pre grilovanie z pohodlia domova.  Pri grilovaní nevyužíva otvorený oheň, preto je vhodný aj na balkón či terasu. Jeho veľkým benefitom je fakt, že je veľmi ľahko ovládateľný, nenáročný na údržbu a odpadáva vám starosť so zháňaním plynovej bomby či uhlia. Oproti plynovému ale trvá dlhšiu dobu, než sa nahreje a je potrebné počítať s nižším výkonom. Vzhľadom k tomu, že ide o najekologickejší typ  grilunevytvára dym a zároveň neprodukuje odpad ­– predstavuje najbezpečnejšiu formu grilovania. Za nás odporúčame investovať do grilu Weber Q 2400 či SMART gril Pulse 2000, ktoré sú ideálne na pohodlné mestské grilovanie bez zbytočného dymu.

Gril na drevené uhlie kvôli typickej aróme

Pokiaľ chcete prežiť autentické grilovanie s typickou vôňou ohňa, gril na drevené uhlie Weber Original Kettle či Weber Master-Touch je tou pravou voľbou. Oba majú grilovací rošt z nerezovej ocele, na ktorom môžete pripraviť v podstate čokoľvek – pizzu, lievance, dokonca celé kura alebo napríklad špeciálne ázijské jedlo. Nechýba ani teplomer zabudovaný v poklope, oddeliteľný rošt na jednoduchú výmenu uhlia alebo robustné kolieska na presunutie z jedného miesta na iné miesto. Klasické grily na uhlie ponúkajú dostatočný výkon aj v prípade chladnejšieho počasia a bývajú cenovo dostupnejšie než plynové grily. Na druhej strane ale musíte počítať s náročnejšou údržbou a dlhšou dobou roztopenia.

Pomocníci pri grilovaní rozhodne nesmú chýbať

Napriek tomu, že gril je predpokladom k úspechu, nemali by ste zabúdať ani na grilovacie príslušenstvo, ktoré vaše kulinárske schopnosti pozdvihne ešte vyššie. 

Do akého príslušenstva sa oplatí investovať? 

Ďalšie grilovacie inšpirácie

Ďalšie grilovacie inšpirácie