Retailový Oscar mieri do Prahy. Potten & Pannen – Staněk získalo ocenenie za najlepšiu predajňu

25. marca 2024
Retailový Oscar mieri do Prahy. Potten & Pannen – Staněk získalo ocenenie za najlepšiu predajňu

Potten & Pannen - Staněk si z amerického Chicaga odnáša tú najprestížnejšiu cenu vo svetovej súťaži Global Innovation Awards (GIA). Spoločnosť s prémiovým kuchynským vybavením uchvátila medzinárodnú porotu svojou unikátnou predajňou Atelier Potten & Pannen – Staněk, ktorá sa nachádza v budove päťhviezdičkového hotela Andaz Prague. Jej víťazstvo je o to hodnotnejšie, pretože uspela v ostrej konkurencii tých najlepších predajní zo sedemdesiatich krajín.
 

Retailový Oscar mieri do Prahy. Potten & Pannen – Staněk získalo ocenenie za najlepšiu predajňu

Spoločnosť Potten & Pannen – Staněk má na Slovensku dve kamenné predajne. Prvá bola otvorená v OC Central v Bratislave a minulý rok k nej pribudol unikátny koncept v komplexe NIDO, ktorý spája predajňu, showroom Smeg a prémiovú školu varenia Gourmet Academy. Spoločnosť s prémiovým kuchynským vybavením však vznikla v susednej Českej republike, kam za ňou poputuje aj prestížna cena, o ktorej sníva snáď každý retailový predajca. Ocenenie za najkrajšiu predajňu s domácimi potrebami na svete prevzal priamo v americkom Chicagu Pavel Staněk, spolumajiteľ úspešnej siete obchodov, ktorá funguje už viac ako tri dekády. 

„Je to úžasné ocenenie, ktoré patrí každému, kto sa na tomto projekte podieľal. Flagship store Atelier v hoteli Andaz je naša zatiaľ najväčšia a najluxusnejšia predajňa s exkluzívnymi značkami a výberom českého i zahraničného dizajnu nielen do kuchyne. Je to miesto, v ktorom rozprávame príbeh o varení a stolovaní tým, že oslovuje všetky ľudské zmysly. Uspieť v takej veľkej konkurencii je pre mňa dôkaz, že tvrdá práca, ktorú celý tím do Atelieru vložil, sa nám vyplatila,“ raduje sa Pavel Staněk.

O soutěži

Byť zaradený do tejto globálnej súťaže, ktorá je právom nazývaná retailový Oscar, pritom nie je vôbec ľahké a zoznam kritérií, ktoré vybrané predajne musia spĺňať, je naozaj dlhý. Napríklad sa hodnotí poslanie firmy, vízie a stratégie, dizajn, usporiadanie či pôdorys predajne. Porota dbá aj na vizuálny merchandising, displeje, náklady či celkový prístup k marketingu. V neposlednom rade je kľúčový aj zákaznícky servis vrátane školenia personálu alebo inovatívny prístup predajne v oblasti udržateľnosti a zelených technológií či online nákupu. Maloobchodní predajcovia potrieb do domácnosti navyše musia pôsobiť na trhu najmenej dva roky.

V národných kolách sa vyberie viac ako tridsať finalistov zo šiestich kontinentov. Z nich potom nakoniec vzíde päť hlavných víťazov. V tomto roku úplne dominovala Európa. Popri spoločnosti Potten & Pannen – Staněk, ktorá zvíťazila za región Eastern Europe, sa umiestnili aj Maison Empereur (Francúzsko), Kustermann (Nemecko), Kookx (Holandsko) a Divertimenti (Veľká Británia).

Cenu GIA si česká firma zameraná na prémiový riad navyše neodniesla prvýkrát. V roku 2017 ju dostala za svoju predajňu na Vodičkovej ulici. Tu porotcovia ocenili okrem iného prepojenie predajného miesta so školou varenia Gourmet Academy

„Tento rok sme teda ocenenie naozaj nečakali, pretože sa v histórii ešte nestalo, že by firma vyhrala hlavnú cenu dvakrát. Zúčastnilo sa naozaj veľa skvelých a originálnych retail konceptov – napríklad ten londýnsky alebo nádherné predajne v Ázii,“ hovorí pyšný spolumajiteľ, ktorý túto prestížnu cenu plánuje vystaviť priamo vo víťaznej predajni.

„Atelier, ktorý navrhli renomovaní českí dizajnéri zo štúdia Vrtiška & Žák, je stelesnením troch dekád našich skúseností. Zrkadlí v sebe potreby zákazníkov, odborné znalosti v oblasti prémiových domácich potrieb a najnovšie trendy v rámci maloobchodu a kulinárstva. Zákazník sa tu zoznámi s takmer štyridsiatimi starostlivo vybranými prémiovými značkami z českej i zahraničnej scény. Veríme, že akonáhle raz do predajne vstúpi, už nebude chcieť odísť. Priestor svojim vzhľadom pripomína galériu, kde môžete stráviť pokojne aj celé popoludnie,“ dodáva.

Global Innovation Awards

Global Innovation Awards (GIA) je popredný svetový program, ktorý oceňuje výnimočné výsledky, obchodné inovácie a kreatívny merchandising v maloobchodnom predaji domácich potrieb. Súťaž organizuje od roku 2000 Medzinárodná asociácia pre domáce potreby (IHA), ktorá je tým najprestížnejším uznaním pre maloobchodníkov z celého sveta. Od spustenia bolo ocenených viac ako 550 predajní z 55 krajín. Vôbec prvýkrát v tomto roku cenu dostali aj predajcovia z Peru alebo Kazachstanu.