Dažďový prales uprostred betónovej džungle? Urban jungle vám poradí, jak na to!

22. apríla 2024
Dažďový prales uprostred betónovej džungle?  Urban jungle vám poradí, jak na to!
Vrámci každodenného zhonu, ktorý je typický pre život v meste, človek občas zatúži odcestovať do prírody, kde načerpá novú sviežu energiu pre budúce pracovné dni. Pre navodenie takej atmosféry však nemusíte ísť ďaleko. 

Urban jungle sa postará o to, aby sa z vášho domova stala oáza pokoja a oddychu. 

 
Dažďový prales uprostred betónovej džungle?  Urban jungle vám poradí, jak na to!

Čo znamená urban jungle?

Urban jungle je štýlom postaveným na kontraste rušného mestského života a pokojnej prírody. Sivá betónová džungľa, ktorá vás doprevádza na každom kroku, sa pri otočení kľúčom od vašich dverí mení na oázu pokoja prekypujúcu rastlinami, drevom a prírodnými motívmi či farbami. Primárnym cieľom je vniesť do vášho domova relax a prirodzenosť, ktoré len ťažko nájdete na rušných uliciach či v maličkých parkoch poblíž vyťažených ciest. 

Hlavnou inšpiráciou tohoto designu sú bohatosť a krása prírody. Sýte a divoké farby lúčnych kvetín, svieži vánok ochladzujúci práve vypálené hlinené misky, lúče slnka prestupujúce vetvami vysokých ihličnanov. Fantázii a osobitosti sa medze nekladú, preto sa nebojte zvoliť také prvky, ktoré vám navodia žiadanú atmosféru. Premeňte svoj domov na džungľu plnú rôznorodých rastlín, dreveného nábytku či lesných a kvetinových motívov. Nebojte sa interiér povzniesť aj kúsky, ktoré na prvý pohľad nie sú živé alebo vyrobené z prírodných materiálov. Spotrebiče, riad a dekorácie zemitých farieb či pestrých zelených odtieňov priestor obohatia rovnako intenzívne ako živé kvety. Urban jungle je životným štýlom, ktorý vás pohltí a dodá vášmu každodennému režimu štipku oddychu. 

Zelene nie je nikdy dosť!

Zdá sa vám, že rastlín máte v domácnosti dostatok? Nebojte sa pridať! Vrámci štýlu urban jungle zelene nie je nikdy dosť, ba naopak. Popínavý filodendron, ktorý svojimi liánami dosiahne až na druhý koniec izby, monstera významných rozmerov vnášajúca svoju energiu do temného rohu miestnosti či drobné sukulenty a kaktusy zdobiace slnkom zaliatu parapetu. Rastlín, ktorými môžete spestriť svoj domov, je celá kopa. Je čisto na vašich osobných preferenciách aké izbovky zvolíte. Pokiaľ ste pragmatický človek, môžete vniesť kúsok prírody do miestnosti tiež pomocou bylín. Trafíte tak dve muchy jednou ranou. Čerstvá bazalka v keramickom kvetináči dodá sviežosť a vôňu nielen vašej kuchyni, ale predovšetkým samotným pokrmom.

Kombinujte farby, veľkosti aj tvary jednotlivých rastlín. Predovšetkým sa nebojte množstva, pretože riadnu a divokú džungľu nevytvoríte len pomocou dvoch maličkých kaktusov, ale nespútanými pestrými listami a kvetmi. 

Jedinečnosť prírodných materiálov

Okrem rastlín sa urban jungle tiež sústredí na prírodné materiály, vďaka ktorým budete zasa o krok bližšie k navodeniu vytúženej harmónie v interiéri. Drevo, keramika či ľan sú prvky, ich hodnota spočíva predovšetkým v ich kvalite a dlhovekosti. Tohoto faktu si boli vedomé už naše babičky, preto niet divu, že v ich kuchyniach stále nachádzame keramické hrnce či porcelánový riad, ktorý, aj napriek tomu, že je často starší ako my sami, nestráca na svojej kráse a funkčných vlastnostiach. Pokiaľ teda túžite po interiéri, ktorý ide ruka v ruke s prírodou a jej podstatou, určite by vašej pozornosti nemalo uniknúť vybavenie, nábytok či doplnky vyrobené z prírodných materiálov. 

Sýte farby a divoké vzory prírody

Príroda je typická svojou divokosťou a nespútanosťou, ale tiež vyžaruje jemnosť a ľahkosť. Týmito zdanlivými protikladmi sa môžete inšpirovať tiež v interiéri. Nebojte sa sýtych farieb, ako sú všetky tóny zelenej. Prirodzene a nenásilne doplní živé rastliny a ešte viac zvýrazní duch džungle.  

Nevyhýbajte sa ani prírodným ornamentom a motívom. Prírodu do interiéru je možné priniesť aj kreatívnym spôsobom, ktorý nevyžaduje žiadnu náročnú starostlivosť. Textil či riad s kvetinovými vzormi či dekory listov do miestnosti vnesú energiu prírody rovnako ako živé rastliny a drevený nábytok.